Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yunus Emre’nin Türbesi Nerededir?

4 786

Yunus Emre'nin Türbesi Nerededir?Türk ve edebiyat tarihimizin en kıymetli isimlerinden biri olan Yunus Emre’nin mezarının nerede olduğu üzerinden yedi asır geçmesine rağmen bilinmemektedir. Zengin tarihimiz bu ve bunun gibi bilinmeyen ya da yanlış bilinen birçok konusu vardır. Ancak ; dünyaya mal olmuş birinin türbesinin nerede olduğunun aydınlatılmaması önemli bir sorundur.

Yunus Emre’nin mezarının nerede olduğunun tam olarak bilinmemesinin sebebi eski dönem tarihimizin kayıt altına alınmamasıdır. Özellikle arşivleme Osmanlı ve diğer Türk devletleri zamanında başkentteki olaylarla sınırlı kalmıştır. Bu da tarihin karanlık kalmasına sebep olan etkenlerin en önemlisidir. Genel olarak Yunus Emre’nin türbesinin nerede olduğu iddialarına bakacak olursak:

Yunus Emre'nin Türbesi Nerededir?1)Eskişehir-Mihalıççık-Sarayköy : Yunus Emre türbesinin burada olduğu görüşü yoğundur. Bunun sebebi 1946 yılında bir komisyon tarafından yapılan mezar kazılarıdır. Ancak ; yapılan kazı sonucunda buradan sadece belirli sayıdan iskelet çıkmıştır. Bu iskeletlerden birisinin kafatası büyük olduğundan ” Bu ancak Türkmen kafatasıdır.” denilerek bu iskeletin Yunus Emre olduğunu söylemişlerdir. Ancak bu bilimle hiçbir şekilde bağdaşmayan geçerliliği olmayan bir görüştür. Zaten komisyon raporu hazırlarken aralarında buraının gerçek mezar olup olmadığı konusunda ciddi tartışmalar çıkmıştır. Ancak ; son rapor doğrultusunda buranın Yunus Emre’nin türbesi olduğu söylenmiştir. Kısaca bu görüş herhangi bir bilimsel veri olmadığından doğru değildir.

Yunus Emre'nin Türbesi Nerededir?2) Karaman- Yunus Emre Camii Avlusu : Türbenin bulunduğu iddia edilen diğer mevkii burasıdır. Burada olduğu görüşündeki belgeler Eskişehir’e nazaran daha sağlamdır. Çünkü ; burada olduğu görüşünün çıkmasının sebebi Evliya Çelebi’nin bahsetmesidir. Çelebi Seyahatnamesinde şu şekilde bahsetmektedir : ”Kirişçi Baba Camiinde Yunus Emre Hazretleri merkad’i (mezarı) bulunmaktadır. Anın Türkice tasavvufane ebyat-ı eş’arı, ilahiyatı meşhur-ı afaktır.” Bu sözden yola çıkarsak olursak en doğru bilgi Karaman’da olduğunu göstermektedir.

Yunus Emre'nin Türbesi Nerededir?En çok bu iki yerde yoğunlaşıldğından sadece bunları açıklamak yeterlidir. Bir de Niyazi Mısıri’nin de Limni adasında olduğu hakkında sözleri vardır. Ancak türbe yüksek ihtimal Karaman’da az ihimal Eskişehir ya da Manisa Kula’dadır.Diğer iddia edilen yerler ise şunlardır : Bursa , Aksaray,Tokat, Erzurum , Isparta , Sivas , Afyon…

Ancak; Türk ve Dünya Edebiyatı’da önemli yeri olan Yunus Emre’nin türbesinin nerede olduğu önemli değildir , önemli olan onun nasihat ve öğretilerini uygulamaktır.
” Yunus Emre’nin türbesi onu benimseyen herkesin gönlündedir”

Yazar: Özgün ÖZDEMİR

4 Yorumlar
 1. azmi diyor

  Yunus,
  bizim Yunus,
  Anadolu bağrına bastığı için her yer onu sahiplenmektedir.
  Varsayılan yerlerde Ruhuna fatiha okumak yeterlidir.
  Manevi Erenlerin şahı bizim Yunus…..

 2. Doğrucu diyor

  Bilgiustası admin şimdi şöyle kayıt altına alınamayana tarihten bahsetmiş. Kayıtlatına alınamayan tarih mi yoksa çöp ğarasına satılmış devlet kayıtları mı?? İnsanlara doğru düzgün bilgi verin.

 3. Onur diyor

  Editör Konyalı yada Karamanlı galiba. Birçok kaynak kesine yakın Eskişehirde mezar derken editör hissettiğini yazmaktadır.

  1. Mahir diyor

   Adam belge koymuş evliya çelebinin seyahatnamesinde yazıyor diyor, kaynak gösteriyor bence tam aksine siz eskişehir e duyduğunuz duygusal yakınlık ile eskişehirde olmasını istiyorsunuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.