Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaşanabilir Yeni Gezegenler

1 285

Yaşanabilir Yeni GezegenlerBilindiği gibi NASA uzay alanında bir çok araştırma yapmaktadır. NASA’ nın araştırmalarına göre güneş sistemlerinde yaşam ihtimali olan 54 yeni gezegen bulunmuştur.

Kelpler Teleskobu ile Samanyolu Galaksisinin yaklaşık bir yıl izlenmesi sonucu gezegen olma ihtimali olan 1235 tana yüksek gök cismide görülmüştür. Bunların 54 ünün yaşama elverişli olduğu görülmüştür.Yani iklim olarak ne sıcak ne de soğuktur.

William Borucki bu konudaki baş araştırmacıdır. Bu araştırmaların ilerletileceğini söylemiştir. Bilindiği gibi bundan önce yaşam ihtimali olarak özellikle Mars gündeme gelmiştir.

Yaşanabilir olma ihtimali olan gezegenlerin yüzeylerinin 0-100 santigrat derece arasında değişmektedir. Yüzeylerinde bulunma ihtimali olan suyun sıvı halde olduğu söylenmektedir.

Kepler hale uzayda araştırmalara devam etmektedir. Fırlatılan Kepler Güneş, Dünya ve Mars yörüngelerinde dönmektedir.

Ayrıca bu araştırmanın haricinde bir bilgisayaryazılımıyla yapılan hesapta Samanyolu Galaksisi yaşanabilir 37 bin civarında gezegene ev sahipliğ yapıyorBunlardan 361 tanesi yaşam ortamına tam manasıyla uygundur.

1 yorum
  1. Turkman7 diyor

    Bir kum tanesi kadarız bu evrende…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.