Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yıldız Elmasının (Caimito) Sağlık Açısından Faydaları

0 256

Yıldız elması, C, K, E, demir, kalsiyum ve diyet lifi açısından oldukça zengin bir meyvedir. Sağlığa faydaları arasında kolesterol seviyesinin düşürülmesi, şeker hastalığının önlenmesi, kilo vermeye yardımcı olması ve kansızlığı önlemeye yardımcı olması yer almaktadır. Yıldız elması olarak da bilinen Caimito, dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen, çok sayıda sağlık faydası olan tropikal lezzetli bir besindir. Bilimsel adı Chrysophyllum cainito’dur ve Sapotaceae cinsinin ailesine aittir. Bu lezzetli meyvenin Büyük Antiller ve Batı Hint Adaları’na özgü olduğuna inanılmaktadır, ancak günümüzde aynı zamanda evsel ve ticari amaçlarla tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yıldız elmasında bulunan çeşitli vitaminler, mineraller ve besinler nedeniyle birçok sağlık yararı vardır. Bu sağlık yararları aşağıdaki gibidir:
• Sindirim işlevini iyileştirmek
• Kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek
• Kolesterol seviyesini düşürmek
• Diyabeti önlemek
• Maküler dejenerasyonu önlemek,
• Çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmak,
• Karaciğeri temizlemek,
Beyin sağlığını iyileştirmek
• Bağışıklık sistemini güçlendirmek
• Kilo vermeye yardımcı olmak
• Cilt sağlığını korumak
• Cildi UV radyasyonundan korumak.

Yıldız Elmasının (Caimito) Sağlık Açısından FaydalarıYıldız Elmasının Besin Değeri

Bu elmada bol miktarda vitamin, mineral ve diğer bileşenler içermektedir. Yıldız Elmasının C vitamini, K Vitamini, E Vitamini, Tiamin, Niasin, Piridoksin, Pantotenik asit, Riboflavin ve A vitamini içerdiği vitaminlerin bir kısmıdır. Ayrıca sağlık açısından birçok avantajı olan diyet lifi, sodyum ve potasyum içermektedir. Bunun dışında, kalsiyum, magnezyum, demir, protein, çinko, antosiyaninler, fosfor, selenyum, triptofan gibi mineraller de içermektedir. Ayrıca en güzel yanı sıfır kolesterol içermesidir.

Yıldız Elmasının (Caimito) Yararları

Birçok faydası olduğu iddia edilen bu tropikal meyve, besin değeri çok yüksektir. Sağlığa olan faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Yıldız elması, sindirim sağlığı için çok iyi olan ve kabızlık, gaz, vb. gibi sindirimle ilgili çeşitli hastalıkları önleyen diyet lifi bakımından oldukça zengindir. Lif, bağırsak hareketini teşvik etmeye ve mideye hacim katmaya yardımcı olmaktadır; dışkının zamanla vücuttan sorunsuz bir şekilde atılmasını da sağlamaktadır. Yıldız elması gibi lif açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin yanı sıra, protein ve karbonhidrat gibi karmaşık beslenmenin metabolizmasına yardımcı olan safra suyunun üretimini teşvik etmeye yardımcı olmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yıldız elmasında bulunan yüksek miktardaki diyet lifi nedeniyle kilo kontrol altında tutmak çok faydalıdır ve aynı zamanda vücut ağırlığının azaltılmasına da yardımcı olmaktadır. Lif, midenin daha uzun süre daha dolgun, aynı zamanda tekrar tekrar yemek yeme dürtüsünü kontrol etmeye de yardımcı olmaktadır ve çoğu durumda obezitenin ana nedeni budur. Kilo verme rejiminde olanlar, daha iyi sonuçlar almak için bu lezzetli meyveyi günlük diyetlerine düzenli olarak ekleyebilmektedirler.

Böbrekleri ve Karaciğeri Temizlemeye Yardımcı Olur

Yıldız elması doğası gereği idrar söktürücüdür, yani tüketiminin idrara çıkma süresini iyileştirebileceği, fazla su, toksinler, ürik asit, kalsiyum ve diğer istenmeyen şeylerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu anlamına gelmektedir. Çalışmalar, düzenli olarak yıldız elması tüketiminin sadece karaciğeri ve böbrekleri temizlemeye yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda anti-inflamasyon ve anti-bakteriyel sayesinde karaciğer ve böbreklerdeki iltihap ile enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Antimikrobiyal Aktivite İçerir

Yıldız elmasında alkaloit bulunmasından dolayı vücut için oldukça faydalıdır. Alkaloid aynı zamanda eleagnine olarak da bilinmektedir, iltihaplanmayı azaltmaya ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan antimikrobiyal, antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Çalışmalar, düzenli olarak yıldız elması tüketiminin, anti-mikrobiyal özelliklerinden dolayı çeşitli bakteriyel enfeksiyon riskini azaltabildiğini kanıtlamıştır.

Yıldız Elmasının (Caimito) Sağlık Açısından FaydalarıC Vitamini Kaynağıdır

Yıldız elması, vücut için çok faydalı olan ve makula dejenerasyonu, katarakt, çeşitli kanser türleri, cilt hastalıkları vb. gibi çeşitli hastalık türlerinin riskini önleyen yüksek miktarda C Vitamini bileşiği içermektedir. Ayrıca C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, yarayı ve görüşü iyileştirmeye de yardımcı olmaktadır.

Kemik Sağlığının İyileştirilmesine Yardımcı Olur

Yıldız elması kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir, bu minerallerin her ikisi de kemik ve dişler için çok önemlidir, çünkü kemik yoğunluğunun iyileştirilmesine, kemiğin daha güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kemik dokularının onarılmasına ve büyümesine yardımcı olmaktadır. Bunun dışında, kemik sağlığı için de çok faydalı olan C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini, vücutta kalsiyum emilimini artırmaya ve ayrıca kemik dokusu oksidatif hasarı önlemeye ve kemiğin maküler dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu yüzden kemiği güçlü ve sağlıklı tutmak için günlük diyete düzenli olarak eklenebilmektedir.

Anemiyi Önler

Bu elmada bulunan yüksek demir miktarı nedeniyle kansızlık riskini önlemek için oldukça faydalıdır. Anemi, vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır, bu nedenle yıldız elması tüketimi, anemiyi önlemek için vücutta çok fazla demir bulunduğunu kanıtlayabilmektedir. Demir, kandaki oksijeni ve diğer besinleri bağlayan ve bunları vücudun her yerine taşıyan kan dolaşındaki hemoglobin üretimini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır, bu da yorgunluk, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı gibi anemi semptomlarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu semptomların dışında halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi vardır. Vücutta demir eksikliğinden muzdarip olan kişiler, kandaki demir seviyesini kontrol etmek ve anemi gibi demir eksikliği hastalığını önlemek için düzenli olarak yıldız elması tüketebilmektedirler.

Diyabeti Önler

Yıldız elmasının diyet lifi açısından oldukça zengin olduğu gibi aynı zamanda diyabet riskini azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Çünkü yıldız elması gibi lif açısından zengin yiyeceklerin tüketimi vücutta insülin üretimini iyileştirmeye ve bu da yavaşlamaya yardımcı olmaktadır, ayrıca şekerin kana emilimini azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar şeker hastası olanların bu meyveyi düzenli tüketmeleri halinde glikoz seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olacağı konusunda kanıtlanmıştır.

Cilt Sağlığını Korur

Yıldız elması yüksek miktarda antioksidan ve antibakteriyel özellik içermektedir. C vitamini ve E vitamini varlığından dolayı cilt için çok iyidir ve çeşitli cilt tipleriyle ilgili sorunları önlemektedir. Antioksidan, serbest radikallere karşı savaşmaya ve cilt hücrelerine oksidan hasarı önlemeye yardımcı olmaktadır. Kırışıklıklar, koyu renk sporlar, yaşlanma belirtileri vb. cilt ile ilgili çeşitli hastalıkların ana nedenidir.

Enflamasyonu Azaltmada Yardımcı Olur

Yıldız elmasında antioksidan özelliklerin bulunması nedeniyle, yüksek miktarda anti-enflamatuar özellik içerdiği farklı çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Sinirler ve Böbrek Taşları

Potasyum, sağlıklı bir sinir sistemini destekler ve su tutulmasını önlemek için vücuttaki sıvı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca mineral yüksek tansiyonu olan insanlara da yardımcı olabilmektedir, böylece felç riskini azaltmaktadır. Bununla birlikte potasyum böbrek taşı ve kemik erimesini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Boğaz Ağrısı ve Soğuk Algınlığını İyileştirir

A, B ve C vitaminleri bakımından yüksek olan yıldız elması, larenjitte boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve yatıştırıcı iltihabı gidermek için kullanılan bir besin kaynağıdır.

Yaralara ve Yanıklara İyi Gelir

Yıldız elmasında bulunan çinko, yara ve yanıkların tedavisinde faydalıdır. Ayrıca öğrenmeyi ve hafıza işlevini geliştirmek için de faydalıdır.

Yıldız Elmasının (Caimito) Sağlık Açısından FaydalarıTıbbi İlaç Olarak Kullanılabilir

Yapraklar, tohumlar ve meyveler çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için iyi bitkisel ilaç vardır. Yaprakların veya kabuğun pişirilmesi ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılabilmektedir. Yıldız elması ağacının kabuğu sarıhumma ve sıtma tedavisinde yardımcı olmaktadır. Yaprakları ise deri döküntüsü, mide ağrısı, ishal ve mide ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca rohumları cilt enfeksiyonları ve bakireleri tedavi etmek için merhemlerin hazırlanmasında da kullanılmaktadır.

Hamile Kadınlar İçin İyidir

Yıldızı elmasının asitli bir tadı vardır ve kusma dürtüsünün önlenmesine yardımcı olduğu için daha çok hamilelik döneminde kadınlar tarafından sevilmektedir. Boğaz ağrısı, kabızlık ve hazımsızlık gibi hamilelikte kadınların karşılaştığı bazı sorunlara da fayda sağlamaktadır. Bu nedenle bu meyveyi hamilelik sırasında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Büyüyen Yıldız Elması

Yıldız elması yalnızca subtropikal veya tropikal iklimde yetişmektedir. Tohumdan kolaylıkla yetiştirilebilmektedir, genç fidanın olgunlaşması ve meyve vermesi 10 yıl sürmektedir. Bu nedenle, hava katmanlı kesimlerden veya yerel fidanlıklardan aşılanmış ağaçlar, toprağa ekildikten 1 ila 2 yıl sonra meyve verdiklerinden daha iyidir ve genellikle Aralık’tan Nisan’a kadar mevcuttur. Yıldız elması çok popüler bir meyvedir Nijerya denilen Agbalumo Yorubaca ve Udala İbo dilinde; renk yeşil (olgunlaşmadığında) ve turuncudan (olgunlaştığında) değişmektedir. Bazılarının da sarı bir rengi vardır ve bu tür, Orta Amerika’ya kadar uzanan Güneydoğu Asya’da yetiştirilenler gibi dünyanın diğer bölgelerinde yetiştirilen morumsu yeşil veya mor elmadan daha yaygındır. Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde, sadece Yıldız elmaları olarak bilinen, ancak mor bir sırt olan başka çeşitler de vardır.
Genel olarak, Afrika yıldız elmaları oldukça besleyicidir ve yapraklar, deri döküntüleri, ishal ve mide ağrısı gibi belirli hastalık durumlarına çare olarak kanıtlanmış bazı hafifletici özelliklere sahiptir. Vücudun birçok önemli işlevini destekleyen A ve C vitamini olan, sağlık için önerilen günlük önemli vitaminlerin kaynağıdır. Bu meyveli yıldız elmasının düzenli tüketimi kesinlikle sağlığı birçok yönden artırmaktadır.

Kaynakça:
https://jamaicans.com/8-star-apple-benefits-you-need-to-know/ https://healthybenefits.info/the-health-benefits-of-star-apple/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.