Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Volkan Işık Kimdir?

0 565

11 Eylül 1967 yılında İstanbul doğan Volkan Işık, ünlü ve şampiyon bir rallicidir. 1989 yılında Opel ile ralli kariyerine başlamıştır. İlk yarışı Ali Sipahi Rallisi’dir. Bu rallide 10. olmuştur. Sezonun sonunda on iki puan alarak 7. olmuştur.

7984_31991 yılında Tofaş Motorsport takımında yer aldı ve Murat131 kullanmaya başlamıştır. 1993 yılında Renç Koçibey’in vefatı ile kariyerine ara vermiştir. Fiat araçlarını kariyerine ara vermeden önce alıştığı gözleniyordu.

1997 yılında profesyonel olarak kariyerine geri dönüş yaptı. Sezonda güçlü rakipleri olmasına rağmen 3. olarak sezonu kapatmıştır. 1998 yılında Team Atakan takımına geçerek Toyoto Corolla WRC aracını kullanmaya başlamıştır. Sezonda ilk şampiyonluğunu elde etmiştir. 2001 yılına kadar aynı takımda kalmıştır. 2001 yılında Fiat Abarth Motorsport Türkiye takımını kurmuştur. 2001 yılı sezonunda takımı ile beraber 3. olmuştur. 2002 yılı ve 2003 yılı sezonunda ise şampiyonluk elde etmiştir. 2007 yılında Avrupa’yı tercih etmiş ve Grande Punto S2000 ile ikinciliği elde etmiş sezonda üçüncü olmuştur.

2007 yılı ile Avrupa’ ya adım atan Volkan Işık, 1999 yılında Portekiz Rallisi’ nde FİA Teams Cup kategorisinin birincisi olmuştur. Aynı dönem içerisinde Çin Rallisi’nde de altıncılığı göğüslemiştir. Bu rallide şampiyon olan ilk Türk olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Ralli şampiyonu Volkan Işık, 2006 yılında Volkan Işık Akademisi’ni kurmuş ve Otomobil Kullanmak Bir Kültürdür anlayışı benimseyerek yola çıkmıştır. Birçok öğrenci yetiştiren bu akademi başarılara adım atmış ve otomobil kullanmayı profesyonel hala getirmiştir.

Özel bir kadro ile eğitim veren Volkan Işık, Türkiye’ ye özgü problemleri saptayarak buna göre bir eğitim sistemi vermektedir.

Yarış lastikleri konusunda geliştirme projelerinde mühendisler ile çalışmalar yapmaktadır. Türkiye’ ye ait ilk yarış otomobili Volkicar yaratıcısı olmuştur. Akademide yeni nesile bilinçli otomobil kullanımını aşılamayı hedefleyen ünlü rallici Volkan Işık, otomobil konusunda tecrübelerini ve projelerini paylaşarak Türkiye’ de ralli konusunda gelişimleri desteklemektedir. Başarılı rallici Türkiye için ralli konusunda şampiyonluklar elde ederek öğrencilerine de bu bilinci vermektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku