Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

WinRAR’la Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

0 296

7872_16Dosya arşivleme programları arasında en çok tercih edilen WinRaR bilgisayarınızdaki dosyalarınızı kimsenin görmemesi için şifreleme imkanı sunabilmektedir. WinRaR’la dosya şifreleme sayesinde ikinci kişilerin dosyalarınıza ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

WinRaR dosya şifreleme nasıl yapılır sorunuzun cevabına gelecek olursak öncelikle bilgisayarınızda yüklü olan WinRaR programı ile sıkıştırmak istediğiniz dosya üzerine gelerek sağ tık yapıp dosyanızı arşivlemeniz gerekmektedir. Şifrelenecek olan dosya üzerinde sağ tık yaptığınızda arşive ekle butonunu tıklayıp açılan pencerede gelişmiş ayarlara geliyorsunuz. Ardından parola ayarla seçeneğine geldiğinizde küçük bir pencere ekrana gelir ve şifre belirlemeniz istenir. Şifreyi belirledikten sonra tamam butonuna bastığınızda dosyanız şifrelenerek arşivlenmiş olur. WinRaR ile arşivlenmiş olan dosyalarınızdan şifreli dosyayı açmak istediğinizde sizden dosyayı arşivlerken belirlemiş olduğunuz şifreyi isteyecektir. Bu sayede farklı kullanıcılar da şifrelemiş olduğunuz dosyayı açmak istediğinde bu uyarı ile karşılaşacaktır.

WinRaR’la dosya şifreleme farklı kişilerin size özel dosyaları görmelerini engellemenizi sağlar. Bu şekilde dosyalarınız daha güvende ve sizin kontrolünüzde olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.