Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Online Alışverişin Cazibesi

0 292

Online Alışverişin CazibesiTüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de online alışverişin cazibesi her geçen gün daha da artmaya başlamıştır. Sadece masa üstü bilgisayar, tablet ya da laptoplardan değil akıllı telefonlar ile de rahatlıkla alışverişin keyfine varılmaktadır. Hem hızlı ve pratik alışveriş hem de onlarca ürün içinden karşılaştırma yapılarak alışveriş keyfi herkese daha çok cazip gelmektedir.

E-ticaret sektörünün günden güne hız kazanması ve çoğu insan tarafından kullanılması ile yoğun bir alışveriş sirkülasyonu da oluşmaktadır. E-ticareti bu kadar cazip kılan ise ucuz ve avantajlı alışveriş yapmanın yanı sıra istenilen ürünü yılın her zamanı istenilen zamanda alabilme kolaylığıdır. Ancak online alışveriş yaparken bilinçli olmak ve doğru zamanda doğru şekilde alışveriş yapmak da önem kazanmaktadır. Türkiye’nin En büyük Fırsat ve kupon takip sitelerinden biri olan indirimkuponum.net‘in verilerine göre ülke nufusunun %70’i(45 Milyon) bir şekilde online olup internet erişimi sağlamış. Bunun en büyük etkisi ile mobil bazındaki artış. Akıllı telefonlar ile bu artış devam edecek gibi duruyor.

Neden online alışveriş tercih ediliyor?

  • Online alışveriş ile her zaman daha hızlı ve pratik alışveriş yapma imkanı bulunur.
  • E-ticaret sitelerinden yapılan online alışveriş yaparken indirim kuponları, hediye çekleri, promosyonlara daha fazla erişme imkanı bulunur.
  • İstediğiniz her an her türlü ürün için ürünler arası karşılaştırma yaparak fiyat araştırmasını oturduğunuz yerden anından yapma imkanı sunar.

İnternetten yapılan online alışveriş ile tüketici hem zamandan kazanmış oluyor hem de daha hızlı ve kolay alışverişin keyfini sürüyor. İnternet çağının bu çok önemli ayağı e-ticaretin günden güne yayılmasına ve ilerlemesine sebep oldu. Yapılan araştırmalara göre ülke nüfusunun ortalama 45 milyonu internetin sağladığı avantajları hayatının hemen her aşamasında kullanıyor. Bu da dünyada olduğu kadar ülkemizde de e-ticaret sektörünün hızla yayılmasına olanak sağlıyor. Zamanımız artık hızlılık ve kolaylık devri. Böyle bir devirde eski usul mağazacılığa rağbet eskisinden çok daha az.

Online alışveriş indirimlerinden nasıl yararlanılır?

Günümüzde birçok insan artık online alışverişin avantajlarını görmüş ve düzenli olarak internet üzerinden online alışveriş yapmanın sağladığı avantajları kullanmaya başlamıştır. Sadece yurt içinde değil yurt dışından da alışveriş imkanı sunan e-ticaret siteleri sayesinde ünlü markaların, dünya üzerinde kabul görmüş markaların ürünlerini anında avantajlı şekilde alma imkanı kullanılmaktadır.

Fırsat ve kupon sitelerinde E-ticaretin dünya çapında kabul görmüş Gittigidiyor, Hepsiburada, Markafoni ve Defacto, Beymen, Zara, Koton, Adidas, Nike, N11 ve bunun gibi birçok mağazanın online alışveriş siteleri sayesinde istediğiniz her türlü ürüne anında sahip olma imkanına hem de oturduğunuz yerden ulaşma imkanına sahip oluyorsunuz. Üstelik bu mağazaların sunduğu indirim kampanyaları, hediye çekleri, indirim kodlarından yararlanarak alışverişinizi daha uygun ve avantajlı hale getirebiliyorsunuz.

Alışveriş yapmayı seven, istediği ürünü daha uygun ve avantajlı şekilde almak isteyen birçok kişi artık mağaza mağaza dolaşmak yerine online alışveriş yapmayı tercih etmektedir. İster elektronik eşya, ister beyaz eşya, giyim ya da gıda olsun alışveriş yaparken tüketicileri çeken en büyük etken fiyatlardır. Fiyat ne kadar cazip olursa tüketiciyi o ürüne çekmek çok daha kolaydır. Bu yüzden e-ticaret siteleri ve mağazalar tüketiciye daha cazip fiyatlar yanında indirim kuponu, hediye çeki, promosyon kampanyaları düzenler. Bu tür indirim kodu, indirim kuponu, hediye çeki veren siteleri takip ederek buradan alacağınız kupon, kod ya da hediye çekleri numarası ile mağazaların online sitelerinden alışveriş yapma imkanını bulursunuz. Böylece mağazaların belirli zamanlarda yaptığı indirimli fiyatların üzerine bir de indirim kodu, indirim kuponu veya hediye çekleri sayesinde alışverişinizi daha uygun ve cazip şekilde tamamlama imkanı bulabilirsiniz.

Online alışverişin avantaj ve dezavantajları

Birçok insan online alışveriş yaparken fiyatların cazibesine kapılır ve bazı noktalara dikkat etmeyebilir. Online alışverişin avantajlarına karşılık dikkat edilmediği takdirde dezavantajları da olabilmektedir.

  • Online alışverişin en büyük avantajı zamandan kazanmaktır. 7/24 istediğiniz her an mağazanın açık ya da kapalı olduğu fark etmeksizin alışveriş imkanı sunar.
  • Milyonlarca ürünü aynı anda her yönüyle karşılaştırma yapma olanağı sağlar.
  • Ürünlerde sınır tanımadan seçim hakkına sahip olurken uygun fiyat araştırmasını daha kolay yapabilme özgürlüğü sunar.

Çok fazla olmasa da online alışverişin dezavantajları da bulunmaktadır.

  • Online alışverişlerde en önemli dezavantaj kargo ve teslimattır.
  • Çoğu kişi aldığı ürünü gözüyle görmek, dokunmak ister. Online alışverişlerde böyle bir imkan yoktur. Bunun için de ürünü değiştirme ve iade hakkı bulunmaktadır. Ancak bu da bir şekilde kişiye zaman kaybettirir.

Ama her ne olursa olsun klasik alışveriş artık günümüzde fazla rağbet görmemekte, hızlı ve kolay alışveriş yapmak isteyen birçok kişi online alışverişin cazibesini kullanmaktadır. Her ne olursa olsun fiyat avantajı, daha tasarruflu oluşu, anında alışveriş yapma imkanı sunması bakımından online alışveriş ülkemizde ve dünyada bir çığ gibi büyümekte. Tabi online alışverişi cazip hale getiren indirim kuponları, hediye çekleri, promosyonları veren online siteler de bu cazibeye renk katmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.