Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kış Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

0 265

Her gün yeni bir diyet listesi ile karşılaştığımızı düşünürsek ilerleyen günler de yapmamız gereken diyetlerden biri de kış diyetidir. Kış diyeti denilince akla ilk gelen meyve ve sebze ağırlık olduğunu hepimiz anlarız. Kışın sebze çeşidinin fazla olmasından dolayı sebze ağırlıklı bir diyet listesi ile karşılaşırız. Vücudun gereksinim hissettiği vitamin ve minerallerin doğru bir şekilde alınması ile hasta olmadan diyet yapılabilir. Havanın soğuk olmasından ötürü vücut dirençsiz kalmaması gerekmektedir.

7656_kis_diyetiKış diyetinde omega 3 çok önemlidir. Omega 3 bakımından zengin olan balık ve balık yağları kış diyetinde destekleyici bir rol oynamaktadır. Tüketilen sebze ve meyvelerin de kişinin diyet listesinde orantılı olması gerekmektedir. Her türlü gıdayı tüketilmesi gerektiği kadar tüketilip aşırıya kaçılmaması gerekir. Yaza girerken yapılan diyetlere oranla kışın yapılan diyetler biraz daha kolaydır.

Kışın bir öğünde tüketilen gıda bir sonraki tüketilen gıdada farklılık gösterir. Özellikle yağsız gıdalar ve haşlanmış sebzeler tercih edilebilir. Vücut direncini kırmadan diyet yapmalısınız.

Kış Diyeti Nasıl Yapılır?

Kış diyetinde sabah kahvaltı öğünleri aynıdır. Bir dilim kızarmış kepekli ekmek, yumurta, kızarmış ekmeğin yarısı kadar beyaz peynir, şekersiz olarak tüketilebilecek kahve ya da çay. Sabah yumurtanızı omlet şeklinde de tüketebilirsiniz. Ara öğün olarak iki grisini ya da üç beş adet fındık tüketebilirsiniz.

Öğlen menüleri genel olarak et ve et ürünleri şeklinde hazırlamanız gerekiyor. Izgara yağsız tavuk, ızgara yağsız kırmızı et ya da balık olarak tüketebilirsiniz. Bunların yanında bir kase yoğurt ya da bol yeşillik salata. Beyaz ya da kırmızı et ürünlerinin öğlen menüsünde tüketilmesinin sebebi öğlen saatlerin de sindirimin daha kolay olduğu için tercih edilmelidir. Ara öğün olarak istediğiniz fakat kalorisi az lif bakımından zengin bir meyve tüketebilirsiniz.

7656_kis_diyeti_nedirAkşam menüleri genel olarak sebze ağırlıklı olması gerekiyor. Bir tabak ıspanak, karnabahar, brokoli, kabak, mantar ya da kuru fasulye, mercimek, nohut şeklinde olabilir. Öğlen menüsüne ek olarak pilav ya da makarna iki kaşık şeklinde yenilebilir. Fakat gün içerisin de ekmek tüketimi sadece sabah kahvaltısın da bir dilimi geçmeyecek şeklinde olmalıdır. Gece yatmadan önce bir bardak ılık süt içebilirsiniz.

Kış diyeti her ne kadar menüler az olmuş olsa bile sizi tok tutacak yapıdadır. Diyeti yaparken şekerli ve asitli gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Ara öğün olarak bir bardak ayran tercih edebilirsiniz. Kendinizi çok fazla sıkmadan ve rahat bir kilo verebilmek için bu menülere dikkat ettiğiniz de daha zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz. Diyet boyunca sıvı tüketiminizi de göz nünde bulundurmalısınız. Bitki çayları ve su başta olmak üzere yeterli miktarda tüketip tüketmediğinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Kışın getirdiği kasvetli hava yaptığınız diyetten zaman zaman vazgeçmenize sebep olabilir. İstikrarlı bir şekilde kış diyeti yaptığınız da yazın yapacağınız bir diyete adapte olmanız daha kolay olacaktır. İlk birkaç gün çekeceğiniz zorluktan sonra ki günler diyetin size sunduğu menüler de değişiklikler yapabilirsiniz. Kış diyetin de sebzenin ağırlıklı olması vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de sağlayacaktır. Böylelikle hızlı kilo vermeye başlayacaksınız. kışın bulacağınız kereviz ve lahana gibi metabolizma hızlandırıcı gıdaları hem öğün olarak tüketebilir hem de kaynatarak suyunu içebilirsiniz. Lahana suyu metabolizmayı hızlandırıp yağları parçalar ve idrar yolu ile parçalanan yağları vücuttan atmanıza fayda sağlar. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için öncelikle doktorunuza başvurarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.