Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zamanı Durdurmak Mümkün Olabilir mi?

1 494

moonsun1.jpgŞöyle düşünelim,
Dünya çevresinde batı yönünde uçuş yapıyorsunuz. Saat dilimi ekvatorda biraz daha fazla olduğundan mesafe 1000 milin biraz üzerindedir. Fakat ortalama 1000 mil/saat yani 1609 km/saat hızla giden bir uçakla uçuyoruz diyelim. Öğlen vakti 12.00’da yolculuğa başlarsak, saat 12.59’da diğer zaman dilimine geçmiş oluruz ve saat orada yine 12.00’ı gösterir. Bu şekilde yolculuğu sürdürdüğümüz müddetçe saat hep 12.00’da kalacaktır.

Güneşe göre pozisyonumuzu düşünürsek, dünyanın dönüş hızı ile aynı hızda fakat ters yönde uçmuş oluyoruz ve gökyüzünü izlediğimizde güneşin gökyüzünün hep aynı bölümünde yer aldığını görürüz.

Peki eğer uçacığımız günlerce, hatta haftalarca aynı şekilde uçabilseydi? Aynı zamanda sonsuza dek kalabilir miydik?

Hayır. Günün hep aynı saatini yaşardık yani günlerce saat 12.00’da güneşin dik geldiği ortamda yaşardık. Fakat uluslarası saat çizgisine(kuzey kutbundan güney kutbuna Pasifik okyanusundan geçen bir çizgidir ve Greenwich’e göre dünyanın tam arkasından geçer) göre yine saat 12.00’a denk geldiğimizde gün 1 gün artmış olacaktır. Kısaca, hep gündüzü yaşayıp saati de muhafaza ederek aynı zamanı yaşayabiliriz fakat günlerin değişmesine engel olamayız.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Enes diyor

    Fakat bu dünyada değil tamamıyla uzayda ve farklı gezegenlerde de mümkün olmalı yani yaslanmamaliyiz. Benim dediklerim çok saçma geliyor olabilir ama gerçek de olabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.