Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Light Ürünler Zayıflatır mı?

0 408

Light Ürünler Zayıflatır mı?Light ve normal ürünler arasındaki tek fark kaloridir. Bir ürüne “light” denilmesi için, enerji içeriğinin diğer referans ürünlere oranla %25 daha düşürülmüş olması gerekmektedir. Bu durum, ürünlerin şekeri ve yağı azaltılarak gerçekleştirilir.

Light ürünler kullanarak diyet yapan biri, light ürünler kullanmasına rağmen zayıflayamadığından şikayet edebilir. Light ürünlerin lif içeriği daha fazla olduğu için tüketildiğinde doygunluk hissi daha uzun süre hissedilmektedir. Ayrıca günlük alınması gereken kalori miktarını aşmamak için tercih edilebilir. Bu noktada kişiye kilo verme konusunda yardımcı olur. Ancak fazla tüketilmesi durumunda tam tersi etki gösterebilirler. Günlük kalori sınırı aşıldığında yemeye devam edilirse light ürünler kurtarıcı olmaz ve kişi kilo almaya devam eder. Light da olsa içeriğinde enerji bulunduğu için tüketim miktarına ve sıklığına dikkat edilmelidir.

Light Ürünler İle Zayıflamanın Yolları Nelerdir?

Light ürün kullanarak zayıflamak isteyenler için önemli olan nokta doğru şekilde beslenmektir. Sürekli olarak light besin tüketmek kişiye herhangi bir fayda sağlamaz. Güne başlarken ve gün içindeki tüm ana öğünlerde sağlıklı olarak beslenilmelidir. Bununla beraber ara öğünlerde light besinler tüketilebilir. Ara öğüne en uygun olan besinler, süt ve kalori ile şeker bakımından avantajlı olan yoğurttur. Örneğin, light süt ile tam yağlı süt kıyaslandığında 1.75 kat enerji, 16.5 kat yağ ve 7 kat kolestrol farkı olduğu bilinmektedir. Ayrıca bir kase light yoğurt yenildiğinde ve light süt içildiğinde uzun süre tokluk hissedilmektedir. Zayıflama sürecinde ne kadar uzun süre tok kalınırsa o kadar az kalori alındığı düşünülürse, light ürünlerin zayıflamaya katkısı olduğu anlaşılır.

Light Ürünler Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Light ürünleri ne kadar tükettiğimiz önem taşımaktadır. Örneğin, hem kahvaltıyı light ürünlerle yapmak hem de ara öğünlerde light ürünler tüketmek vücudumuzda beklenmedik rahatsızlıklara sebep olabilir. Uzun süre uygulanan bu beslenme şekli, kişide demir eksikliği, saç dökülmesi ve kemik erimesi gibi hastalıklara yol açmaktadır. Bu nedenle özellikle light ürünleri tüketirken dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Light ürünlerin tüketimi sırasında en çok dikkat edilmeyen nokta, üzerindeki bilgilerin iyi okunmamasıdır. Mesela, üzerinde “light” etiketi olan ürünlerin içeriğinde tatlandırıcı olmasına rağmen, yağ oranı diğer ürünlerden farklı olmayabiliyor. O halde, light ürünler tüketen kişilerin, ürünü satın alırken içeriğini iyi okuması ve üzerinde yazan bilgilere göre ürünü tüketmesi gerekir.

Yazar: Dilara Yeten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku