Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

HI-FI Ses Sistemi Nedir?

0 2.155

HI-FI Ses Sistemi Nedir?Kelime anlamı olarak “High Fidelity” yani yüksek sadakat kelimesinin kısaltılması olan Hi-Fi yeni nesil müzik sistemlerinin vazgeçilmez özelliğidir. Normal müzik sistemlerine göre hata payı en aza indirilmiş olan sistem ev kullanımları için uygun olarak üretilmiş ve geliştirilmiştir. Bu sistemi tam olarak anlayabilmek için müzisyenlerin çaldığı müzik ile kulağımızın duyduğu müzik arasındaki farkları incelemekte fayda var.

Müzisyenler içinde bulundukları ortamın akustik özelliklerine göre müziği duyar ve hissederler. Buna göre bazı notaları uzun süre duyarken bazı notalar kulakta çok kısa duyulur. Müziğin ritmi de buna göre ayarlanmaktadır.
Farklı yerlere farklı sayılarda yerleştirilmiş mikrofonlar sesi direkt ve yansıma dolayısıyla aldığı için dinleyicilerde bu sesi farklı zamanlarda algılar.

Mikrofonlardan her birinin kaydettiği ses bir elektrik enerjisine çevrilerek kayıt cihazına aktarılır. Son yıllarda analog olarak kaydedilen seslerin yerine gelen elektriksel enerjinin gerçeğe en yakın olanı kullanılır.Gelen sinyaller bir çok farklı süzgeçten geçirilerek kayıt cihazının en doğru tonu yakalaması konusunda yardımcı olurlar. Bunlardan en önemlisi sesin sıkıştırılmasıdır. Çoğu ev ortamında müziğin orjinali kadar yüksek seste dinlenmesi mümkün olmadığından bu ses farklılıkları birbirine yaklaştırılarak dinleyicinin tüm sesleri duyabilmeleri sağlanır. Önemli olan nokta ise kaydedilen seslerin ayrı ayrı sıkıştırılma işlemine tabi tutulmasıdır. Eğer tüm sesler birleştirildikten sonra sıkıştırma işlemi uygulanırsa ortamda bir uğultu olacaktır.

HI-FI Ses Sistemi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Müzik sistemi alırken dinleme koşulları ile ilgili bir araştırma yapılması gerekmektedir. Müzik sisteminizi test ederken mümkünse gürültüsüz bir ortam ve seçtiğiniz müzik sistemi dışında hoparlör bulunmayan bir ortam bulmanızı tavsiye ederiz. Diğer hoparlörler gelen sesi yansıtacağı için gürültü kirliliğine yol açacak ve müzik setinizin performansını gölgeleyecektir. Müzik sisteminizden önce müzik dinleyeceğiniz ortamda problemlerin giderilmesi daha mantıklı olacaktır. Akustik açıdan problemli bir ortamda milayarlar harcadığınız bir sistem etkisiz kalacak ve emeğiniz boşa gidecektir.

Yazar:Fatih Bolelli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.