Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Andre Agassi Kimdir?

0 117

Andre-AgassiAndre Kirk Agassi, 29 Nisan 1970 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde bulunan Las Vegas’ta dünyaya gelmiştir. 1.80 boyundaki Andre Agassi, Amerika Birleşik Devletleri’ni temsil eden dünyaca ünlü tenisçilerden birisi olarak kabul edilmektedir. Kariyerinde birçok zaferi bulunan Andre Agassi aynı zamanda dünya eski 1 numarasıdır. 1986 yılında profesyonel tenis yaşamına başlayan Agassi, 20 yıl süren kariyeri boyunca birçok başarı elde etmiştir. 2006 yılında ise, emekliye ayrılan Agassi, kariyeri boyunca çıktığı müsabakalar neticesinde yaklaşık olarak 32 milyon $’lık gelir elde etmiştir.

1995 yılında ilk kez dünya 1 numarası olan Agassi, 8 kez Grand Slam kazanma başarısı göstermiştir. İlk Grand Slam’ini 1992 yılında Wimbledon’u alarak gerçekleştiren Agassi, sonrasında bir daha Wimbledon’u kazanma başarısı gösterememiştir. 1994 yılında ikinci büyük zaferini elde eden Agassi, Amerika Açık Tenis Turnuvası’nı kazanmıştır. Bu başarının ardından 1995’te de Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı kazanan Agassi, bir sonrasi Grand Slam zaferi için tam 4 yıl beklemiştir. 4 yıl boyunca Grand Slam kazanamayan Agassi, 1999 yılında 1994’e kazandığı Amerika Açık Tenis Turnuvası’nı ikinci kez kazanma başarısı göstermiştir. Agassi, daha sonra ise sırasıyla 2000,2001 ve 2003 yıllarında Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı kazanma başarısı göstererek 2003’ten sona bir daha Grand Slam kazanamamıştır.

Andre_Agassi_8Andre Agassi, teklerde elde ettiği 8 Grand Slam zaferinin haricinde 1996 Yaz Olimpiyatları’nda da altın madalya kazanma sevinci yaşamıştır. Agassi, Novak Djokovic’in ardından Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı en çok kazanan tenisçi konumundadır. Kariyerinde 1986 yılından 2006 yılına dek toplam 60 kupası bulunmakta olan Agassi, %76’lık maç kazanma oranına sahiptir. Elde ettiği başarılarda Brad Gilbert ile çalışmış olmasının payı oldukça büyüktür. Gilbert ile beraber Agassi, 6 kez Grand Slam sevinci yaşamışlardır. Bunun dışında Agassi, Emmanuel Agassi, Nick Bollettieri ve Daren Cahill gibi isimlerle de çalışma fırsatı yakalamıştır.

1997’de Brooke Shields ile evlenen Agassi’nin bu birlikteliği sadece 2 yıl sürmüş ve çift 1999 yılında boşanmıştır. 2001’de kendisi gibi tenisçi olan Steffi Graff ile evlenen Agassi, bu evlilikten 2 de çocuk sahibi de olmuştur. Halen evli olan çift çeşitli projelerde yer almaktadır. Kısa bir süre önce politikaya da atılma girişiminde bulunan Agassi’nin bu girişimi sonuçsuz kalmış ve seçilememiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku