Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Colm Feore Kimdir?

0 225

culture-colm-feoreColm Feore, 22 Ağustos 1958 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Boston şehrinde dünyaya gelmiştir. 1981 yılından itibaren profesyonel olarak birçok yapımda görev alan Amerikalı aktör, aslen İrlanda kökenlidir. Massachusetts’te dünyaya gelen Feore, hem sinema hem de televizyonda oyunculuk deneyimi yaşamıştır. Kanada pasaportu da taşıyan Feore, aslen İrlandalıdır. Annesi ve babası, Feore doğmadan önce, Kanada’ya yerleşmiş ve sonrasında da Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmıştırlar. Feore doğduktan sonra da birkaç yıl ailesi ile beraber İrlanda’da yaşama fırsatı bulsa da aile tekrar Amerika Birleşik Devletleri’ne geri dönmeyi tercih etmiştir. Massachusetts’te dünyaya gelen Feore, çocukluk yıllarını Windsor, Ontario’da geçirmiştir. Burada büyüyen Feore, aynı zamanda Ontario’da bulunan Ridley College gitmiştir.

Buradan mezun olduktan sonra, Montreal’de bulunan National Theatre School of Canada’ya giden Feore, burada oldukça başarılı işler çıkarmıştır. Başarılı bir lise hayatının ardından tiyatro eğitimini de başarı ile tamamlayan Feore, ayrıca Ontario’da bulunan University of Windsor’a gitmiştir. Üniversiteden başarılı bir şekilde mezun olan Amerikalı oyuncu, birçok piyeste rol almaya başlamıştır. Stratford Festival of Canada’da yeteneklerini gösteren Feore, buradaki performansı ile, Hollywood’a gitme fırsatı bulmuştur. Hollywood’da birçok kısa film ve televizyon yapımlarında görev almaya başlayan Feore, sonrasında Kanada’ya taşınmıştır. Kanada’da televizyon dizilerinde oynamaya başlayan Feore, 1990’lı yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri’ne geri dönmüştür. Hollywood yapımlarında rol almaya başlayan Colm Feore, özellikle, Pearl Harbor, The Sum of All Fears ve The Chronicles of Riddick gibi yapımlarda oynama fırsatı bularak adından söz ettirmiştir.

ColmFeore1999 yılında bir Stephan King romanı uyarlaması olan The Storm of The Century ”Yüzyılın Fırtınası” adlı filmde gösterdiği sıra dışı performans ile Stephen King hayranlarının gönlünde taht kurmayı başaran Colm Feore, filmde Andre Linoge adında gizemli güçlere sahip bir kişiyi canlandırmıştır. Burada gösterdiği performans ile birçok uluslararası festivalde ödüle aday gösterilen Colm Feore, sonrasında Riddick gibi güçlü yapımlarda oynama fırsatı yakalamıştır. 2008’de ise, Angelina Jolie’nin başrolünde oynadığı Changeling filminde oynayan Feore, burada ciddi bir performans sergilemiştir. Sonrasında sinema setlerinden daha çok, televizyon ağırlıklı yapımlarda görev almaya başlayan Colm Feore, Thor adlı dizide de çok önemli bir karakteri canlandırmış ve dizinin hayranları tarafından fenomen ilan edilmiştir.

Colm Feore 1981 yılında başlayan profesyonel aktörlük kariyerinde onlarca filmde rol almıştır. Bu filmlerden bazıları ise şunlardır: Iron Eagle (1988), Friday the 13 (1989-1990), Beaitiful Dreams (1990), Truman (1995), Due South (1996), Night Falls in Manhattan (1997), Face/Off (1997), City of Angel (1998), The Storm of The Century (1999), The Perfect Sun (2000), Pearl Harbor (2001), Sins of The Father (2002), Riddick (2003), Changeling (2008)

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.