Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir?

0 438

“çok korkuyorum kilo almaktan, ya hamile hamile diyet (sadece sebze, meyve tüketip; karbonhidrattan, tatlıdan uzak durmak) yapıyorum. bayılacağım gideceğim bi köşede en sonunda. En sonunda Bir diyetisyene gidicem hem sağlıklı hem de kilo almadan nasıl hamilelik geçirebilirim diye” ( Sezgin A. Sorcev, 11 Mayıs 2018, https://sorcev.com ) diye söyleyen hamile kadınları duyarsınız. Hamilelikteki en büyük problemlerden bir tanesi kilo almaktır. Adeta bu kilolar onlara zulüm olur. Sanki hamileliğin getirmiş olduğu zorluklar bitmiyormuş gibi.

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir?

Tabii ki kiloları bebeklerinden sağlıklarından üstün tutan, her şeyi yemeye çalışan, sütü ona bol bol yetsin isteyen, bol su bol ejerji kaybına karşı hazırlık yapan birçok anne var.

Kimi kadınlar her istediğini yemelerine rağmen en fazla 8 kilo alırken kimileri 30 40 kilo birden alıyor.

Sağlıklı ve kilo almadan hamilelik geçiren bir sürü kişi var. Kilo almadan derken yani bir 5 kilo kadar alıyorlar.

Bu konuda hamilelik tecrübesi olan bir kadına kulak kabartalım: “Ben sebze ağırlıklı yedim ama tatlı isteği çok oluyordu az az da çikolata, pekmez yedim arada kendimi şımarttım. Yemekten kısmadım kendimi ama düzenli yürüyüş ve plates yaptım. 55 ile hamile kalıp 66 ile doğuma girdim iki haftada kilolar gitti. Şuanda 4 aylık oğlum var ve 53 e bile düştüm. Yememezlik etmeyin bence. Bebeğiniz sizden alsa bile sağlıksız bir gebelik geçirmiş olursunuz. Sabah öğle akşam kararında beslenin plates yapın derim. Doğumu da kolaylaştırır hem.”

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir?

Bir kadın gebe kaldığı zaman kan hacmi ortalama 2 kg artar, bebeğin eşiğinin 1kg, icerisinde bulunduğu sıvının 1-2 kg, ve bebeğin 3kg olduğunu hesapladığınız zaman (ki dolaşımdaki ödem ya da memelerin büyümesini hesaba katmasak dahi) ortalama 7 kg oluyor. Eğer beden kitle indeksiniz yüksek değilse normal bir gebelikte 5 kg alınması sakıncalı olabilir. Amacımız kilolu insanlar yaratmak değil ama sağlıklı bebekler dünyaya getirmek ortalama bir kadının beden kitle indeksi normal ise 12 kg almaları yeterli olacaktır ki bu durumda doğumdan sonra anneye kalacak kilo ortalama 5kg olmaktadır. Ve 4.aydan itibaren zayıflamak amaçlı besin kısıtlamasına gitmek sakıncalı olabilir. Önemli olan çok ya da az yemek değil. Sağlıklı beslenmek düzenli kontrollere gitmek.

Peki bu kiloları almadan nasıl atlatırız; aşağıdaki bir de hamile bir kadına verilen doktor önerilerine göz atalım:

Günde 6 öğün yiyeceksin her gün yemeklerin yanında; yarım litre süt, bir bardak ayran, bir kase cacık, bir kase yoğurt yiyeceksin öğünlerde. Tam buğday ekmeği yiyeceksin. İstediğin saatte yiyeceksin az az yiyeceksin sık yiyeceksin. Ne kadar az yer ve ne kadar yediğin süreyi uzatırsan daha çok kilo alırsın ayda 1 ile 1.5 kilo almak normal. Senin kilon değil bebeğin önemli kilo verilir ama sağlıklı bebek doğmaz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku