Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yulaf Ezmesi (Tozu) Banyosu Nedir, Faydaları Nelerdir?

1 100

Herkes uzun ve yoğun bir günün ardından yapılacak olan ılık banyo keyfi le rahatlamak ister ve bu hayal ettiği bir durumdur. Yorgunluk ve stresin giderilmesinde, duş almanın yararları bilinmekle birlikte, banyo suyuna bazı doğal ürünleri eklemek bu faydalardan maksimuma çıkarır. İşte yulaf ezmesi de cilde sayısız faydası olan doğal ürünlerden biridir. Bu yazıda yulaf ezmesi veya yulaf tozu ile hazırlanmış banyonun faydaları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Yulaf Ezmesi Banyo Nedir?

Yulaf ezmesi banyoları, adından da anlaşılacağı gibi, suya eklenen yulaf ezmesi ile yapılan banyo terapisidir.  İnce öğütülmüş yulaf tozu veya kolloidal yulaf ezmesi ile hazırlanmaktadırlar. Evde mağazadan satın alınan kolloidal yulaf ezmesi yoksa kahve değirmeni veya mutfak robotu yardımı ile  yulaf öğütülerek de hazırlanabilir. Yulaf ezmesi ile banyo yapmak kısaca cilt üzerinde nemlendirici ve antiinflamatuar etkileri vardır.  Cilde yulaf ezmesi uygulandığında kuru, kaşıntılı ve hasar görmüş cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda cildin iyileşmesini ve sağlıklı yaşlanmayı destekleyen faydalı antioksidanlar içerir.

Yulaf Ezmesi Banyosunun Sağlık Açısından Faydaları

Yapılan araştırmalarda yulafın, kuru cilt, kızarıklıklar ve egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları için yüzyıllardır topikal bir tedavi olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Yulaf ezmesi banyosunun faydaları şu şekilde sıralanabilir.

Cildi Rahatlatır

Yulaf ezmesi banyoları kaşıntılı, tahriş olmuş cildi rahatlatmak için faydalıdır. Enflamatuar bir cilt sorunu, kızarıklık, kurdeşen veya güneş yanığı ile uğraşanlar için yulaf ezmesinin, yatıştırıcı, besleyici ve nemlendirici özellikleri vardır. Antioksidan ve anti-enflamatuar ajan olarak işlev görerek cildin içeriden iyileşmesini artırır. Çalışmalar ayrıca yulaf ezmesinin ultraviyole ışınlarına karşı cildin korunmasında rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle bazen yulaf ezmesini kozmetik preparatlarında bir bileşen olarak görülür.

Cildi Nazikçe Nemlendirir

Yulaf Ezmesi (Tozu) Banyosu Nedir, Faydaları Nelerdir?Toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ile banyo yapmak ciltte nemi tutmaya ve nemli kalmasına yardımcı olan koruyucu bir bariyer oluşturur. Ayrıca nemlendirici özelliği yanında antibakteriyel ve koruyucu etkileri olan saponinler, ciltte bariyer görevi görür ve temiz kalmasını sağlar. Yapılan bir klinik çalışmada, kolloidal yulaf ezmesinin nemlendirici etkileri değerlendirilmiş, çatlamış, hasar görmüş ve kuru ciltler için önemli faydaları olduğunu tespit edilmiştir.

Enflamasyonu Azaltır

Araştırmalar, yulaf ezmesinin antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip olduğunu ve uygulanmasının atopik dermatit kaşıntı, viral enfeksiyonlar ve sedef hastalığı dahil olmak üzere birçok dermatolojik enflamatuar hastalık üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Anti-enflamatuar etkileri, kovanlar için yulaf ezmesi banyosunun bu kadar etkili olmasının nedenidir. Şişliği, kaşıntıyı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir.  Yulaf ezmesi banyosu bunun yanında güneş yanığı, böcek ısırıkları, suçiçeği, zehirli sarmaşık ve bebek bezi döküntülerini azaltmaya yardımcı olabilir. Doğru olarak kullanıldığında çocuklar için de faydalıdır.

Antioksidanlar İçerir

Bilim adamları, tam yulaf tanesinde bulunan avenantramidlerin iltihabı önlediğini ve cildi yatıştırdığını belirlemişlerdir. Avenantramidler, güçlü antioksidanlar olarak işlev gören bir grup fenolik alkaloiddir. Bu bileşikler olan serbest radikal hasarı ile savaşma yeteneği için yaşlanma ve cilt hasarı erken belirtileri konusunda faydalıdır. Kaşıntı ve hatta potansiyel anti-tümör etkileri bulunmaktadır.

Cildi Korur

Journal of Drugs in Dermatology’de yayınlanan randomize kontrollü bir çalışma, koloidal yulaf ezmesinin cilt bariyeri güçlendirme aktivitesine sahip olduğunu bulunmuştur. Yulaf ezmesi losyonu topikal olarak kullanıldığında, cilt kuruluğu, nemlendirme ve bariyerde önemli klinik gelişmeler göstermiştir. Kolloidal yulaf ezmesi ayrıca cilde bir pH tamponu sağlamış ve bariyer hasarının iyileşmesini hızlandırmıştır. Bu, cildi tahrişe veya hasara neden olan kir, bakteri ve çevresel faktörlerden koruyabileceği anlamına gelmektedir.

Yulaf Ezmesi Banyosu Nasıl Yapılır?

Kendi yulaf ezmesi banyosunu yapmak için, kolloidal yulaf ezmesi satın almak veya bir fincan aromasız hızlı veya anlık yulafı öğüterek kullanmak gerekir. Kişi kendisi kahve değirmeni, blender veya mutfak robotu kullanarak yulafları ince bir toz haline gelene kadar öğüterek yapabilir. Yatıştırıcı yulaf ezmesi banyosunu hazırlamak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Küvet ılık suyla doldurulur.
 • Bir bardak ince toz yulaf eklenir.
 • Yulafın bir dakika demlenmesi sağlanır. Yulaf tozu suda çözülmeli ve süt gibi görünmelidirler.
 • Daha sona hazırlanan küvete girilir.
 • İstenilen kadar küvette durulduktan sonra cilt durulanmalıdır. Yulaf ezmesi, uygun şekilde öğütüldüğünde kolayca süzülmelidir, ancak daha sonra artıkları gidermek için banyoyu yıkamak gerekebilir.
 • Sonrasında cilt hindistan cevizi yağı, tütsü ve lavanta içeren bu ev yapımı bir losyon ile nemlendirilebilir.

Bebekler veya küçük çocuklar için yaklaşık yarım fincan tatlandırılmamış toz yulaf kullanılmalıdır. Küvetin temizliği konusunda endişeler yaşanıyorsa yulaf ezmesi tozu bir poşete konularak da küvete konulabilir.

Yulaf Ezmesi Banyosu İçin Alternatif Tarifleri

Yulaf ezmesi banyosu tariflerinize ekstra faydalı malzemeler ekleyerek daha yaratıcı olunabilir. Yaklaşık bir fincan kolloidal yulaf ezmesi (bebekler için yarım fincan) kullanılmalı ve daha sonra ilave malzemeler eklenmelidir. İşte bazı fikirler:

 • Süt:Süt banyosu  cildi rahatlatır ve nemlendirir, iltihabı azaltır ve sağlıklı cldi destekler. Yulaf ezmesi ile hazırlanmış küvete 1-2 bardak bitki bazlı süt eklemek, iyileştirici etkileri artırabilir. Çocuklar için bazı harika seçenekler hindistan cevizi sütü, badem sütü, ayran ve anne sütüdür.
 • Bal: Ham balın doğal antibakteriyel ve yara iyileştirici etkileri vardır. Genellikle sivilceyle savaşmak, hidrasyonu artırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılır. Egzama gibi iltihaplı durumları hafifletmek için tarçınla da birleştirilebilir. 1 yaşından küçük Yulaf Ezmesi (Tozu) Banyosu Nedir, Faydaları Nelerdir?bebeklerde bal kullanılmaması gerektiğini unutmamak gerekir.
 • Lavanta yağı: Lavanta yağı sadece yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda antibakteriyel bir madde ve güçlü bir antioksidandır. Yulaf ezmesi ile hazırlanmış küvete yaklaşık 5 damla lavanta eklenebilir.
 • Elma sirkesi: Elma sirkesinin cilt için bol miktarda kullanılır. Cilt dokusunu iyileştirmek, yara izlerinin görünümünü azaltmak, bakterilerle savaşmak ve pigmentasyonu iyileştirmek için yulaf ezmesi banyonuza eklenebilir.
 • Epsom tuzu: Yulaf ezmesi ile hazırlanmış küvete bir bardak epsom tuzu eklemek, detoksifikasyonu artırmaya, ağrı ve iltihabı azaltmaya ve rahatlama sağlamaya yardımcı olur.
 • Avokado yağı: Avokado yağının cilt için inanılmaz faydaları vardır. Harika bir nemlendirici olarak çalışır, iltihabı azaltır, serbest radikallerle savaşır ve güneş yanıklarından kaynaklanan cilt hasarını yatıştırır. Yulaf ezmesi baile hazırlanmış küvete 1-2 yemek kaşığı eklenmeli, avokado yağı yoksa zeytinyağı, argan yağı ve hindistancevizi yağı diğer mükemmel seçeneklerdir. Yulaf Ezmesi

Banyosu ile İlgili Riskler ve Yan Etkiler

Kolloidal yulaf ezmesi banyoları genellikle güvenlidir ve iyi tolere edilir. Kişisel bakım ürünlerinde kolloidal yulaf ezmesinin güvenliği Fransa‘daki araştırmacılar tarafından değerlendirildiğinde  yulaf ezmesinin çok düşük tahriş edici potansiyele ve çok düşük alerjenik duyarlılaşma potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir. Tüketiciler tarafından üç yıllık bir süre boyunca satılan 440.000’den fazla ürünün herhangi bir alerji bildirilmemiştir. Yulaf ezmesi banyosu sırasında kızarıklık, yanma veya tahriş hissederse banyodan çıkılmalı ve cilt durulanmalıdır.   Kolloidal yulaf ezmesi banyosu yaparken 15 dakikayı aşılmamalıdır çünkü yulafın kuruma etkisi olabilir. Ayrıca, ciltte tahrişe ve hasara neden olabilecek kadar sıcak su olmamasına dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak koloidal yulaf ezmesi banyosu, ılık banyo suyunda süt gibi, nemlendirici ve yatıştırıcı bir madde haline gelen toz yulaf ile yapılır.  Yulaf ezmesi banyoları, hasarlı, kuru veya kaşıntılı cildi rahatlatma yeteneklerinden dolayı yüzyıllardır popülerdir. Gönderen kurdeşen böcek ısırıkları ve bebek bezi döküntü  yulaf ezmesi rahatlatmak iltihabı ve rahatsızlık yardımcı olur. Hatta zehirli bir sarmaşık tedavisinde bile işe yaramaktadır.  Yulaf ezmesi banyosunun birçok avantajından yararlanmak için, ılık banyo suyuna bir fincan ince öğütülmüş yulaf ezmesi ekleynmeli ve yaklaşık 15 dakika tabu banyoda kalınmalıdır.

Kaynakça:
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/colloidal-oatmeal-baths
https://www.wellandgood.com/homemade-oatmeal-bath/
https://www.verywellfamily.com/how-to-make-your-own-oatmeal-bath-289466

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
 1. Hande diyor

  Bunu daha önce duymuştum fakat güzel anlatmışsınız tebrikler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku