Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Nedenleri Nelerdir?

9 2.586

Günümüzde nadiren de olsa yetişkinlerde görülen sağlık sorunlarından biri de gece altını ıslatma rahatsızlığıdır. Özellikle de 40 ila 60 yaş aralığındaki yetişkinlerde görülen gece altını ıslatma rahatsızlığı başlı başına bir sağlık sorunu olmasının yanı sıra ayrıca bireylerin iş ve sosyal aktivitelerde özgüven eksikliği yaşamasına neden olarak bireylerin iş ve sosyak aktivitelerde ciddi anlamda başarısız olmasına neden olmaktadır.

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Nedenleri Nelerdir?Çeşitli nedenlere bağlı olarak yetişkinlerde görülebilen gece altını ıslatma sorunu hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmakta ve bu rahatsızlığın günümüzde tıbbi yönden tedavisinin bulunduğu belirtilmektedir. Uzmanlar çocuklarda gece altını ıslatma sorununun yetişkinlerde görülmesinin yetişkinler açısından daha kusurlu bir durum olduğu belirtmekte ve bu rahatsızlığa maruz kalan yetişkinlerin birçoğunun tedavi konusunda çekindiğini ve bu nedenle de gece altını ıslatma rahatsızlığını uzun yıllar boyunca sürdürmek zorunda kaldığını belirtmektedirler. Uzmanlar bu durumun yetişkinler açısından herhangi bir utanç verici bir durum olmadığını aksine tıbbi bir durum olduğunu ve bu nedenle de mutlak olarak tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Günümüzde tedavisinin en basit ve kısa süreli olduğu sağlık sorunlarından olan gece altını ıslatma rahatsızlığı yetişkinlerde fiziksel olarak olmasa dahi ruhsal olarak olumsuzlukların oluşmasına neden olabildiğinden dolayı bu rahatsızlığa maruz kalan yetişkin bireylerin başta depresyon olmak üzere bazı psikolojik rahatsızlıklara da maruz kalabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Peki yetişkinler açısından bu denli sorunlar oluşturan gece altını ıslatma rahatsızlığının başlıca sebepleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan yetişkinlerde gece altını ıslatma nedenleri nelerdir konusu hakkında bilgiler sunarken aynı zamanda bu sorunun günümüzdeki tedavisi hakkında da bilgiler sunalım.

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Yetişkinlerde gece altını ıslatmanın başlıca sebepleri şunlardır;

 • Hormonal dengesizlik
 • Şeker hastalığı
 • İdrar söktürücü ilaçlar
 • Alkol ve kahve tüketimi
 • Uyku ilaçları
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Kaygı ve stres
 • Gün içerisinde aşırı yorgunluk
 • Genetik yapı

Yukarıda da görüldüğü üzere yetişkinlerde gece altını ıslatma rahatsızlığının birçok nedenleri bulunmaktadır.

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Yetişkinlerde Gece Altını Islatma Nedenleri Nelerdir?Yetişkinlerde gece altını ıslatma rahatsızlığının başlıca sebepleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de yetişkinlerde görülen bu rahatsızlığın tedavisi hakkında sizlere bilgiler sunalım. Gece altını ıslatma sorununun tedavisinde ilk olarak rahatsızlığın nedenlerinin neler olduğu tespit edilmektedir. Örneğin alkol ve kafeinli içeceklere bağlı olarak görülen gece altını ıslatma rahatsızlığının tedavisinde bazı ilaç tedavisi yöntemlerine başvurulurken geçmişte yaşanılan herhangi bir psikolojik travmaya bağlı olarak meydana gelen gece altını ıslatma rahatsızlığının tedavisinde ise bireyler ilk olarak psikiyatri servisine sevk edilerek burada gerekli terapilere koyulmaktadırlar.

Yetişkinlerin Gece Altını Islatma Sorununda Yapabileceği Uygulamalar Nelerdir?

Uzmanlar yetişkinlerde gece altını ıslatma rahatsızlığının eğer psikolojik bir sebebe bağlı değilse bireylerin bu sorundan kendilerinin de kolay bir şekilde kurtulabileceğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar bireylerin şu gibi uygulamaları yapması durumunda gece altını ıslatma sorunundan kurtulabileceğinin altını çizmektedirler. İşte gece altını ıslatma rahatsızlığında yetişkinlerin yapması gerekenler ise şunlardır;

 • Sıvı tüketimini kontrol altında tutmalı: Bireyler özellikle de yatma saatlerine yakın süreçlerde aşırı sıvı tüketiminden uzak durmalarında büyük faydalar bulunmaktadır.
 • Alkol ve kahve gibi kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durmalı: Günümüzün hemen her hastalığın ana nedenlerinden olan alkol aynı zamanda yetişkinlerde gece altını ıslatma sorununun meydana gelmesinde de etkin rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu zehirli maddeden yalnızca gece altını ıslatma sorunu açısından değil aynı zamanda genel sağlığın korunması açısından da uzak durulması gerekmektedir.

Bu ayrıntılar hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra yetişkinlerde gece altını ıslatma nedenleri nelerdir konusu hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Yetişkinlerde gece altını ıslatma rahatsızlığı konusunda hemen ilgili doktora başvurulmalı ve bu sağlık sorunundan kurtunulmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Gece altını ıslatma sorununda doktora başvurulmalıdır.
Kaynakça:
multiyasam.com

poliklinik.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

9 Yorumlar
 1. Alıştım diyor

  Ben 43 Yaşında Erkeğim Evliyim kendimi bildim bileli geceleri altımı Islatıyorum, Her gece yetişkin bezi kullanıyorum, Çok Doktorlara gittim ilaç tedavisi v.s hiç biri fayda vermedi , Kaderim bu deyip yola devam

  1. Aydin diyor

   Aynı sorun bendede var bildiğin beri alt islatma sorunum var çok doktora gittim sonuç bulamadım hasta bezi kullanıyorum.

 2. Şefik diyor

  Gece uykuda rüya görüyorum idrar yapıyorum uyandığımda altımı ıslatmışım ürolojiyede gittim ilaç verdiler yinede çare olmadı 75 milim prostatın var ayrıca sık sık idrara çıkıyorum kendimce çare arıyorum ama başaramıyorum

 3. İris Frezya diyor

  Aşırı alkol aldığım geceler, tuvalete girmeden yattığımda oluyor. Çok utanç verici bir durum. Alkolden uzak durun

 4. Boncuk diyor

  Merhaba Bu durum eşimde de var nadirende olsa 3 ay önce olmuştu 1 kez dün gece 2.yasandi endişeliyim birazda şaşkın ve kızgın üzülüyorumda inş kötü birsey değildir ne yapmak lazım doktora götürmek için nasıl ikna ederim bilemiyorum sigara çok içiyor bir türlü biraktiramiyorum lanet olası zehiri ☹️☹️☹️

 5. Mehmet bayram diyor

  Ben de 48 yaşındayım gece rüyamda tuvalete gittiğimi çok sıkıştığımı görüyorum.rüyamda idrarı mı yaparken çok az da olsa altımı ıslatıyorum. Böylece uyanıyorum. Nedeni ne olabilir ne yapmam lazım. Bazen 3 gecede bir oluyor.bazen her gece.tedavisi nedir. ? Teşekkürler

 6. TUNCAY diyor

  Aynı şekilde, ben de geceleri rüyamda tuvalete gidip işediğimi görüyorum ve uyanınca da altımı ıslatmış oluyorum. Yaşım 41, erkeğim, bu sorun nadiren de olsa meydana gelmekte, tansiyon ve şekersiz şeker hastasıyım. Ne yapmalıyım?

 7. Mehmet diyor

  Gecerüya görüyor. Rüyada tuvalete gidiyor çiş yapıyor ve hemen uyandığında altını ıslatmış oluyor.Bu sorun bazı on gün olmuyor. Bazen gecede iki kez tekrarlanıyor.
  Yetişkinlerde gece işemesi nedenleri içersinde bu şıkka değinmemişsiniz. Çaresi nedir. Teşekkürler

  1. İsimsiz diyor

   Rüyada gibi olup gerçek olmasının sebebi nedir acaba

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.