Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kitlesel Pazarlama Stratejisi Nedir, Araçları Nelerdir?

0 392

Kitlesel pazarlama; bir malın, ürünün ya da hizmetin mümkün olabildiğince fazla kişiye hitap etme beklentisiyle çeşitli kitlelere tanıtımı Kitlesel Pazarlama Stratejisi Nedir, Araçları Nelerdir?veya reklamıdır. Kısacası bir ürünü, müşteri gereksinimleri gözetmeksizin, kategorize etmeden, çok büyük miktarlarda sunma stratejisidir. Bu strateji, geçmişte yaygın bir şekilde kullanılsa da şimdilerde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Günümüzde kitlesel pazarlama, sıklıkla değişen müşteri profilleri, değişen teknolojiler, artan küreselleşme ve yenilikler nedeniyle yerini, müşterilere bireysel olarak sunulmakta olan doğrudan pazarlama anlayışına bırakmıştır.

Kitle Pazarlaması Niçin Önemlidir?

Bir işletmeyi başarılı bir işletme yapan, müşteri üretme yeteneğidir. Bu nedenle bir işletme ne kadar fazla müşteri edinirse o kadar başarı elde eder. İnsanlar işletmelerin üretmiş olduğu ürünü tanımalıdırlar. Eğer işletmelerin piyasaya sürmüş oldukları ürünü ya da hizmeti kimse bilmiyorsa insanlar bu ürünü ya da hizmeti satın almazlar. Bu durum da başarılı bir işi devam ettirebilmenize önemli ölçüde engel olacaktır. Bir işletme sunmuş olduğu ürün veya hizmetin, çok fazla kişi tarafından tanınması adına kitlesel pazarlama stratejisinden yararlanır. Çünkü işletmenin piyasaya sürdüğü ürünü ya da hizmeti, ne kadar çok kişi tanırsa bu durum işletmenin satış miktarını o kadar artıracaktır.

Kitle Pazarlamasının FaydalarıKitlesel Pazarlama Stratejisi Nedir, Araçları Nelerdir?

Birçok pazarlama biçimi olmasına karşın, doğru bir şekilde uygulandığında kitlesel pazarlama oldukça faydalıdır. Bunun faydası ise, bu pazarlama anlayışının geniş bir hedef kitleye hitap etmesidir. Kitlesel pazarlama stratejisinin diğer faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:
• Üretim aşamalarında bütçesel harcamalar çok daha azdır.
• Reklam maliyeti düşüktür.
• Çabalar boşa gitse de yaşanan kayıplar çok daha az olur

Kitlesel Pazarlama Araçları

Kitlesel pazarlama anlayışında kullanılan birden fazla araç vardır. Bu araçlar ise şunlardır:

A) Sosyal Medya

Kitlesel pazarlama stratejisi için kullanılan araçlarından en önemlisi sosyal medyadır. Çünkü sosyal medya, son yıllarda önemli bir gelişme kaydetmiştir. Dolayısıyla pazarlama anlayışları da bu gelişmeden fazlasıyla etkilenmiştir. Sosyal medyada büyük bir takipçi kitlesi elde ederek kitlesel pazarlama yapabilirsiniz. Bu bakımdan sosyal medya ortamı; tanıtım, reklam ve pazarlama açısından önemli bir yer konumundadır. Etkili reklamlar sayesinde de pazarlama faaliyetlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Kitlesel Pazarlama Stratejisi Nedir, Araçları Nelerdir?B) Televizyon

Televizyon eski önemini kaybetse de hala önemini koruyan bir kitlesel pazarlama aracıdır.Televizyonda yayınlanan reklamlar ve ürün yerleştirmeleri kitlesel pazarlamanın çeşitlerindendir. Etkili stratejiler ile televizyonda kitlesel pazarlama yapabilir, bu alanda önemli başarılar sağlayabilirsiniz.

C) Radyo

Radyolar pazarlama alanında geçmişteki kadar kullanılmasa da şimdilerde de az da olsa kullanımı mevcuttur. Yalnızca seslerin yürütüldüğü bu mecrada pazarlama, sadece ses aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple de reklam metinleri çok iyi bir şekilde hazırlanıp etkili olan pazarlama stratejileri benimsenmelidir. Böylece başarı odaklı bir pazarlama çalışması yürütebilirsiniz.

D) Gazete

Gazeteler de diğer mecralar gibi kitlesel pazarlama alanında oldukça etkilidir. Ancak dijitalleşmenin önemli bir gelişme göstermesi sebebiyle gazeteler de bu durumdan nasibini almıştır. Bu sebeple gazete denildiğinde akla yalnızca kağıtta basılı gazeteler gelmemelidir. Çünkü pek çok haber sitesinde de son derece etkili kitlesel pazarlama faaliyetleri Kitlesel Pazarlama Stratejisi Nedir, Araçları Nelerdir?yürütülmektedir. Bunu yapabilmek için de rakipler çok iyi bir şekilde analiz edilip önceki çalışmalardan örnekler alınmalıdır. Özellikle gazetelerde yapılan kitlesel pazarlama, okuyucular tarafından oldukça etkili olabilmektedir. Çünkü pek çok kişide gazete okuma alışkanlığı halen sürdürülen bir faaliyettir.

E) E-Posta Pazarlaması

E-posta pazarlamasında yapılacak olan sadece bir işlem ile binlerce insana mail yollayabilir ve pazarlama faaliyetinizi harekete gerçekleştirebilirsiniz. Bu bakımdan da kitle kavramını e-posta pazarlamasında kolaylıkla elde edebilirsiniz. Düşük maliyet aradığınız bir durum ise de bu pazarlama türü sizin için oldukça ideal bir pazarlama çeşidi olacaktır.

E-posta pazarlamasında insanlar mail adresinize abone olur, siz de onlara e-posta yollarsınız. Yapılacak olan işlem basit gözükse de aslında öyle değildir. Çünkü müşterilerin gönderilen e-postayı okuması da hesaba katılmalıdır. Bu nedenle etkili mesajlar atılmalı, konu başlıkları birbirleriyle alakalı bir şekilde oluşturulmalıdır. E-posta pazarlamasında daha etkili olmak için animasyon içerikler hazırlayabilir, gönderilerinize bunu da ekleyebilirsiniz.

F) Web Sitesi

Kitlesel pazarlamada kullanılan en etkili araç, web sitesidir. Bu web sitesi firmanızı ve sizi özgür kılacaktır. Dilediğiniz pazarlama tekniğini web sitelerinde uygulayabilir, deneme yanılma yöntemiyle pazarlama faaliyetlerini öğrenebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz. Pazarlamanın dijitalleşmeye dönüştüğü şu günlerde internet siteleri etkili silahlarınızdan birisi olabilir. Seo uyumlu içerikler, sağlam bir tasarım ve başarı web siteleri sayesinde size o kadar da uzak olmayacaktır. Bunun yanında pazarlama faaliyetlerini uygun bir maliyete düşüren internet siteleri sayesinde etkili bir pazarlama yöntemi ortaya çıkacaktır.

Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Kitlesel Pazarlama Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Müşteri ilişkileri yönetimi ve kitlesel pazarlama stratejisi arasında belirgin farklar mevcuttur. Bu farklardan bazıları ise şunlardır:
• Kitlesel pazarlamada yer alan müşteriler, ortalama müşterilerdir. Müşteri ilişkileri yönetimindeki müşteriler ise bireysel müşteriler adı altında yer Kitlesel Pazarlama Stratejisi Nedir, Araçları Nelerdir?alırlar.
• Kitlesel pazarlamada kullanılan standart ürünler vardır. Her tarz, her birey, her yaşam tarzı için ayrı standartlarda olan tek düze ürünler mevcuttur. Ancak müşteri ilişkileri yönetiminde kişiselleştirilmiş ürünler vardır.
• Kitlesel pazarlama stratejisi içinde bulunan müşterilerin isimleri her zaman gizlidir. Müşteri ilişkileri yönetiminde de firmalar, müşterilerine ait birtakım verilere sahiptirler.

Kaynakça:
https://omeryoluk.com/kitlesel-pazarlama-nedir/#:~:text=Kitlesel%20pazarlama%2C%20b%C3%BCy%C3%BCk%20kitlelere%20hitap,hizmetin%20pazarlanmas%C4%B1%20olarak%20ifade%20edilmektedir.&text=Kitlesel%20pazarlama%20y%C3%B6nteminde%20m%C3%BC%C5%9Fteriler%20bir,olarak%20yani%20birey%20olarak%20g%C3%B6r%C3%BClmektedir.
https://www.sezginkoyun.com/kitlesel-pazarlama/

Yazar: Sevinç Urgenç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.