Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yerel Medya Nedir? Yerel Basın Organları Nelerdir?

0 110

5535_iranda_uluslararasi_medya_fuari13516734010_h945942Kamuoyunun ülkede ya da yaşanılan yerde olup bitenlerden haberdar olabilmesi adına, basın kuruluşları görevlerini yapmaktadırlar. Kitle iletişim araçlarından olan gazete, televizyon, dergi, radyo gibi araçlar, bu anlamda sorumluluk duygusu ile hareket etmesi beklenen basın organlarıdır. Basın organları görsel, işitsel, hem görsel hem işitsel olmak üzere, birkaç kola ayrılmaktadır. Bu sayede, her çeşit basın organına göre de hedef bir kitle oluşmaktadır. Televizyon ve internet araçlarının yaygınlaşması sonucu, radyoların etkileri azalsa da, özellikle görsel ve yazılı basın bu anlamda öne çıkmaktadır.

Pekala, ulusal basından ayrı tutularak, yerel medya organlarının önemleri, gereklilikleri, sorumlulukları ve görevleri nelerdir?

5535_mediaNasıl ki ulusal basının, tüm yurdu ilgilendiren konuları gündeme getirmesi gerekiyor ise, yerel basın da hitap ettiği kitle olan lokaldeki insanları ilgilendiren haberleri okuyucuları, dinleyicileri ya da izleyicileri ile paylaşmak zorundadır. Bu görevi de, tarafsızlık ilkesi ışığında yapmalı, sorumluluklarını unutmamalıdır. Yerel radyolar, daha ufak bütçeler ile kurulan, genellikle bir yerel televizyona bağlı, ya da kar amacı gütmeyen ve eğlence odaklı oluşumlar olmuşlardır. Çağın giderek teknoloji odaklı olması sebebiyle etki alanları küçülmüştür. Ancak yine de, özellikle şehir merkezlerinde, şehirden haberdar olmak isteyen birçok yurttaş tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

Yerel gazeteler, sektördeki en hareketli mecralardan biridirler. Her sabah, abone iş yerleri ve evlere dağıtılmak suretiyle okuyuşuyla buluşan mahalli oluşumlar, özellikle iş ilanları ve şehir haberlerinin detaylarını okumak adına, o şehirde ya da ilçede yaşayanlar adına önemli bir haberleşme aracıdır. Yerel televizyonlar, genel olarak reklam alma sıkıntıları ile boğuştukları için, çok büyük ses getirememektedirler. Aynı reklamizasyon gelir sıkıntısı, radyo ve gazetelerde olsa da, televizyon kuruluşu ve yayını için gereken yatırım ve giderlerin miktar olarak büyük olması, bu noktada yerel televizyonlar için bir başka zorluk çıkarıcı boyuttur.

5535_sosyal-medya-iletisimYerel medya ve unsurlarının gereklilikleri ise, şüphesiz ki tartışılması anlamsız konulardan biridir. Bireyler, doğaları gereği, öncelikle yaşadıkları çevrelerden, ardından da makro düzeyde memleket haberlerinden haberdar olmak isterler. Bu noktada, yaşadığı şehirdeki olayları merak eden, yeni mağazaları, alt yapı çalışmalarını, ya da cinayet ve hırsızlık haberlerini takip etmek isteyen bireyler, yerel medyanın organlarından faydalanırlar. Bu sırada, iş ilanları ve çeşitli kimlik kaybı duyuruları gibi sosyal alanlar da göz önünde tutulur.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler ile ilgili çoğu gelişme, ulusal basına yansıdığı için bu büyük şehirlerde yerel medyaya pek ihtiyaç olmuyor gibi gözükse de, bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Çünkü, büyük şehirlerin kendilerine özgü sorunları, yoğun ülke gündemi içinde haber değeri taşımadığı gerekçesiyle ulusal basın tarafından malzeme haline getirilmezken, yerel basın bu tip haberleri okuyucu ile buluşturarak, farkındalık yaratma anlamında kritik bir görev üstlenir.

İstihdam ile ilgili ise, tüm şehirlerdeki yerel basın organlarından yetişerek, deyim yerindeyse çekirdekten gelen gazeteciler, ulusal basın sahasına çıktıklarında deneyimlerini kazanmış, iyi birer gazeteci olarak göz doldurmaya aday nesillerin yetişmekte olduğu söylenebilir.

Kaynakça:
http://www.makaleler.com/yerel-bas%C4%B1n-nedir

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku