Mürekkep Balıkları Nasıl Yaşar? Özellikleri Nelerdir ?

Okyanus tabanında yani deniz bitkilerinin büyümesi için çok karanlık kısımlarda yaşayan deniz hayvanları avlanmak için uzun süre beklemeye katlanmak zorundadırlar.Bunun yanı sıra olmazsa olmaz bir özellikleri de çok özel bir görme duyusuna sahip olmalarıdır.Mürekkep balıkları, denizin derinliklerinde etki-tepki sistemi ile ilerleyerek hayatlarını sürdürmektedirler. Bunlar anatomik yapıları ve savunma mekanizmaları bakımından oldukça ilginç canlılardır. Bu canlıların hareket mekanizmaları, jet motorlarını anımsatırİsimlerini ise bağırsaklarında bulunan mürekkep kesesinden alırlar.Mürekkep balığı tehlike altında olduğunu anladığı anda kesesindeki mürekkebi bırakır ve suda yarattığı bulanıklıktan faydalanarak kaçmaya çalışır.

Bu canlıların bir diğer önemli özelliği ise sahip oldukları renk hücreleridir. Yine kavga anında veya tehlike altında olduklarında ve korku duyduklarında renk değişimi gerçekleştirip bulundukları yere çok iyi dadaptasyon gösterirler.Hızla hareket edebilmelerini sağlayan bir özellikleri ise sudan hafif olmaları ve bunun sonucunda kolayca yükselip alçalabilmeleridir. Mürekkep balıklarındaki bu çalışma sistemini şöyle bir örnekle daha iyi anlatabiliriz: Bir balonu iyice şişirip sonra da serbest bırakalım. Balon, ağzından hızla çıkan havanın oluşturduğu tepkisel güç ile fırlayıp gider, o kadar hızlı hareket eder ki şaşarsınız. Bu, jet motorlarının basit örneği gibidir. Bu canlıların başlarının iki yanında cebe benzeyen birer açıklık bulunur. Mürekkep balığı, bu açıklıktan aldığı suyu, vücudunun içinde bulunan silindir şeklindeki bir boşluğa çeker. Bu sırada iç hacmi % 22 genişler. Sonrasında vücudunun üst kısman başına yakın bir yerden bu içine aldığı suyu püskürterek dışarı atar.Hayvan bu sayede meydana gelen tepki ile ters yöne doğru hızla hareket eder. Balığın başının altından uzanan püskürtme borusu ince ve esnektir. Bu organ sayesinde mürekkep balığı öne, arkaya ya da istediği her yöne bu boruyu çevirmekle gidebilir.

Mürekkep balıkları, düşmanlarından korunmak için koyu renkli bir sıvı salgılar. Mürekkebe benzeyen bu sıvı hayvanın çevresindeki suyu bulandırarak kendisini kovalayan avcının onu görmesini engeller. Mürekkep balığı da bu karışıklıktan yararlanarak kirişi kırar, düşmanlarından kaçarHızlı hareket etme yeteneği ve sıra dışı savunma mekanizmasıyla donatılan mürekkep balıkları teknolojik gelişmelerde bize esin kaynağı olmayı hak ediyor.

Yazar:Enes Eker

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar