Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Letonya’nın Başkenti Riga

0 34

5830_303696_376814322388786_1421611906_nLetonya ülkesinin başkenti olan Riga şehri, Baltık Ülkeleri’nin en güzel ve huzurlu şehirlerinden birisidir. Daugava Nehri aracılığı ile Baltık Denizi’ne açılan şehir, bu nehre ev sahipliği de yapar. Daugava Nehri, Riga’nın içinden geçmekte ve merkezi bir konumda bulunmakla beraber, nehrin üstüne kurulan köprüler de şehre bambaşka bir hava katmaktadır. Baltık Ülkeleri’nde bulunan en büyük şehir olan Riga, aynı zamanda eğitim, kültür, ekonomi, endüstri ve denizcilik gibi pek çok alanda gelişmiş bir şehirdir.

5830_letonyaRiga şehrinin tarih çağlarında ilk kez kurulduğu yer olan “Vecriga” tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından Kültür Mirası listelerine dahil edilmiştir. Buna ek olarak, söz konusu merkezdeki Art Nouveau (Jugendstil) yapıları, mimari anlamda yalnızca Viyana, St. Petersburg ve Barcelona şehirleri ile kıyaslanabilecek kusursuzluktadır.

Riga’nın tarihi anlamda ilk ortaya çıkışı, 12. yüzyıla uzanmaktadır. 1201 yılı, Riga’nın resmi kuruluş yılı olarak kabul edilmektedir. 12. yüzyılın sonlarına doğru, özellikle Alman ticaret gemileri ve diğer gemilerin uğrak yeri olan bir ticaret liman kenti halindeki Riga, bu tip ticari uğraklıklar sonrasında nüfus ve ekonomi olarak büyüme ivmesi kazanmıştır. Bazı dönemler farklı ülkelerin egemenliği altına giren şehir, zaman içinde kendi doğal dokusunu kaybetmemeyi başarmıştır. 1558 ile 1583 yılları arasında Polonya egemenliğinde olan Riga, 1621 yılı itibariyle de İsveç yönetimi altına girmiştir. 1700 ile 1721 yılları arasında yaşanan Kuzey Savaşları’nda ise, Rusya tarafından İsveç’in elinden alınmıştır.

5830_250px-eu_location_latRiga genelinde bazı özel yapılar, turistler tarafından oldukça ilgi çekicidir. Bu yapılar büyük kısmı, Old Town ismi ile bilinen eski şehir merkezinde bulunmaktadır. “Melngalvju nams” (Karakafalıların Evi), bunlardan biridir. Ayrıca Televizyon Kulesi, Aziz Peter Katedrali, Riga Kalesi ve “Dannenterna nams” (Dannestern Malikanesi), ziyaret edilebilecek diğer yerlerdir.

Riga şehri, genel anlamda pek çok parka da ev sahipliği yapmaktadır. Kültür faaliyetlerine önem verilen şehirde sıklıkla festivaller, konserler, açık hava sinema gösterileri, tiyatrolar, yarışmalar gibi aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Genel anlamda ılıman iklim tipi görülen Riga’da, kış mevsimi oldukça soğuk geçmektedir. Kimi zaman -40 derecelere kadar soğuyabilen hava şartları, bünyesi alışık olmayanlar için dondurucu soğuk anlamına gelebilmektedir.

Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Riga
eksisozluk.com/riga–248652

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku