Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yoganın Meme Kanserine Faydaları Nelerdir?

0 179

4650_kanserMeme kanseri tedavisinin yoga ile tamamlanması, hastaların durumları ile olumlu bir şekilde başa çıkabilmeleri için oldukça etkilidir.

Tamamlayıcı bir tedavi arayan meme kanseri hastaları,yoga yaparak semptomlarını azaltmayı deneyebilirler. Meme kanseri olan kişiler kanserli hücrelerin yayılmasını önlemek için ameliyat, kemoterapi ilaçları veya radyasyon uygulamaları gibi bir çok stresli şey yaşar. Cerrahi sonrası ve ilaç tedavisi sırasında, hastaların günlük rutinlerini devam ettirmeleri zor olabilir. Enerji eksikliğine bağlı yorgunluk, anksiyete ve uygulanan tedavinin ciddi yan etkileri nedeniyle hastalar kendilerini kötü hissedebilirler. Ancak tedaviye yoganın eklenmesi harika bir tamamlayıcı tedavi olacaktır ve hastaların genel sağlık durumunu iyileştirici etkileri vardır.

Yoga Meme Kanserine Nasıl Fayda Eder?

4650_cancer

-Stresi Azaltır:

Meme kanseri tanısı, hastayı tamamen bir iç kargaşa içine sokar. Bu çok stresli bir zamandır ancak yoga yapmak bu hastalıkla başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Düzenli yoga yapmak kişinin bu iç karmaşasını iç huzura dönüştürmeyi sağlar. Yogayı tedavi planına eklemek, stresi azaltmaya yardımcı olur ve kanser tanısı ile ilişkili duygusal karışıklık ile başa çıkmada en iyi yol olabilir. Yoga pozisyonları rahatlatıcıdır ve kişiye sakinlik, huzur duygusu verir.

-Yaşam Kalitesini Arttırır:

Yakın tarihli bir çalışma yoganın, meme kanserli hastaların yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Yoga ile hastalar daha az yorgun hisseder ve daha çok enerjileri olur. İyi bir uykuyu teşvik eder, modunuzu düzeltir, anksiyeteyi azaltır ve bu günlük aktivite ile hastalık ortamından uzaklaşmanızı sağlar. Yoga böylece yaşam kalitesini arttırarak hastanın genel sağlığını da düzeltmeye yardımcı olur.

-Tedavi Rahatsızlıklarını Hafifletir:

Kemoterapi ve radyasyon tedavisi çok sayıda yan etki ile doludur. Ancak tedavi sırasında yoga yapan hastaların yan etkiler ile başa çıkmada daha başarılı oldukları görülmüştür. Yogayı kendi rutinlerine dahil eden hastalar, kemoterapi ilaçları alırken sık sık meydana gelen bulantı, uykusuzluk ve eklem ağrılarında iyileşme bildirilmiştir. Hatta düzenli olarak yoga yapan hastalarda daha az yan etki meydana gelmektedir. Yoga nefes egzersizleri, kemoterapi ya da radyasyon alan hastaların yararına olabilecek iyi bir yaşam tarzı seçimidir.

-Lenf Akışını Teşvik Eder:

4650_yoga_(1)

Değişik yoga pozisyonları içinde beyaz kan hücrelerinin gezdiği bir vücut sıvısı olan lenf sıvısının akışını teşvik eder. Lenf sıvısı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve lenf akışında bir kesinti vücutta toksinlerin durgunluğuna neden olur. Ancak yoga yapmak lenf sıvısının akışını teşvik ederek, toksinler vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Böylece artan lenf akışı meme kanseri hastalarının genel sağlıklarının düzeltilmesinde yardımcı olan toksinlerin drenajını arttırır.

-Kas Hareketliliğini Arttırır:

Kas ağrıları ve sertlik meme kanseri hastalarında oldukça yaygındır. Düzenli bir yoga rutini ile, hastaların esneklik ve hareket kabiliyetinde iyileşme bekleyebilirsiniz. Kasların gerilmesini sağlayan farklı yoga pozisyonları ile kaslardaki bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Kasların daha rahat hareketi ve azalmış kas gerginliği yoganın meme kanseri hastalarına önemli faydalarından biridir.

Bilimsel Kanıt:

Texas Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, meme kanseri ameliyatı geçiren ve radyoterapi tedavisi alan 60 bayan hasta katılmıştır. Katılanlar iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba ilaç tedavisinin yanında, 6 haftalık nefes teknikleri ve yoga pozisyonlarını da içeren yoga dersleri verilmiştir. Diğer grup ise yoga dersi almamıştır. Öngörülen süre sonunda, her iki grupta bulunanlardan bir öz-değerlendirme anketi doldurmaları istendi. Yoga sınıfına katılan hastalar fiziksel faaliyetlerde artan yetenek bildirdi. Günlük rutinleri ile başa çıkmada daha başarılıydılar. Egzersiz yetenekleri gelişti; örneğin 1 km daha fazla yürüyebilmeye başladılar. Katılımcılar ayrıca azalmış yorgunluk, artan güç ve daha az uyku sorunu bildirdi. Deney sonunda yoga seanslarına katılan hastaların genel sağlık durumları katılmayanlara göre çok daha iyi bulunmuştur.

Uygun tedavi ile birleştirilen tamamlayıcı yoga ile hastalar mevcut durumları ile çok daha iyi başa çıkabilmektedir. Yani düzenli yoga ile enerjinizi yenileyerek çok daha kolay ve stressiz bir şekilde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.