Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fernando Torres Kimdir?

0 350

fernando_torres_23141cFernando Jose Torres Sanz, 20 Mart 1984 tarihinde Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın Fuenlabrada şehrinde dünyaya gelmiştir. Profesyonel bir futbolcu olan Fernando Torres, 1.86m boyundadır ve hücum hattında santrafor olarak forma giymektedir. Profesyonel futbol kariyerine ülkesi İspanya’da başlamış olan Fernando Torres, burada 1995 ile 2001 yılları arasında ülkenin önde gelen kulüplerinden Atletico de Madrid’de forma giymiştir. Altyapı eğitimini Atletico Madrid’de 1995 ile 2001 yılları arasında 6 yıl süreyle tamamlayan Fernando Torres, 2001 yılında profesyonel olmuştur. İlk profesyonel mukavelesini de yine Atletico de Madrid ile imzalayan Fernando Torres, burada 6 sezon boyunca forma mücadelesi vermiştir. Bu 6 yıllık sürede Atletico Madrid ile oldukça başarılı müsabakalar çıkaran Fernando Torres, kulübün efsanelerinden birine dönüşmüştür. Atletico Madrid forması altında geçirdiği 6 yılda toplam 214 ulusal lig müsabakasına çıkmış olan Fernando Torres, bu müsabakalarda rakip filelere tam 82 gol bırakmıştır. Başarılı geçen altyapı süreci sonrasında 2007’de 40M karşılığında Liverpool’a transfer olan Fernando Torres, İspanyol ekibinde sergilediği başarılı futbolu İngiliz ekibinde de sergilemeye devam etmiştir. Bu transferin gerçekleşmesinde dönemin Liverpool teknik patronu Rafael Benitez’in ciddi anlamda katkısı olmuştur. 2007 yılında imza attığı Liverpool’da oldukça başarılı işlere imza atan Fernando Torres, burada geçirdiği 4 sezonda toplam 102 İngiltere Premier Ligi müsabakasına çıkmış ve de 65 gol kaydetmiştir.

torres-523909Başarılarla geçen Liverpool kariyeri sonrasında değerine değer katan Fernando Torres, 2011’de 60M karşılığında kulübünü değiştirmiştir. Bonservisine ödenen astronomik rakam sebebiyle kendisinde beklentiler fazla olan Fernando Torres, Chelsea kulübünde tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Devre arasında takıma katılan Fernando Torres, bir türlü beklentileri karşılayamamıştır. Ancak bu Fernando Torres, döneminde Chelsea FC birçok zafer elde etmiştir. Fernando Torres’in Chelsea forması giydiği dönemde Chlesea 1 UEFA Şampiyonlar Ligi 1 de UEFA Kupası kaldırmıştır. Chelsea forması giydiği 2011 ile 2015 yılları arasında kulübüyle toplam 110 İngiltere Premier Ligi müsabakasına çıkmış olan Fernando Torres, bu karşılaşmalarda sadece 20 kez gol atma başarısı göstermiştir. 2014/15 sezonunda Chelsea’den AC Milan’a kiralanan Fernando Torres, burada 10 maça çıksa da başarılı olamamış ve 2015 Ocak ayında eski kulübü Atletico de Madrid’e kiralanmıştır. Atletico Madrid’de 19 maça çıkmış olan Fernando Torres, sadece 3 kez golle buluşabilmiştir. Ciddi bir formsuzluk içinde olan Fernando Torres, AC Milan’a geri dönmüştür.

2003 yılından itibaren de İspanya milli takımının kadrosunda yer almış olan Fernando Torres, şu ana kadar 110 kez milli olmuş ve de 38 gol kaydetmiştir. Fernando Torres, ülkesi İspanya ile 2 Avrupa Futbol Şampiyonası 1 de FIFA Dünya Kupası zaferi elde etmiş ve böylece İspanya tarihine geçmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.