Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göz Altı Torbalarının Oluşum Nedenleri

0 553

3558_goz5

Günümüzde bakıldığı zaman, güzellik ve gençlik kavramları hem erkeklerin hem de bayanların oldukça yakından ilgilendiği ve bu alanlarda bir takım uygulamalara başvurduğu bilinmektedir.

Bunun nedeni ise, toplum içerisinde güzel ve iyi görünerek dış görünüşle bir saygınlık kazanma çabasıdır. Bu nedenle insanoğlu için güzellik kavramı, kendini hep ön planda tutmayı başarmış bir kavram olmuştur. Günümüzde ise hem erkeklerin hem kadınların bu konuda en çok ettikleri şikayetlerden birisi de göz altı torbaları’dır. Özellikle bu durum, kadınlar için çok büyük estetik problem olarak görülmektedir. Çünkü bu göz altı torbaları, kişinin yüz görünümünü olumsuz etkilemekte ve kişinin yaşlı görünmesine neden olmaktadır.

Bu nedenle, toplum içerisinde bu torbalardan kurtulmanın birçok yolundan söz edilse de, yanlış uygulamalar ya da kulaktan dolma bilgiler bu gözaltı torbalarının çok daha ciddi sorunlara yol açmasına neden olabilir.

Hem erkekler, hem de kadınlar için çok büyük bir sorun olarak gözaltı torbalarının oluşum nedeni ise, kalıtımsal özelliklerdir. Yani kişideki gen dizilimi, bu torbaların kişide çok geç, çok erken oluşmasına ya da hiç oluşmamasına neden olmaktadır. Her insanın gen dizilimi birbirinden farklı olduğu için, gözaltı torbalarının kişide oluşum yaşı ve de düzeyi farklılık gösterebilmektedir. Kişileri rahatsız eden bu torbalardan ise ciddi derecelerde kurtulabilmek, sağlıklı bir yaşam ve de kaliteli bir cilt bakımı ile mümkün bir durumdur. Fakat bu durum gözaltı torbalarının tamamıyla yok olmasını sağlamayabilir. Ama bu torbaların etkisinin son derece azaltılabilmesi mümkündür.

3558_goz2

İnsan cildi, birtakım faktörler nedeniyle yıpranma gösterebilmektedir. Bu yıpranmaya neden olan faktörler hava koşulları ve güneş ışınları olabileceği gibi yaşlanma da bu duruma sebep olur. Üstelik yaşlanma olgusu, cilt yıpranmasındaki en önemli faktörü oluşturur. Bu nedenle gözaltı torbalarının görünümü yaşlanma ile birlikte daha da gün yüzüne çıkmaktadır. Yaşlanmanın yıpratıcı etkilerini azaltabilmek ise mümkündür. Bunun için vücuda bolca su alınması gerekmektedir.Çoğu birey cildin bir organ olduğunu ve de bu organın vücuttaki en büyük organı teşkil ettiğini unutmakta ve bu nedenle cildin en önemli dostu olan suyu vücuda yeterli oranda almamaktadır.

Su, cildin gerektiği gibi çalışmasında en önemli yardımcılardan birisidir. Suyun yapısı itibariyle bakıldığında, su insan vücudu tarafından en kolay işlenebilme özelliğine sahip işlevsel bir maddedir. Aynı zamanda su, detoks faaliyetlerinde de kullanılmaktadır. Yaşamın devamlılığı için en gerekli maddelerden ve cilt sağlığının anahtarı konumunda olan suyun, vücuda yeterli seviyelerde alınmaması ve gözaltı torbalarının oluşmasını tetikleyen bir durumdur.

Gözaltı torbalarının oluşumundaki en büyük neden kalıtımsal özelliklerken, genetik dışında bazı faktörlerde bu torbaların oluşmasına neden olabilmektedir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, modern çağın en büyük insanlık sorunları arasında gösterilen stresin de gözaltı torbalarının erken yaşlarda oluşmasına neden olduğunu ortaya koymuştur.

3558_goz3

Gözaltı torbalarının oluşum nedeni, göz altında bulunan yağ keselerinin fıtıklaşmasıdır. Bu fıtıklaşma ile birlikte göz altında torba görünümü oluşur. Yaşanan yoğun stres de, bu fıtıklaşmayı tetikleyen bir durumdur. Bunun dışında gözaltı torbaları gençlerde de oldukça sık bir şekilde görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni ise, uzun süre bilgisayar monitörüne ya da televizyona bakmak olarak gösterilir. Gençlerde oluşmasının nedeni bu şekilde gösterilirken, düzensiz ve yetersiz uyku, sağlıksız beslenme ve de gereken miktarda vücuda alınmayan su bu durumu tetikleyen durumlardır. Bu nedenle bilgisayar ve televizyon karşısında uzun saatler boyunca vakit geçiren kişiler, uyku düzenlerine, beslenmelerine ve su içimlerine önem vererek bu durumdan kurtulabilirler.

Gözaltı torbalarının giderilmesinde ise, kesinlikle kulaktan dolma bilgilere göre uygulamalar yapılmamalıdır. Uzman bir hekime görünmek ve danışmak kişi için en sağlıklı karar olacaktır.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.