Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Evde Yumuşatıcı Nasıl Yapılır?

0 404

Marketlerden satın aldığınız hoş kokulu yumuşatıcıların güzel kokması için kullanılan kimyasalların, sizin ve çocuklarınızın sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

Marketlerde satılan yumuşatıcıların çok sayıda kimyasal bileşen içerdikleri ve bu kimyasalların alerjik olduğu ve sağlığımız için tehlikeli olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Artık klasikleşmiş ve özlü söz haline gelmiş olan şu cümleyi muhtemelen duymuşsunuzdur: “”Ağzınıza koymadığınız bir şeyi cildinize de sürmeyin!”” Ticari yumuşatıcılar önce kıyafetlerimize oradan da cildimize geçerek cildimize ciddi oranda zarar verirler.

6222_indir_(8)

Özellikle, küçük çocukların ve bebeklerin kıyafetleri yıkanırken, ticari yumuşatıcıları kullanmaktan mutlaka kaçınmamız gereklidir. Hoş koku elde etmek için kullanılan fitalatların, canlılarda hormonal dengenin bozulmasına sebep olduğu yapılan pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Kimyasal yumuşatıcıları kullanarak sadece kendimize değil çevremizdeki kişilere de zarar vermiş oluyoruz.

Tüm bu etkenler sebebiyle, evde kendi doğal yumuştıcımızı hazırlamak en mantıklı ve doğru çözüm olarak kabul edilebilir sanıyorum. Bu doğal yumuşatıcının içeriğini hazırlamak çok ama çok basit.

* Bazı temel yağlar (siz karar verebilirsiniz hangi yağı seçeceğinize, tamamen aroma tercihinize kalmış), elma sirkesi, karbonat ve su.

İçindekiler

-800 mL elma sirkesi
-20 damla aromatik yağ (Portakal yağı çok hoş bir koku verecektir)
-100 g karbonat
-15-200 mL sıcak su

Hazırlanması:

Yaklaşık 3-5 L büyüklüğünde plastik bir kaba elma sirkesini, karbonatı ve suyu ekleyin. Bu bileşenler arasında kimyasal bir reaksiyon oluşmamasına dikkat edin. Her yerde hava kabarcıkları oluşacaktır. Bu yüzden dikkatli davranmanız gerekiyor. Hava kabarcıkları bittiğinde sıvı seviyesi de düşecektir, sonrasında bu sıvıyı cam bir kavanozun içine koyun ve içerisine aromatik yağınızdan 20 damla ilave edip iyice karıştırın. Bu cam kavanozu artık yumuşatıcı tankınız olarak belirleyebilirsiniz.

Dip Not:�Her yıkama öncesi kavanozu iyice çalkalayın ve her yıkama için 4 yemek kaşığı kadar kullanın.

Kaynakça:
www.thescienceofeating.com

Yazar:Buket Sağbasan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku