Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vsa (Vehicle stability control system) nedir?

0 391

Vsa (Vehicle stability control system) nedir?Araç denge kontrol sistemleri hemen hemen tüm araçlarda kullanılmaya başlandı. Japon otomobil firması Honda ise diğer araçların kullandığı ESP adı yerine kendi standartlarında ürettikleri bu teknolojiyi VSA olarak isimlendirmeyi tercih etti.Peki,Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA) Ne işe Yarar?

Yeni bir otomobil alırken bu özelliğin olmasına özellikle dikkat etmenizi öneririz. VSA viraja giren aracın savrulmasının önüne geçecek yenilikçi bir teknolojidir. Dönüşlerdei ani manevralarda ve hızlanmalarda aracın tekerleklerine tam olarak gereken gücü gönderen bu sistem aracınızın yolda kalmasına yardımcı olmaktadır.

Track Kontrol System ile birlikte çalışan bu sistem aracı sadece virajlarda değil tüm yol şartlarında ve kötü hava koşullarında yolda tutabilmek amacı ile tasarlanmıştır. Temel işleyişi aynı olmasına rağmen otomobil firmaları bu teknoloji için farklı isimler kullanmaktadır. Örneğin Toyota aynı işlevi gören teknolojileri için VSC adını kullanmayı tercih etmiştir. Durum bu olmasına karşın en yaygın bilinen adı ESP olan teknoloji yeni nesil araçların kaza risklerini azaltmak amacı ile kullanılmaktadır.

Çalışma Prensibi

Tekerleklere yerleştirilmiş sensörler sayesinde aracın kayan yada boşa dönen tekerleği işletim bölümüne bildiriliyor. Ardından hangi tekerleğe ne kadar güç yada ne kadar fren yapılacağı hesaplanarak aracın yolda kalabilmesi için gereken müdahale sağlanıyor.

Yazar:Fatih Bolelli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.