Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uzak Durulması Gereken 10 Tehlikeli Kimyasal Madde Nelerdir?

0 289

Bilindiği üzere günümüzde üretilen birçok ürünün içeriğinde belirli oranlarda kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Özellikle temizlik ve kişisel bakım gibi ürünlerde kimyasal maddeler bulundurabilmektedir.

Peki özellikle uzmanlar tarafından da uyarılan uzak durulması gereken 10 tehlikeli kimyasal maddeler hangileridir dilerseniz yazımızın da ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını hemen sunalım. İşte uzak durulması gereken 10 tehlikeli kimyasal maddeler ve zararları hakkında bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

Uzak Durulması Gereken 10 Tehlikeli Kimyasal Madde

Paraben: Günümüz kremlerinin ve losyonlarının bazılarında kullanılan paraben kimyasal maddesi özellikle göğüs kanserine neden olabilmektedir.

8828_kimyasal_maddeSülfat: Sülfat ismini birçoğumuz bilmekteyiz.Daha çok şampuan ve duşa jelleri gibi kişisel bakım ürünlerinde kullanılan sülfat bazı faydalarının bulunabildiği gibi ayrıca gözleri ve cildi tahriş etme niteliğine de malesef ki sahiptir.

BHA&BHT: Bu kimyasal maddenin ismini belki de ilk defa duymaktayız. Daha çok makyaj malzemelerinin içeriğinde kullanılan bu kimyasal maddenin olumsuz yanı ise deride alerjik reaksiyonlara neden olabilmesidir.

Petrokimyasallar: Petrokimyasallar birçok ürünlerin içeriğinde kullanılmaktadır.Bu kimsayalların en belirgin zararı ise beyin, böbrek ve solunum sistemleri üzerinde tahribata yol açabilmesidir.

Dea, Mea, Tea: Yabancı gizli servis ismi gibi yazılan ve algılanan bu kimyasal madde özellikle de batı ülkelerinde güneş kremlerinde ve losyonlarda kullanılmaktadır. Kullanım amacının ise bu ürünlerin daha fazla köpük vermesi ve daha fazla kaymaksı bir yapıya sahip olabilmesidir. Ancak bu kimyasal ürün hakkında son dönemlerde yapılan bir araştırmaya göre böbrek kanseri riskini arttırabildiği yönünde olmuş ve bu nedenle de birçok Avrupa ülkelerinde kullanımı yasaklanmıştır.

Proplene Glycol&Polyet hylene Glycol: Daha çok losyonlarda kullanılan bu kimsayal maddenin tahribatı ise vücutta bulunan protein miktarının azalmasına ve hücrelerin önemli oranda azalmasına neden olabilmesidir.

Triclosan: Genel olarak anti-baktariyel ürünlerde kullanılan bu kimyasal madde kanser yapma etkisine sahip olduğundan kanserojen etkili kimyasal maddeler sınıfında yer almaktadır.

8828_kimyasal_maddelerSentetik boyalar: Sentetik boyaların genellikle zararsız olduğunu sanmaktayız. Ancak yapılan bir araştırma sonucunda sentetik boyaların deriye nüfus ettiğinde vücutta bulunan oksijen miktarının azalmasına neden olabildiği tespit edilmiştir.

Talc: Bebekler için talk pudrası olarak da bilinen bu kimyasal madde ciltte bulunan fazla nemin alınması ve cildin daha yumuşak olması amacıyla kullanılmaktadır. Ancak yapılan bir araştırmaya göre Talc kimyasal maddesi malesef ki yumurtalık kanserine neden olabilmektedir.

Yapay kokular: Yapay esanslar olarak da bilinen yapay kokular solunum sisteminde, bağışıklık sisteminde tahribata neden olabilmektedir. Ayrıca astım rahatsızlığına da neden olabildiği tespit edilmiştir.

Yukarıda da görüldüğü üzere 10 tehlikeli kimyasal maddeler beraberinde bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar bu 10 tehlikeli kimyasal maddelerden uzak durulması gerektiğini ve bu kimyasal maddelerin içeriğinde bulunduğu ürünlerin de kullanılmaması gerektiğinin altını önemle çizmektedir.

Makalemizde uzak durulması gereken 10 tehlikeli kimyasal maddeler nelerdir konusu hakkında bilgiler sunduk. Genel sağlığınızın korunması açısından bu konuda uzmanlar tarafından yapılan uyarılara uymanızda büyük faydalar bulunmaktadır.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Konu hakkında ilgili doktora danışınız.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku