Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zambak Yağının Faydaları Nelerdir?

0 538

4989_imagesDoğada yer alan birçok madde, insanlar için oldukça gerekli maddeler arasında yer almaktadır. Bu maddeler arasında özellikle de bitkiler büyük bir yer edinmektedir. Bunun nedeni ise, bitkilerin insanlara olan faydalarıdır.

Bu faydalar en temelde özellikle yeşil yapraklı bitkilerin doğaya oksijen sağlamasıdır. Bunun dışında, bitkilerin insan sağlığına olan faydaları bitkileri değerli kılan en önemli özellikler arasında yer almaktadır. Zambak bitkisi de, bu tür değerli bitkiler arasında kendine yer edinmektedir. Özellikle zambak bitkisinden elde edilen zambak yağı, sağlık açısından oldukça önemlidir. Özellikle de cilt güzelliği olarak düşünüldüğünde zambak yağı, büyük bir önem taşımaktadır. Öncelikle zambak yağının elde edildiği zambak bitkisini ele almak gerekirse, bu bitki maksimum 1 metre yüksekliğe kadar uzayabilmektedir. Zambak, dik gövdeli bir bitki olmakla birlikte açtığı çiçekle oldukça güzeldir. Bu özelliği sayesinde, çiçekseverlerin en çok sevdiği bitkiler arasında yer almaktadır. Zambak bitkisinin çeşitli türleri bulunmaktadır. Mor, siyah, kırmızı, beyaz ve sarı gibi birçok renkte iri yapıda güzel çiçekler açabilmektedir.

4989_erikZambak bitkisinden elde edilmekte olan zambak yağı, insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Bunun nedeni ise, bu yağın insan sağlığına olan olumlu yapıdaki etkileridir. Bu yağın en önemli özelliklerinden birisi, vücut ağrılarını kesmesidir. Bu ağrılar içinden de özellikle, insanları oldukça olumsuz etkileyen diş ağrıları gelmektedir. Zambak yağı, diş ağrılarını giderici bir özelliğe sahiptir. Diş ağrılarının dışında, bu yağın adet sancılarını giderdiği ortaya çıkarılmıştır. Özellikle diş ve de adet sancılarının neden olduğu ağrılara iyi gelen zambak yağı, bu ağrılar dışında vücudun değişik bölgelerinde meydana gelen ağrılarda da iyileştirici olarak kullanılmaktadır. İnsanlar için ciddi sorunlar arasında yer alan romatizmal ağrılar da, zambak yağının iyileştirici etkisi arasında yer almaktadır. Zambak yağı, özellikle kadınlar için çok büyük anlamlar ifade etmektedir. Bunun nedeni ise, bu yağın cilt üzerindeki olumlu etkileridir. Bu duruma gösterilebilecek en önemli örneklerden birisi ise, selülitlerin giderilmesinde zambak yağından faydalanılmasıdır. Zambak yağının cilt güzelliğine olan olumlu etkileri, bununla sınırlı değildir. Öyle ki, bu yağ kırışıklıkların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Selülitlerin ve de kırışıkların giderilmesinde kullanılmakta olan zambak yağı, aynı zamanda rutin olarak cilt bakımında da oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Zambak yağı, içerisinde barındırmış olduğu maddeler sayesinde, cildi gerginleştirmektedir. Böylece cilt daha diri ve de genç gözükmektedir. Zambak yağı, bu özelliği sayesinde birçok güzellik kremimin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Bu yağ, aynı zamanda parfüm yapımında da kullanılmaktadır.

4989_1297779950_25_zambak_yagi_ev_yapimi_

Sağlık ve güzellik açısından oldukça olumlu etkileri bulunan zambak yağı, evde yapılabilme imkanına sahiptir. Evde zambak yağı yapmak için, öncelikle 3 avuç dolusu zambak çok ince bir şekilde kıyılır. Daha sonra içi zeytinyağı dolu kavanozun içine konulur ve kavanozun ağzı kapatılır. Bu kavanoz, iki hafta boyunca güneşte bekletilir. Daha sonra, bu kavanoz kaynar su içerisinde pişirilir. En son olarak ise, kavanozun içerisindeki madde ince bir tülbent yardımıyla süzülür ve böylece zambak yağı elde edilmiş olur. Zambak yağının değişik türde kullanımları mevcuttur.

Zambak yağı ağrıları gidermek için kullanılmak istendiğinde, bu madde masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Zambak yağı güzellik amacıyla kullanılmak istendiğinde ise, yumurta akı, bal ya da soğan suyu karıştırılır ve krem haline getirilir. Bu krem, akşamları yüze sürülür.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.