Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

WordPress Nasıl Güncellenir

1 411

https://www.bilgiustam.com/resimler/2008/03/wordpress_logo.gifDaha önce Bilgiustam blogunda wordpress sürüm yükseltme eklentisi yayınlanmıştı; eklentiyi kurduğunuz zaman otomatik olarak güncelleme yapılabiliyordu. Aradan zaman geçti ve wordpress yeni sürümlerinde bu eklentiye bağlı kalmadan sürüm güncellemeyi otomatik olarak yapabiliyor. Fakat bazı sunucularda bu güncelleme yapılamıyor çoğu zaman benim güncellemelerim yarıda kalıyordu. Bu yüzden bu yazımda WordPress’i normal olarak nasıl güncelleriz onu anlatacağım. Ama ilk olarak neden güncellemeliyiz onu anlatacağım.

Güncellik Her Zaman İyidir

WordPress bilindiği üzere açık kaynak kodlu sistemlerden birisidir bu yüzden hataları oluşabilir bunun yanı sıra da güvenlik açıkları ile sık sık karşılaşabiliriz. WordPress ara sıra güncelleme yaptığı zaman genelde güvenlik paketini güncelliyor bunun yanı sıra da sistem üzerinde değişiklikler yapıyor.

Nasıl Güncellenir ?

Wordpress Nasıl Güncellenir

İlk olarak WordPress’in dosyalarını inceleyelim.

  • wp-admin: Bu klasörde admin dosyaları bulunuyor.
  • wp-content: Burada WordPress’in tema dosyaları, eklentileri ve yüklemiş olduğunuz resimler bulunuyor.
  • wp-includes: Çalışma dosyalarını içeriyor; her hangi bir düzenleme yaptığınız zaman çalışmasında problemler oluşabilir.
  • wp-config.php: Sitenizin veritabanı ayarlarını içerir.

https://www.bilgiustam.com/resimler/2009/09/awqeqq.jpgVe bunun yanı sıra ana dizinde bulunan php dosyaları yer alıyor. Burada hangi dosyaları güncelleyeceğimizi açıklamak için böyle bir listeyi yapmak istedim. Öncelikle burada wp-content ve wp-config.php dosyalarına dokunmayıp diğer dosyaları siliyoruz. Daha sonra İngilizce olarak WordPress’i şuradan Türkçe olarak ise buradan indirebilirsiniz. Sık güncellemeler ingilizce adresinde yer almaktadır. Daha sonra indirdiğiniz klasörden şuanda eksik olan dosyaları atmanız yeterlidir.

https://www.bilgiustam.com/resimler/2009/09/dztauu.jpg

Güncelleme işlemini sorunsuz olarak anlattığım bu yollarla yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra admin panelinde güncelleme işlemini bitir uyarısı geliyor ve sonlanıyor. Unutmadan her zaman güncelleme işlemini yapmadan önce sisteminizin yedek dosyalarını almanızda fayda var.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku