Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

cPanel : Veritabanı Oluşturmak

0 65

https://www.bilgiustam.com/resimler/2009/09/2mhfvkk.jpg

Bu yazımda cPanel öğrenmeye yeni başlayanlara faydalı olabilecek olan veritabanı oluşturma işlemini anlatacağım. Genel olarak php scriptlerde veritabanı ihtiyacına duyulmaktadır; çünkü var olan scrip dosyaları verileri buradan çağırıp işlemektedirler. Örnek vermek gerekirse bir forum scriptini düşünelim; bu foruma her bir üye adı, şifresi ve kişisel bilgileri oluşturduğumuz veya kullandığımız veritabanına yazılıyor.

Peki Veritabanı Nasıl Açılır ?

Bu işlem oldukça basittir; açılan bu veritabanı kullanacağınız scriptin kurulumnda işe yarayacaktır. İlk olarak siteniz.com/cpanel şeklinde giriş yapıyoruz. Daha sonra yazımızın başında yer alan resimde olduğu gibi “mysql databases” sekmesine tıklıyoruz.

https://www.bilgiustam.com/resimler/2009/09/2rml3m8.jpg

Daha sonra ise açılan sayfadan yeni bir veritabanı oluşturabilirsiniz; resimde görüldüğü gibi. Eğer açtığınız bu veritabanına bir sql dosyası yüklemek istiyorsanız ilk resimde görülen phpmyadmin sekmesine tıklayıp içeri aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku