Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vertigo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 122

4121_bas-donemsi-300x300

Son günlerde sıklıkla karşılaştığımız günümüz hastalığı diyebileceğimiz “vertigo” Latin kökenli bir kelime olup; anlamı “dönmek” tir. Hastalığa bu ismin verilmesinin nedeni ise, şikayeti olan hastalarda iç kulak iltihabına bağlı olarak görülen şiddetli baş dönmesidir.

Vertigo hastalığında meydana gelen baş dönmesinin etkisi oldukça kuvvetlidir. Öyle ki kişi baş dönmesine yakalandığında denge sağlamakta zorluk çeker hatta olduğu yere düşebilir. Çoğunda görülen baş dönmesi mide bulantı ile birlikte olur ki bu vertigo hastalığı ilerlemiş kişilerde görülür. Vertigo’nun en belirgin sebebi iç kulak iltihabıdır. Zaten hastaların çoğu kulağımdan sesler geliyor gibi şikayetlerle doktora giderler. İç kulak iltihabına bağlı olarak da baş dönmesi ve denge bozukluğu meydana gelir.

4121_v Başınız çok sık dönüyor ve denge problemi yaşıyorsanız, evde küçük bir test ile vertigo olup olmadığınızı anlamanız mümkün. Ayakta kendi etrafınızda bir kaç dakika dönüp durdurtan sonra eğer etrafınızda ki her şey dönüyor ve kendinizi ayılacak kadar kötü hissediyorsanız vertigo olma riskiniz oldukça fazladır. Hemen bir doktora başvurun.

Vertigo’nun tedavi sürecinde genelde ilaç tedavisi uygulanır. İç kulak iltihabına bağlı bir vertigonuz tespit edilmişse; iltihap ortadan kalktığında baş dönmesi probleminizde kalmaz. Çok şiddetli baş dönmesi yaşayan hastalar için ise, hastanede serum tedavisi uygulanır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi vertigo için de çok önemlidir. Baş dönmeniz varsa, kendinizi ihmal etmeden mutlaka bir doktora görünün.

Yazar:Gülnisa Gülseven

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku