Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 430

Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?Wilson hastalığı vücudun çeşitli bölümlerinde çokça miktarda bakır birikmesine sebep olan kalıtsal (doğuştan olan) bir hastalıktır. Ayrıca Wilson hastalığı vücutta kendini saklayarak, uzun süre kendini belli etmeyen bir hastalık çeşididir. Tedavisi ilaçlarla mümkün olabilir, ilaçlar vücutta depolanmış çokça bakırı dışarı atar ancak bunun ilaçla başarılamaması durumunda hasta karaciğer nakline ihtiyaç duyar.

Hastalık, (aşırı bakır birikimi) bireyin doğumundan sonra ortaya çıkabilir ancak çok uzun yıllar boyunca fark edilmeyebilir. Wilson hastalığı oldukça nadir rastlanan bir hastalıktır, her 100.000 kişiden 2-5 kişi arasında bulgulara rastlanmıştır. Wilson hastalarının büyük bir kısmı karaciğere ait belirtilerle başvurur.

Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Wilson hastalığı belirtileri

Tükettiğimiz besinlerden günlük olarak bakır ihtiyacımız ortalama 4 mgr civarındadır. Normal bir insanda bu bakırın 3/1i bağırsaklara katılır kalan diğer kısım ise türlü kimyasal mekanizmalara katılma eylemini gerçekleştirir. Ancak Wilson hastalarında durum bundan oldukça farklıdır, vücuda giren bakır anormal bir şekilde vücudun tüm organlarına yayılır ve karaciğer, gözler, beyin, böbreklere ek olarak diğer bazı organlara da yayılarak birikmeye başlar ve hastada çeşitli bozukluklara yol açar.

Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?Wilson Hastalığı Tedavisi
Wilson hastalığının ilk tedavi yöntemi, tüketilen bakırı vücuttan atmaya ve tekrar birikmesini engellemeye yönelik ilaçların kullanılmasının yanı sıra bakır içeren yiyeceklerin yenmesini önleyerek de tedavisi mümkündür.

Wilson hastalarının uzak durması gereken besinler:
Mantar, fındık, avokado, kuru üzüm, bira, mineral suları, sebze suları gibi besinler bakır içerdiğinden dolayı tüketilmesi minimum seviyeye indirilmesi Wilson hastalarının yararına olacaktır.

Yazar: Furkan KAYACAN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku