Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zayıflamaya Yardımcı Olan Besin Var Mıdır?

0 331

7655_zayiflama_besinleriİnsan metabolizmasını hızlandırmak amaçlı bazı besinlere gereksinim duymaktadır. Bu besinler kişinin günlük alması gereken kalori miktarını da karşılaması gerekmektedir. Az ve sık olarak beslenme şekli edinen kişiler de metabolizma olması gerektiği gibi çalışır ve herhangi kilo alımı ya da kilo kaybı yaratmaz. Metabolizması hızlı çalışan kişiler de kilo kaybı gözlenirken az çalışan metabolizmaya sahip kişiler kilo alımının gerçekleştiğini görür. Tüketilen gıdalar metabolizmanın çalışmasın da etkilidir. Vücudun gereksinim duyduğu gıdalar dışında beslenme şeklinde ufak değişiklikler metabolizmayı harekete geçirir. Özellikle diyet yapan kişiler de metabolizma hızlandırıcı gıdalar tüketmek hızlı kilo kaybını sağlayabilir. Bu sayede kilo alımının önüne geçilmiş olur.

En Hızlı Zayıflatan Besinler

7655_zayiflamaya_yardimci_olan_besinDiyet yapan kişiler de başlangıçta kilo kaybı çok olduğundan belli bir süre sonra kilo kaybın da yavaşlama ya da durma olabilir. Bu sebeple beslenme de kullanılan gıdaların değiştirilip metabolizmaya uyarı verilebilir. Hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler metabolizma hızını arttırması gerekmektedir. En çok bilinen besinlerin başında acı biber gelmektedir. Sindirim kolaylığı sağlayan acı biber kişinin metabolizmasının hızlanmasını sağlar. Tokluk vererek çok yeme ihtiyacının önüne geçmiş olur. Protein miktarı bol olan gıdalar da yine aynı şekilde metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Kilo kaybı olması açısından kişiyi hem tok tutması hem de sürekli yeme ihtiyacının önüne geçmesi ile kişinin gereksiz besin alımının önüne geçer. Metabolizma ne kadar hızlı ise zayıflama da o kadar kolaylaşır. Lifli gıdalar insan metabolizmasında etkili gıdalardır. Lif oranı yüksek olan gıda tüketimi vücut dengesini sağlar. Kan şekeri oranını düzenleyeceğinden ve metabolizmaya yardımcı olacağından diyet listelerinin olmazsa olmazlarıdır. Zencefil ve yeşil çay kişi de tokluk hissi yaratır ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Zencefil insan vücudunda %20 oranın da sindirim kolaylaştırır. Alınan yeşil çay ise kişi de tokluk hissinin olmasını sağlayarak yeme ihtiyacının önüne geçer. Su tüketimi hızlı zayıflama da çok etkilidir. Vücudun büyük bir bölümü su olduğundan sürekli gerekli takviye yapılmalıdır. Hem sağlık açısından hem de kilo kaybı açısından günlük 2- 2,5 litre su tüketimi olmalıdır.

Zayıflatan Yiyecekler Nelerdir?

7655_zayiflamaya_yardimci_olan_besin_var_midirYağ yakımı fazla olan gıdaların tüketilmesi zayıflama da en büyük etkendir. Protein değeri yüksek olan gıdalar zayıflatan yiyeceklerin başında gelir. Vücutta yağ yakımını sağlayan protein yeteri miktarda vücuda alınmalıdır. Tavuk, deniz ürünleri, yumurta gibi gıdalar protein bakımından zengindir. Ayrıca protein tokluk hissini verir. Kolestrol bakımından yumurta hakkında bilinen bir çok yanlış kolestrolü yüksek kişiler de tercih edilmiyordu. Fakat son çalışmalara bakıldığından kolestrol hastalarının da yumurtayı tüketmelerin de bir sakınca gözlenmemiştir. Yeşil yapraklı sebzeler zayıflamaya yardımcı olmak için en doğru besinlerdir. Haşlayarak tüketilen sebzeler tokluk hissinin sağlar ve metabolizma hızını yükseltir. Yağsız et gruplarını tüketerek yine tokluk hissi yaratabilirsiniz. Yağsız balık olan somon özellikle tercih edilmektedir. Bunun dışında yağ yakıcı gıdalar arasında kereviz çokça tercih edilmektedir. Fasulye ve baklagiller, et tüketimi yeterli olmayan kişiler de zayıflamaya yardımcı olan gıdalar arasındadır. Özellikle tok tuttuğundan uzun süre açlık hissi oluşturmaz ve vücut için gerekli vitamin ve mineralleri sağlar. Bunun yanı sıra yağ yakıcı özelliği bulunan gıdaların tüketilmesi zayıflama da en etkili gıdalardır. Vücutta ki yağlar parçalanarak idrar yolu ile atılabilmektedir. Zayıflarken su tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Suda ki pH değeri ne kadar yüksek olursa yağ yakımı o kadar hızlı olur.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.