Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Jennifer Aniston Kimdir?

0 248

Jennifer Aniston Kimdir?Jennifer Aniston, 11 Şubat 1969 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Sherman Oaks şehrinde dünyaya gelmiştir. Her ne kadar Amerika’da doğsa da Jennifer Aniston’ın kökeninin Yunan olduğunu vurgulamak gerekir. Amerika dışında belirli bir sürede ailesi ile beraber Yunanistan‘da yaşamış olan Aniston 14 yaşında lise için Birleşik Devletler’e taşınmıştır. Birleşik Devletler topraklarında dünyaya gelen Aniston’ın hem annesi hem de babası sinema alanında faaliyet gösteren kişilerdi. Anne ve babası oyuncu olan Jennifer Anistan da böylelikle yine ebeveynleri tarafından lise yıllarında drama eğitimi alması konusunda teşvik edilmiştir. 1980’li yıllarda lise eğitimini Fiorello H. LaGuardia Lisesi’nde sürdüren Aniston, Annesi Nancy Dow’un yoğun çabaları sonucunda müzik, sanat ve performans alanlarında ciddi bir kariyer yapma fırsatını yakalamıştır. Bu dönemde aldığı eğitim sonrasında çeşitli küçük bütçeli yapımlarda boy gösteren Aniston, çok geçmeden hayatının fırsatına doğru yol almaktaydı. 1994 yılına gelindiğinde, hem sinema hem de televizyon sektöründe irili ufakla birçok rol ile karşımıza çıkan Jennifer Aniston, aynı yıl, Amerikanın önde gelen kanallarından NBC’nin sitkomu olan Friends adlı dizide rol almaya başladı. Dizide başrol oynayan Aniston kısa sürede Amerikan izleyicisinin gönlüne girmeyi başardı.

Bu dizi o kadar sevildi ki Jennifer Aniston bu dizide tam 10 yıl boyunca Rachel karakterini canlandırdı. İlk 7 sezonun ardından vazgeçilmez olduğunun farkına varan Jennifer Anistan son 3 sezon için bölüm başı tam 1 milyon dolar kazandı ki bu o zaman için Amerikan piyasasında sık rastlanılan bir durum değildi. Bu diziden oldukça yüklü bir kazanç elde eden Aniston, 2004 yılında dizinin sona ermesinin ardından çeşitli Amerikan filmlerinde de rol almaya başladı. Friends dizisinde oynadığı dönemde Brad Pitt ile evlenen Aniston tam 5 yıl evli kaldıktan sonra 2005 yılında Brad Pitt’den ayrılmıştır. Friends dizi ile beraber Emmy ve Altın Küre ödüllerine layık görülen Jennifer Aniston, bu başarısını beyaz perdeye aktarmakta ciddi güçlük yaşamış ve bu anlamda dizi kariyerine nazaran başarısız bir grafik çizmiştir.

2002 yılı ile beraber ciddi bir sinema kariyeri hayaline sahip olduğunu lanse eden Jennifer Aniston, bu dönemde Friends dizinin yanı sıra, Office Space, The Good Girl, Bruc Almighty, Along Came Polly, Derailed and Rumor, Friend with Money, The Break Up, Marley and Me, He’s Just Not That Into You gibi önemli Hollywood yapımlarında boy göstermiştir. Ancak bu filmlerde sergilediği performans sinema eleştirmenlerinden tam not almayı başaramamıştır ve herhangi bir büyük ödül almak şöyle dursun adaylık dahi yaşayamamıştır. Ancak 2011 yılı sonrasında daha da olgun bir performans sergilemeye başlayan Aniston, performansını da artırmayı başarmış ve yine büyük bir ödüle uzanamasa da eleştirmenlerden tam not almayı başarmıştır.

Kaynakça:
Hollywood Stars

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku