Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nicole Kidman Kimdir?

0 359

5536_2Nicole Kidman, Avustralyanın yetiştirdiği en önemli sanatçıların başında gelir. Annesi ve babasının Avustralya doğumlu olmasına karşın Kidman, 20 Haziran 1967 tarihinde Hawaiinin Honolulu şehrinde dünyaya gelmiştir. Bunun nedeni anne ve babasının eğitim için Amerika Birleşik Devletlerinde bulunuyor olmasıydı. Bu da Kidmana hem Avustralya hem de Amerikan pasaportu taşıyabilme olanağı sağladı.

Kidman’nın babası, biyokimyacı ve klinik psikolojisi alanında eğitim almış bir yazardı. Annesi ise hemşireydi. Kidmanın soy ağacı incelendiğinde kökeninin İrlanda ve İskoçyaya dayandığı tespit edilmiştir. Kidman dünyaya geldiğinde babası Hawaii Üniversitesinden yeni mezun olmuştur. Kidmannın doğumunun ardından Avustralyaya hemen dönmemiş ve National Institiute of Mental Healtı staj yapmıştır. Vietnam Savaşı başladığında Kidman Ailesinin fertleri savaşa hayır protestolarına katılmışlardır. Nicole Kıdman dört yaşına geldiğinde ailesi ABD‘den ayrılıp, memleketi olan Sydneye taşınmıştır. Kidmanın ailesi halen Sydneyın Kuzey Kıyısında yaşamaktadır. Kidmannın Antonia adında bir de kız kardeşi bulunmaktadır.

Nicole KidmanNicole Kidman, Avustralyanın Lane Cove Devlet Okulunda ilköğretim hayatını tamamlamış ve Kuzey Sydney Kız Lisesine kaydolmuştur. Lise yıllarında sahip olduğu potansiyel, hocaları tarafından keşfedilince, drama, bale ve oyunculuk derslerine ağırlık vermesi sağlanmıştır. Çok geçmeden yeteneklerini sergileyen Kidman, arkadaşlarından çok farklı meziyetlere sahip olduğunu göstermiştir. Kidman, lise yıllarında çok utangaç biri olduğunu, hatta konuşurken bir çocuk gibi kekelediğini, kalabalık yerlerde yemek yemekten çekindiğini, herkesle arkadaşlık kurmaktan hoşlanmadığını söylemiştir. 1984 yılında henüz 17 yaşında olan Kidman, annesi kansere yakalanınca bir süre okulundan ayrılıp annesinin bakımına yardımcı olmuştur ve nitekim annesi kanseri yenerek yaşam savaşını kazanmıştır. İlerleyen yıllarda Kidman, lise arkadaşı ve bir diğer Hollywood yıldızı olan Naomi Wattsla beraber Melbournede bulunan Victoria Sanat Okuluna devam etmiştir. Bunun yanı sıra, Philip Sokak Tiyatrosuda da oyunlar oynamıştır.

Henüz 16 yaşındayken Bush Cristmas adlı filmde yardımcı kadın oyuncu olarak rol almış, ayrıca Five Mile Creek dizisinde de birkaç bölüm de yer almıştır. Kendisine Hollywood kapısını ardına kadar açan filmse başrollerini Sam Neill ve Billy Zane ile paylaştığı Dead Calm filmi olmuştur. Ardından rol aldığı Days of Thunder filmi tüm dünya tarafından tanınması için yeterli olmuştur.

1990’da Tom Cruise ile evlenmiş, ancak evliliği 2001 yılında sona ermiştir. 2006 yılında ikinci evliliğini Keith Urbanla yapmış ve çiftin bu evlilikten bir de çocuğu olmuştur, Kidmannın biyolojik ve evlatlık olmak üzere toplamda dört çocuğu bulunmaktadır. Altın Küre ve daha birçok ödül sahibi sanatçı, aynı zaman da 1994’den bu yana UNICEF’in iyilik elçisidir. Kidman dünyanın en çok kazanan kadın oyuncusudur. Bugüne kadar kendisine 150 milyon dolardan fazla ödeme yapıldığı bilinmektedir. Nicole Kidmanın rol aldığı bazı filmler: Dead Calm, Days of Thunder, The Others, Far and Away, Batman Forever, The Hours, To Die For, Dogville, Birth, The Interpreter, Could Mountain, The Paperboy, Australia, Rabbit Hole.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.