Ziyaret Etmek İsteyeceğiniz Dünyanın En Büyük Hayvanat Bahçeleri

Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika’dan dünyanın dört bir yanındaki hayvanat bahçeleri bir çok uysal ve vahşi hayvana koruma hizmeti sunmasının yanı sıra, insanların sosyal hayatında nasıl bir davranış sergileyeceği konusunda eğitiliyorlar. Bazı hayvanat bahçeleri, insanların yardımıyla, nesli tükenmekte olan hayvanları, bağışlarıyla koruma altına almaktadır. Her hayvanat bahçesi farklı büyüklükte olup, sizler için derlediğimiz bu hayvanat bahçeleri, dünyanın en büyük hayvanat bahçeleri unvanına sahiptir.

Hogle Hayvanat Bahçesi
42 dönümlük bir alana sahip olan Hogle Hayvanat Bahçesi, Utah eyaletinde bulunuyor. Hayvanat bahçesi içerisinde 800’den fazla hayvan barındırıp, bunların içinde 250’den fazla tür bulunmaktadır.
Como Hayvanat Bahçesi
1897’de kurulmuş eski bir hayvanat bahçesi olan Como Hayvanat Bahçesi, St. Paul, Minnesota’da bulunan ve 17 dönümlük alanda 1,700 hayvan ve 66 farklı tür barındırmaktadır. Kısa süre önce restore edilen bu hayvanat bahçesinin, bazı bölümleri genişletilmiştir. Yılda yaklaşık 1.2 milyon ziyaretçi bulmakla birlikte, devletin fonları ve yardımsever halkın destekleriyle hayvanat bahçesine giriş ücretsizdir.
Riverbanks Hayvanat Bahçesi ve Bahçe
Akvaryum ve botanik bahçesi gibi çok çeşitli yaban hayatı bir arada barındıran Riverbanks, Güney Carolina’da yaklaşık 1 milyon yıllık ziyaretçi ile 170 dönümlük bir alana sahiptir.
Philadelphia Hayvanat Bahçesi
İnşaatı Amerikan iç savaşlarından dolayı geç tamamlanan (1859-1874)Philadelphia Hayvanat Bahçesi, 42 dönüm genişliğinde ve 340 farklı türle 2.440 hayvana kadar ev sahipliği yapmaktadır.

Louis Hayvanat Bahçesi
90 dönüm’lük alana sahip olan Louis Hayvanat Bahçesi, 18.700 hayvan ve 603’den fazla farklı türe 113 yıl önce ev sahipliği yapmaya başlamıştır.
Oakland Hayvanat Bahçesi
100 dönüm arazide, Oakland Hayvanat Bahçesi hayvanlarını genişletilmiş ve doğal yaşamlarını eksiksiz olarak sunan bu hayvanat bahçesi, 660 hayvana ev sahipliği yapmaktadır.
Los Angeles Hayvanat Bahçesi
Los Angeles Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri 1966’da açılmış olup, 133 dönümlük çeşitli hayvanları içinde barındırır. İçinde 250 den fazla tür olan 1100 hayvan doğal ve vahşi yaşamlarını bu hayvanat bahçesi içerinde bulabiliyorlar.
Smithsonian Ulusal Zooloji Parkı
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski hayvanat bahçelerinden biri olan Ulusal Hayvanat Bahçesi 163 dönümlük alana sahip olup, içinde 2.000 hayvan ve 400 tür barındırmaktadır. Hayvanat bahçesi tamamen ücretsiz olup, amacı hayvanları ve tükenmekte olan nesilleri koruma altına almaktır.
Jacksonville Hayvanat Bahçesi
Hayvanları korumada çok aktif bir başka hayvanat bahçesi, Florida’da da bulunuyor. Jacksonville Hayvanat Bahçesi 117 dönümlük alana sahip ve 2.400 hayvana ev sahipliği yapıyor. Başlangıçta, küçük, mütevazi bir hayvanat bahçesi olarak inşa edilse de zamanla büyük ölçüde genişletildi. Şimdi ise yılda yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi kabul etmektedir.

Memphis Hayvanat Bahçesi
Memphis Hayvanat Bahçesi, Tennessee’deki Memphis’te bulunuyor ve TripAdvisor.com’da ziyaretçi görüşlerine dayanarak en çok ziyaretçi alan hayvanat bahçesi olarak gözüküyor. 76 dönümlük alanda 3,500 hayvan ve 500 farklı tür barındırır.
Dallas Hayvanat Bahçesi
Teksas şehir merkezine sadece 3 km uzağında bulunan Dallas Hayvanat bahçesi, 406 türden oluşan 2000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. 25.000’den fazla kişinin desteğiyle bir yıl içinde 1.000.000 ziyaretçi ulaşmıştır.

Detroit Hayvanat Bahçesi
Barınak olarak görev yapan ilk Amerika Birleşik Devletleri hayvanat bahçesi olan Detroit Hayvanat Bahçesi, 3,300 hayvanı ve 280’den fazla farklı türü içinde barındıran ve 125 dönümlük alana sahip hayvanat bahçesidir. Yıllık 1,4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan ve kâr amacı gütmeyen bir bu hayvanat bahçesi, tamamen hayvanları koruma amaçlıdır.
Brookfield Hayvanat Bahçesi
İlk kapalı yağmur ormanı simülasyonu yapan bu hayvanat bahçesi, Chicago’da bulunuyor. Brookfield Hayvanat Bahçesi 215 dönüm arazideki 2300 hayvan ve 450 türe ev sahipliği yapmaktadır.

Minnesota Hayvanat Bahçesi
1978 yılında açılan Minnesota Hayvanat bahçesi, hayvanların türlerden ziyade çevre tarafından organize edilmesiyle, sergi tasarımının sınırlarını zorlamış olup, 485 dönümlük alanda ve 2.351 hayvan ve 447 tür barındıran Minnesota Hayvanat Bahçesi oldukça büyüktür.
Henry Doorly Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum
Henry Doorly Hayvanat Bahçesi, Nebraska’daki Omaha’da bulunur ve koruma çabaları ile ünlüdür. Aynı zamanda dünyanın en iyi hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul edilen bu alan, 130 dönüm arazi ile 17.000 hayvan ve 962 farklı türe ev sahipliği yapmaktadır.
Berlin Hayvanat Bahçesi
Almanya’daki Berlin Hayvanat Bahçesi yalnızca 86 dönüm araziye sahip , ancak şaşırtıcı bir şekilde içinde 18.662 hayvan ve 1380 tür barındırıyor. Ayrıca çalışma ve koruma için üniversitelerle birlikte dev bir panda’nın bakımını ve korumasını üstleniyorlar. Yılda 3 milyondan fazla kişiye ulaşan bu hayvanat bahçesinin ziyareti tamamen ücretsizdir.

Bronx Hayvanat Bahçesi
New York City’de bulunan bu hayvanat bahçesi, 265 dönümlük alana sahip olup, hayvanat bahçesi 4000 hayvanı ve 650 farklı türe ev sahipliği yapıyor. Bu hayvanat bahçesi yılda 2 milyondan fazla ziyaretçi alan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük metropollerden biri olmuştur.
Toronto Hayvanat Bahçesi
710 dönüm arazi ile Toronto Hayvanat Bahçesi, Kanada’nın en büyük hayvanat bahçesi olup, 5.000 hayvanı ve 460’den fazla türün varlığı sayesinde hayvanlara daha doğal ortamlarından farksız bir yaşam sunuyor. Yılbaşı hariç, yıl boyunca her gün açıktır.
Disney Hayvan krallığı
1998’de Dünya Gününde açılış yapan Disney Hayvanları Dünyası, 580 dönüm arazi ile dünyanın en büyük hayvanat bahçesidir. Neredeyse, her türlü hayvan içinde barındıran bu hayvanat bahçesini yıllık 10 milyon insan ziyaret etmektedir.
Güney Afrika Ulusal Zoolojik Bahçeleri
210 dönümlük alanda, Güney Afrika’da bulunan bu hayvanat bahçesi, 9000 hayvan ve 700 türü içinde barındırır. Dünyadaki 8. en büyük hayvanat bahçesinden unvanına sahip bu hayvanat bahçesi, farklı türleri ile oldukça popülerdir.
Moskova Hayvanat Bahçesi
Moskova Hayvanat Bahçesi, 1864 yılında faaliyete geçmiş olup, 8,270 hayvan ve 972 tür içeren 53 dönüm araziye sahiptir. Nadiren nesli tükenmekte olan türlerin yetiştirilmesinde ve hayvan davranışlarında ve üreme konularında uzmanlaşmış bir kurumdur.
Columbus Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum
Ohio’da bulunan ve Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum’da kâr amacı gütmeyen bir hayvanat bahçesi olan bu kurum, en iyi hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul edilmektedir. 580 dönüm araziye sahip olup içinde 7000 hayvan ve 800 tür barındırmaktadır. Hayvanat bahçesi, beş yıllık süre içinde 70 farklı projede 3 milyon doları aşan bir bütçe ile koruma alanına yoğun bir şekilde devam ediyor.
Pekin Hayvanat Bahçesi
1906 yılında Qing Hanedanı tarafından kurulan Pekin Hayvanat Bahçesi, Çin’in en eski bölgelerinden biri olup, sadece 220 dönümlük alanda, yarısı deniz hayvanı olan 14.500 hayvan ve 950 farklı türü barındırıyor. Ayrıca nadir hayvanlar üzerinde çalışan bu kurum, dünyadaki en çeşitli hayvan koleksiyonlarına sahiptir.
San Diego Hayvanat Bahçesi
99 dönüm arazi ile San Diego Hayvanat Bahçesi, 3.700 hayvanı ve 650 farklı türü içinde barndırıyor, ayrıca Dev panda üretimi ve bakımını da üstlenmiş olup, dünyadaki en büyük hayvanat bahçelerinden biridir.
Londra Hayvanat Bahçesi
1828’de açılan London Hayvanat Bahçesi dünyanın en eski bilimsel hayvanat bahçesi olup, sadece 36 dönümlük arazide, 20.166 hayvan ve 698 tür barındırmaktadır.

Kaynakça:
https://list25.com/25-largest-zoos-in-the-world-youll-want-to-visit/5/

Yazar: Meltem Yıldırım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar