Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Reklam Filmlerindeki Büyük Faktör: “Bilinçaltı”

0 253

bilincaltiİster profesyonel, ister amatör reklamcı olun, yaptığınız çalışmalarda bilinçaltı mutlaka önemlidir.

Nedir Bilinçaltı?
Bilinçi olarak (Kendi irademizle) algıladığımız tüm olaylar dışında algıladğımız tüm olaylar bilinçaltı olaylardır. Beynimizin farkında olmadan yürüttüğü tüm olaylar bilinçaltı olaylarıdır.

Bilinç altımız bir örnekle şöyle çalışır;
Bir arkadaşınızın ofisine ziyarete gidiyorsunuz. Şans bu ya arkadaşınızın o saatte toplantısı var :) Neyse içeri girdiniz, sekreter sizi bir köşeye oturttu ve size bir şeyler içermisininiz diye sordu. Siz çay alabilirim dediniz. Sonra etrafa bakınırken duvarda 6 tane yanyana duran tablolardan biri gözünüze takıldı. Tablo yamuk duruyo. Peki siz niçin onu farkettiniz de diğer tablolar gözünüze çarpmadı? Çünkü, bilinçaltınız tabloları hep düz görmeye alışmış ve beyniniz de hızlı bir şekilde o tablonun yamuk olduğunu ve aslında tablonun düz durması gerektiğini düşündü. Bu şekilde bu yamuk tabloyu fark ettiniz. Sonra çayınız geldi. Çayınızı yudumlarken sekreterin masasının üstündeki kalemin ucunun kırık olduğunu farkettiniz. Kalem aslında çok sade ve düz kurşun kalem. Siz kırık kalemi farkettiniz çünkü, hayatınızda ucu kırık bir kurşun kalemden çok sağlam kurşun kalem gördünüz ve beyniniz kurşun kalemlerin artık ucu kırılmamış sağlam kalemler olması gerektiğini anladı. Bunu da bilinçaltınıza kazıdı.
Beyninizdeki bu durumlara ters düşen bir olay var ise bilinçaltınız hemen müdahale ederek bir şeylerin yanlış gittiğini söyler.

Peki bilinçaltının bu etkisini nasıl reklam sektöründe kullanabiliriz?
İnsanların ilgisini çekebilirsiniz. Evet ilgi çekebilirsiniz veya izleyenlerin sıkılmamasını ve odaklanmasını sağlayabilirsiniz…

Örneğin bir reklam filmi çekeceksiniz. Dikkat çekici objeler nesneler kullanabilirsiniz. Objelerde alışılagelmişin dışına çıkabilirsiniz.
Veya grafik tasarımlarınızda, örneğin bir gazete reklamında klasikleşmiş reklamlardan uzak şeyler yapabilirsiniz.
Mesela; Yarım sayfa reklamın tamamını siyah yada beyaz yapıp, alt sağ köşeye ufak yazılarla sloganınızı yazıp, logonuzu altına yerleştirebilirsiniz…

Veya; Reklamı düz koymak yerine örneğin; yazıları ters çevirebilirsiniz. Böylece okuyucu düz bir reklamı okuyup es geçmek yerine, Ters reklamı görüp, içinden;
” Bu niye ters acaba? Ne ki bu? ” diyerek gazeteyi ters çevirecektir ve reklamı okuyacaktır. Böylece bu reklam insanın bilinçaltına kazıncak ve reklamladaki ürün gerektiğinde ilk aklına gelen sizin ürününüz olacaktır.

Bu ve bunun gibi ufak detaylar sizleri inanılmaz sonuçlara götürebilir. Çünkü reklam sektöründe insanlar artık alışılagelmişin yerine daha değişik olanı, daha farklı olanı aramaktadır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.