Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zehirli 10 Besini Yemeyi Seviyoruz

0 913

Tüketilen bütün yiyecekler sağlıklı değildir! Aslında, yanlış bilinen kısmı çok fazla tüketilirse veya yanlış şekilde kullanılırsa, bazı yiyecekler sağlıklı değildir ve hatta bunlar, ölümcül dahi olabilir. En popüler lezzetlerden biri olan hindinin toksikli olduğunu biliyor muydunuz? Hatta acı biber seviyorsanız fazla tüketildiğinde görme yetinizi olumsuz yönde etkilediğini de biliyor muydunuz? Elmaları ve vişneleri yeme konusunda kendinizi fazla güvende hissetmeyin, çünkü bunların bir kısmı aşırı ya da yanlış tüketildiğinde sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Peki, bu besinler hangileridir beraberce bir göz atalım:

1.Barbunya

Tam olarak pişmemiş barbunya zehirlidir. Bu nedenle bulantı, ishal ve kusmaya neden olan glikoprotein olan lektin içerir. Bu toksin, diğer Zehirli 10 Besini Yemeyi Seviyoruzfasulyelerde de ortaya çıkar, ancak barbunya, en büyük konsantrasyona sahiptir. Barbunya zehirlenmesini önlemek için, barbunyanın iyice pişirilmesi gerekir. Olası bir zehirlenmeye sebep olan en büyük etmenlerden biride yavaş pişirilmesidir, bu yüzden pişirmeden önce ıslatılmalı ve tamamen pişmesi sağlanmalıdır.

2.Domates

Domatesler de sevilen toksik yiyecekler listesinde yer alır. Ayrıca domates; patlıcan, patates ile birlikte nightshade ailesinin üyeleridir. Tüm bitki kısımları, yeterince yüksek dozlarda gastrointestinal semptomlara, halüsinasyonlara, felce ve ölüme neden olabilecek bir alkaloid olan solanin içerir. Domates ve yaprakları, patates veya patlıcan sapları yenmemelidir. Solanine duyarlı olan bazı insanlar, bu nihgtshade ailesi üyelerini yemekten kaçınmalıdır. Ayrıca yeşil olan patatesler de yüksek seviyede solanin içerir ve bu yüzden bunlardan da kaçınılmalıdır.

3.Acı Badem

Tatlı badem ve acı badem olmak üzere iki farklı badem çeşidi vardır. Oldukça lezzetli olan kayısı tohumu dikkat edilmezse ölüme bile sebep olur. Acı badem fazla tüketildiğinde etkisini direk gösterir ve baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri vardır. 5-10 dakika içinde tedavi edilmezse hızlı bir şekilde kana nüfuz eder. Badem tatlısı çiğ tüketildiğinde vücuda zarar vermez, fakat acı badem çiğ ve aşırı tüketildiğinde zehirleyip öldürebilir. Acı badem ısıtılmadan tüketildiğinde ise içerisinde ölümcül bir zehir olan siyanürle doludur ve bulunan bu siyanür maddesi de zehirlenmeye neden olabilir. ABD’de çiğ, işlenmemiş acı badem almak yasadışıdır. Ancak bazı eyaletlerde yabani olduklarından ve iki türün çok benzer göründüğünden dolayı, hangi bademin alındığı ve yendiği konusunda emin olunmalıdır!

4.Küçük Hindistan Cevizi

Küçük Hindistan cevizi, hemen hemen her şeyin üzerine konur. Turtalara, kahveye ve tarçınlı elma suyuna tat vermek için, kas ve diş ağrısını hafifletmede bile faydalıdır. Çok fazla tüketilirse kullanıcının tedirgin hissettiği ve bir doom duygusu yaşadığı halüsinasyonlar gibi psikolojik etkiler yaratabilir. Bir adet küçük Hindistan cevizi İki ila üç çay kaşığı hindistancevizi tozu yapar. Bu yüzden kazara doz aşımı nadir görülür.[kucuk-hindistan-cevizi]
5. Mantarlar
Çoğu insan yabani mantar yememeyi tercih eder, uzmanlar bile ölümcül olan mantarlarla yenilebilen mantarları karıştırabilirler. Bu yüzden paketli markette olan mantarlar tercih edilmelidir. Zehirli mantarlar orellanin, gyromitrin ve alfa-amanitin gibi toksinler içerir. Temel olarak, pişmiş yada çiğ olarak alınan zehirli bir mantar, karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Eğer karaciğer yetmezliği varsa yeni bir karaciğer nakli bile gerekebilir.
pixabay.com
6.Manyok
Tropikal ve yarı tropikal Amerika’da yetişen bu bitki aynı zamanda yuca, manioc veya Brezilya deniz kökleri olarak da bilinir. Etnik nüfusa hitap eden marketlerde ortaya çıkan kahverengi bir köktür. Pişmiş kök lezzetlidir, fakat çiğ kök birkaç farklı siyanür içerir. Yanlış hazırlanmış ise, oldukça zehirlidir. Manyok genellikle profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilmesi gereken bir sebzedir.

7.Ravent

Ravent, güzel kırmızı saplara ve büyük yeşil yapraklara sahiptir. Ravent, turtalarda, reçellerde kullanılır ve mayhoş tadı için çiğ olarak da tüketilir. Muhteviyatında pek çok besin maddesi olan bu bitki, pek çok kişi tarafından kolayca yetiştirilebilmektedir. Ancak bu zehirli besinler listede girecek kadar toksik madde içerir. Yaprakları oksalatlar ve antrakinon glikozid içerir. Oksalatlar mineral emilimini azaltabilir ve böbrek taşlarına neden olabilir. Antrakinon hem müshil hem de temizleyici bir özelliğe sahiptir.

8.Elma, vişne, kayısı ve şeftali çekirdekleri

Elma çekirdekleri diğerlerine göre daha küçük olduğu için yemesi daha kolaydır. Ancak bu tohumların herhangi birini çok fazla yemek zehirlenmeye neden olabilir, çünkü bu tohumlar amigdalin içerir. Sindirilirse, özellikle çiğnenirse, amigdalin hidrojen siyanüre dönüşür ve bu çok zehirlidir. Bu çekirdeklerden bir iki tohum yemek zehirlenme için risk teşkil etmez iken zehirlenmeye sebep olacak miktar olarak iki bardak dolusu belirtilebilir.

9.Castor Fasulye (Hint Fasulyesi)

Hint yağı, mide bulantısı, gıda sektöründe ve süslemede renklendirme aşamasında kullanılıyor. Hint yağı çekirdeği aşırı derecede toksik içerir. Hint fasulyesindeki toksik oranı bir çocuğu öldürebilir seviyesindedir. Castor fasulyesi siyanitten çok daha toksik olan ricini maddesini içerir. Ricin maddesinden oluşacak bir zehirlenme için bir çare yoktur.

10.Fugu (Balon Balığı)

Muhtemelen çoğu kişi balon balığını yemiyordur. Balon balığı Japonya‘da ikramda kullanılan bir nezaket göstergesidir. Meraklıları için tüm balıklardan daha lezzetli olduğu iddia edilir. Balon balığı karaciğeri, Zehirli 10 Besini Yemeyi Seviyoruzyumurtalıkları ve derisi tetrodotoksin içerir. Balık uygun şekilde hazırlanmazsa, oldukça zehirlidir ve uygun şekilde tüketilmediğinde ölümlere neden olur.
Sonuç olarak bu yiyeceklerin bazılarına bahçede, dağda bayırda kolaylıkla rastlanılabilir. Sadece bir ağaçtan ne topladığını bilmek ve tüketilirken bilinçli olmak gerekir. Ayrıca Manyok ve fugu gibi gıdaların da profesyonelce kullanılması gerekir. Ve mantar meraklısıysanız bilinçsizce toplanıp yenen mantar zararlı olabilir ve hatta ölüme bile yol açabilir. Bu konularda bilinçli olmak olası bir hayati tehlikeyi önlemede ilk adımdır.

Kaynakça:
listgecko.com/health
cosmopolitan.com/food-cocktails

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.