Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yabancı Ülkelerde Ucuz Seyahat Etmenin Yöntemleri

0 281

Yabancı Ülkelerde Ucuz Seyahat Etmenin YöntemleriHepimiz, daha önce hiç gitmediğimiz yerlere gitmek ve oralarda vakit geçirmek isteriz. Yaşlı insanlarla konuştuğunuzda yeterince seyahat edemediğinden, farklı ülkeleri gezemediğinden pişman olduklarını duyarsınız. Peki, neden daha sık seyahat etmiyoruz? Çünkü çoğumuzun ekonomik durumu bunu yapmamıza izin vermiyor.Neyse ki, dünyadaki en güzel ve ilham verici yerleri ziyaret etmek için devasa bir banka hesabına sahip olmanız gerekmiyor. Başlamadan önce yapmamız gereken önemli bir hatırlatma olacaktır. Dünyayı küçük bir bütçeyle seyahat etme fikrini benimsemeye hazırsanız; ucuz şeylerle karşılaşacağınızı dolayısı ile beklentilerinizi düşürmeli ve kararlarınıza güvenmelisiniz. Ucuza seyahat edeceğiniz için kendinize ve kararlarınıza güvenmez iseniz sizin için dünya tehlikeli bir yer olabilir.

Yabancı Ülkelerde Ucuz Seyahat Etmenin YöntemleriKredi Kartları

Ucuza seyahat etmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken nakit para kullanmak yerine kredi kartı kullanmak olacaktır. Bunun en temel nedeni, doğru bir kredi kartı türü ile yapacağınız harcamalarda ücretsiz uçak biletleri veya otel odaları için gerekli olan puanları toplayabilirsiniz. Yapacağınız harcamalarda yüksek puan veren markaları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.
İlk olarak en azından iyi bir kredi puanına sahip olmanız gerekir. Ayrıca birden fazla kredi kartınızın olması gerekmektedir. Hangi kartınızın daha iyi bir seçenek olacağını önceden bilemezsiniz. Sundukları ödüllere bağlı olarak uygun olanı seçip alışverişinizi yapmalısınız. İlk başvurunuz neticesinde yüksek ödül puan veren kredi kartlarını tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Bazı kartlar özellikle mil puanları kazandırma noktasında diğerlerine oranla daha avantajlı olabilmektedir.

Yolculuğunuza başlamadan önce birden fazla kredi kartını yönetmeyi ve kullanmayı öğrenmek için kendinize bir ya da iki yıl verin. Yeterince puana sahip olmanız, ucuz ve başarılı bir seyahatin anahtarıdır.

Yabancı Ülkelerde Ucuz Seyahat Etmenin YöntemleriKonaklama

Küçük bir harcama limitiyle seyahat etme söz konusu olduğunda, konaklamalarınız muhtemelen bütçenizin çoğunu tüketir. Genel olarak, Tripadvisor ve Kayak gibi siteler doğru otellere ulaşmak konusunda size yardımcı olacaktır. Ancak çok ucuz bir konaklama için bu tarz siteler yeterli olmayabilir. Yapılacak en iyi şey, B & B tipi konaklama sunan yerleri aramaya başlamaktır. Bu tip konaklama yerleri reklam vermek için büyük bir bütçeye sahip olmayan yerlerdir. Ufak bir çaba ve araştırma ile bu tip konaklama yerlerini kullanarak bütçenizde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Hosteller ise başka bir harika alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa’da gecelik 20-30 dolar ödeyerek kalabileceğiniz hostelleri kolayca bulabilirsiniz. Gerçek bir maceraya atılmak istiyorsanız, couchsurf tarzı siteleri kullanarak kalabileceğiniz bir yer bulabilir ve hatta sizi gezdirecek insanları da bulabilirsiniz. Couchsurfing.com ve globalfreeloaders.com gibi sitelere göz atmanızda fayda olacaktır. Bu sitelerde sizi etrafta dolaştırmaya istekli binlerce bilgisayar kullanıcısı bulunmaktadır.

Yabancı Ülkelerde Ucuz Seyahat Etmenin YöntemleriYemek

Yabancı ülkelere seyahat ederken, geleneksel yemeklerini denemek isteyeceksinizdir. Ancak, otantik mutfakları deneyimlemek için enfes restoranlara girmek zorunda değilsiniz. Daha makul bir restorandan, özellikle de caddelerde bulunan yiyeceklerin tadını çıkaracağınızı garanti ediyoruz. Eğer coachsurf kullanarak bir ev bulmuş iseniz ev sahibi size yemek konusunda yardımcı olacaktır. Böylece kendi yiyeceklerini alıp yemek pişirecek bir mutfağa sahip olacaksınız. Son olarak, bazı otellerin sunduğu ucuz yemekleri deneyebilir; Pansiyon gibi yerlerde yemekler genellikle ucuz olur. Sadece yemeklerin lezzeti konusunda beklentinizi biraz düşük tutmanız gerekir.

Yabancı Ülkelerde Ucuz Seyahat Etmenin YöntemleriDiğer Tavsiyeler

Dünyanın dört bir yanında birçok büyük şehirde ücretsiz yürüyüş turları sunulmaktadır. Gittiğiniz şehirde yeni olacağınız için bu tarz turlar bulunduğunuz şehri tanımanız için müthiş bir seçenek olabilir. Ayrıca şehrin kültürünü tanımak istiyorsanız, birçok müzenin ücretsiz olduğunu unutmamalısınız. Tarihi yerler, müzeler, parklar genel olarak ya ücretsizdir ya da çok düşük ücret talep edeceklerdir.

Bir ev sahibiyseniz ve çok uzun bir süre (6 ay ila bir yıla kadar) evinizde olmayacaksanız, o zaman uzakta olduğunuz sürece evinizi kiralamak mantıklı olacaktır. Bu şekilde evinizi geçici olarak kiraya verebilir ve gelir elde edebilirsiniz. Buradan gelecek kira geliri ile seyahatinizi gerçekleştirebileceğiniz bir bütçe elde edebilirsiniz.

Yabancı Ülkelerde Ucuz Seyahat Etmenin YöntemleriDünyayı ucuza seyahat etmeyi planlıyorsanız ve aslında bunu yapmaktan hoşlanıyorsanız, o zaman bunu uzun vadeli bir plan dahilinde yapmak mantıklı olacaktır. Gezmeyi düşündüğünüz ülkede kısa süreli iş bulabilir ve hem gezer hem de para kazanmış olursunuz. Tabii ki rüyalarınızın işi olmayacaktır, ancak barmenlik, garsonluk, dil eğitmeni veya resepsiyonist gibi işleri kolayca bulabilirsiniz. Dolayısı ile hiç paranız yoksa bile kısa süreli işler bulabileceğiniz ülkeleri araştırıp o ülkelere seyahat planlayabilirsiniz. Böylece oldukça düşük bütçelerle farklı ülkeleri farklı kültürleri tanımış olur ve gezinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Görüldüğü gibi eğer kendinize güveniniz varsa ve maceraya atılmaktan korkmuyorsanız çok düşük bir bütçe ile gezebileceğiniz birçok ülke bulabilirsiniz. Yeter ki isteyin.

Kaynakça:
https://www.newszoom.com/money/travel-world-small-budget/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.