Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kanser Riskini Azaltmanın Yolları

0 213

Kanserin risklerini azaltmanın yolları bilinir. Bu öncelikle sağlıklı beslenmekten geçer. Sonrasında spor, hareket etmek ve yürüyüş yapmaktır. Unutmayın; spor her zaman hayatımızda bize iyi katkılar sağlayacaktır. Spor yapmak bizi dinç tutar. Bazı uzmanlar alkolün de kanser riskini arttırdığını söylüyor. Fakat bu kesin kanıtlanmış bir bilgi değildir. Aynı şekilde sigaranın kanser riskini arttırdığı söylenmektedir.

Neden Olur?

Kanser Riskini Azaltmanın YollarıÖte yandan obezite ve fazla kilolu olanlar kanser riski taşır. Bu ise düzenli beslenmemiz yani sebze-meyve ağırlıklı beslenmemiz gerektiği anlamına geliyor. Düzenli beslenme sayesinde kanser riskini oldukça azaltabileceğimiz söyleniyor. Kanseri erken tanımak çok önemli bir etkendir. Erken teşhis kanseri yenmemiz için bir numaralı kuraldır. Radyasyon, kanseri etkileyen büyük faktörlerden bir tanesidir. Bazı radyasyon ışıkları direkt olarak zarar vermektedir ve kanseri tetiklemektedir.

Nasıl Önlenebilir?

Erken tanı sayesinde kanseri yenen milyonlarca insan bulunmakta. Bir araştırmaya göre çevremizde bulunan her 5 insanda 2’si kanser hastasıdır. Ama hiçbirinin bundan haberi yoktur. Ne bir erken tanı ne de bir doktor kontrolü için doktora başvurulmuyor. Bu yüzden erken tanı ve şikâyetlerinizde mutlaka bir doktora başvurun. Bunlara dikkat ettiğinizde ise kanser riskini azaltabilirsiniz:

Çevreye Dikkat Etmek:

Yaşadığımız çevreyi iyi seçmekte kanser riskini azaltma yollarından biridir. Bulunduğumuz binada asbestoz olmamasına dikkat ediniz. Ayrıca oldukça kirli yaşam alanlarından ev almamak, iyi adımlardan biri olacaktır.

Aşı Yaptırmak:

Aşı yaptırmakta kanser riskini azaltmanın yollarından biridir. Hepatit B gibi virüsler karaciğer hastalığına hatta ve hatta karaciğer kanserine kadar yol açabilir. Bu yüzden uzmanlar düzenli olarak aşı yaptırmanın iyi olacağını belirtirler.

Uykuyu Almak:

Günde en az 8 saat uyumakta kanser riskini azaltır. Çünkü bağışıklık hormonları uyku sırasında artar. Kesintisiz derin bir uyku, stresten uzak huzurlu bir hayat, eğlenceli hobiler ve düzenli beslenme ile kanserden korunabiliriz.

Organik Beslenmek:

Doğadan gelen tamamen organik sebze ve meyveler kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Çünkü GDO’lu besinler insan vücudunda birebir kanser yapmaktadır. Yediğimiz ve içtiğimize ne kadar çok dikkat edersek kanserden o kadar uzaklaşırız.

Kontrollere Gitmek:

Düzenli olarak kontroller yaptırmakta, kanser riskini azaltma yollarından birisidir. Unutmayın her zaman bir ağrınız ya da bir sorununuz olduğunda doktora başvurunuz. Onlar işin uzmanları ve bizim için doğru olanı yapmamızı sağlayacaklardır. Erken tanı her şeyden önemlidir.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.