Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aslandişi Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

0 1.798

Geçmişten günümüze kadar en fazla kullanılan harika bitki türlerinden biri de hiç kuşkusuz ki aslandişi bitkisidir. Halk arasında karahindiba bitkisi olarak da bilinen aslandişi bitkisinin birçok özelliklerinin bulunmasının yanısıra aynı zamanda sağlık açısından birçok faydalarının da bulunması sayesinde uzmanlar tarafından kullanımının tavsiye edildiği harika bitkiler arasında yer almaktadır. Geçmiş dönemlerde özellikle de anadolu halkı tarafından birçok hastalıkların iyileştirilmesi amacıyla kullanılmış olan aslandişi bitkisi bu sebeple hastalıkların hafifletilmesi amacıyla günümüzde halen çokça tercih edilmektedir. Bileşikgiller familyasından olan aslandişi bitkisi genellikle yol kenarlarında, yeşillik alanlarda ve hendeklerde kendiliğinden yetişmektedir. Yapraklarının yuvarlak biçimde olduğu aslandişi bitkisinin yapraklarının rengi ise sarıdır.

Aslandişi Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?Taze yapraklarının salata olarak da tüketildiği aslandişi bitkisi yaprakları ilkbahar aylarında kökleri ise genellikle sonbahar aylarında toplanıp kurutulmaktadır. Günümüzde aynı zamanda bitkisel çayının da üretildiği ve satışa sunulduğu bu harika bitki türünü başta internet dünyası üzerinden bitkisel ürünlerin satışlarının gerçekleştirildiği online aktar sitelerinde olmak üzere birçok satış noktalarında sipariş verebilmektesiniz. Bu ayrıntı hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de makalemizin de ana konusu olan aslandişi bitkisi nedir, faydaları nelerdir hakkında bilgiler sunalım. Aslandişi bitkisinin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika bitki türünün bizlere sağladığı harika faydaları hakkında bilgiler sunalım.

Aslandişi Bitkisinin Başlıca Faydaları Nelerdir?

Aslandişi bitkisinin başlıca faydaları ise şunlardır;

 • Harika bir idrar sökücüdür: Aslandişi bitkisinin başlıca faydalarından biri harika bir idrar söktürücü olmasıdır.
  Mesane ve kalınbağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmaları ortadan kaldırır: Uzmanlar aslandişi bitkisinin düzenli olarak kullanılmasının mesane ve kalınbağırsakta meydana gelen iltihaplanmaları ortadan kaldırabildiğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla bu harika bitki türünün bizlere sağladığı başlıca faydalardan biri de mesane ve kalınbağırsakta oluşan iltihaplanma sorununa fayda sağlamasıdır.
 • Göğsü yumuşatıyor: Aslandişi bitkisinin başlıca faydalarından biri de harika bir göğüs yumuşatıcı bitki olmasıdır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına bağlı meydana gelen göğüs sertleşmesini ve öksürüklerin giderilmesinde bu harika bitki türünün oldukça faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
 • Balgamı ortadan kaldırıyor: Aslandişi bitkisinin harika faydalarından biri de düzenli kullanıldığı zaman balgamı ortadan kaldırdığıdır.
 • İshale oldukça faydalıdır: Aslandişi bitkisinin başlıca faydalarından biri de ishal sorununa karşı oldukça faydalı olmasıdır. Dolaysıyla ishal rahatsızlığının görülmesi durumunda doktora başvurulduktan sonrasında tedaviye ek olarak bu harika bitki türünden faydalanılması gerekmektedir.
 • Aslandişi Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?Karaciğer şişkinliğini indirir: Aslandişi bitkisinin harika başlıca faydalarından biri de karaciğer şişkinliğine fayda sağlamasıdır.
 • Böbrek ve safra taşlarının düşmesine yardımcı oluyor: Aslandişinin başlıca faydalarından biri de düzenli olarak kullanıldığı takdirde böbrek ve safra taşlarının düşmesinde fayda sağlamasıdır.
 • Sarılık hastalığına fayda sağlıyor: Günümüzün en fazla görülen hastalıklarından olan sarılık hastalığına karşı uzmanlar tarafından da tavsiye edilen harika bitki türlerinden biri olan aslandişi bitkisinin başlıca nitelik ve faydalarından biri de düzenli bir şekilde kullanıldığında sarılık hastalığına faydalar sunabilmesidir. Bu konu hakkında yapılan bir araştırma sonucunda aslandişi bitkisinin sarılık hastalığına oldukça faydalı olduğu ve hatta hafif dereceli sarılık sorunlarında önemli ölçüde iyileştirme yapabildiği gözlemlenmiştir.
 • Anne sütünü çoğaltıyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de anne sütünü arttırmasıdır.
  Dişlerin beyazlamasını sağlıyor: Aslandişi bitkisinin harika faydalarından biri de dişleri harika bir şekilde beyazlatmasıdır. Özellikle yapraklarının sorunlu dişler üzerinde uygulanmasının oldukça faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Makalemizde de görüldüğü üzere aslandişi bitkisinin genel sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Sizler de bu harika bitkiden faydalanmak isterseniz doktorunuza başvurduktan sonra ve doktorunuzun uygun bulması durumunda kullanabilirsiniz. Makalemizde aslandişi bitkisi nedir, faydaları nelerdir hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra yazımızı burada tamamlamaktayız.

Not: Makalede aslandişi bitkisi hakkında genel bilgiler sunulmaktadır. Bitkileri kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
herbalistatabay.com

dogalbitkiler.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.