Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

3D TV Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1 232

32Teknoloji marketlerinin TV reyonları arasında son yıllarda yer bulan 3D TV’lerin satış oranları şu sıralar yüksek bir düzeydedir. Büyük meblağlar ödeyip bunları almadan önce bu ürünlerin bazı küçük detaylarını kontrol etmek gerekir. Bu yazımız 3D TV alma konusunda özet niteliğinde bir rehberdir.

Bugün, bir 3D TV Seti almak, insanlar arasında popülerleşmiş durumda ve bu yüzden, eski TV Setini değiştirmek isteyenler yeni TV’lerini 3D olanlardan tercih ediyor. Fakat, fiyat faktörü göz önüne alındığında bu setler, diğerleri içinde en pahalısı olmaktadır. Televizyon endüstrisi, henüz süper gelişmiş bir teknoloji içermemesinden ötürü müşteriler için çok fazla seçenek mevcut değildir. Bu yüzden, sınırlı seçenekler arasında en iyi TV’yi seçmek için biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

3D TV Nasıl Alınır?

Alacağınız televizyon seti, fiyatının değerinde midir? Görüntü kalitesi televizyon izleme deneyiminizi yükseltecek mi? Hep beraber bunlara bakalım.

Tercih Meselesi

3

Çoğumuzun genel ve sıradan televizyon ihtiyacı için 2D TV’ler iyi bir seçimdir. Bu sebeple 3D görüntü, temel bir ihtiyaç olmadığından, onun yerine kaliteli bir 2D televizyon alabilirsiniz. Fakat daha iyi bir video kalitesi arzu ederseniz 3D özellikli bir TV Seti almanız ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak aceleyle bir tane almaktan ziyade dikkatli biçimde fiyatları değerlendirmeniz tavsiye edilir. Bir 3D TV Seti almaya karar verdikten sonra ilk önce, seçim yapmanız gereken iki özellikten birisi pasif 3D ya da aktif 3D olacak.

Pasif ve Aktif Gözlükler

3D televizyon izlemek için 3D gözlüklere ihtiyaç vardır. Bunun için, aktif ve pasif olmak [3D Aktif-pasif gözlük.jpeg] üzere İki tip gözlük mevcuttur. Pasif gözlükler daha ucuz olan, polarize gözlüklerdir. Aktif gözlükler ise bataryalı ve pahalı olanlarıdır. Aktif gözlükler kendilerini televizyonla senkronize eden bir sinyal dönüştürücü içerir. 3D TV’ler içinde, sıklıkla plazma televizyonlar aktif gözlük kullanırken LCD‘ler pasif gözlük kullanmaktadır. Bu gözlükleri denerken, çeşitli açılardan görüntüyü test etmeniz gerekir. Test ettikten sonra size hangisi en konforlu geldiyse onu seçiniz.

Görüntü

TV alırken ekran boyutu önemlidir. 3D olan bir televizyon için çok daha büyük ekran olması izleme deneyimi açısından çok daha iyidir. Bu yüzden 3D TV için önerilen ekran boyutu 55 inç ve üstüdür. Eğer bir teknik detay daha istiyorsanız şunu belirtelim, yenileme frekansı en az 240 Hz olan bir TV alınız. Bu özellik, hızlı hareketler olan sahnelerde hareket izini (bulanıklık) azaltacaktır.

I/O Portları

Bilindiği üzere laptop alırken I/O portlarını kontrol ederiz. Aynı şeyi 3D televizyonlar için de yapmalıyız. Bu portlar (girişler) TV’ye ekleyebileceğimiz harici donanımları belirler. Blu-ray oynatıcı, DVD oynatıcı, oyun konsolu veya Home Theater (Sinema sistemi) gibi aygıtların televizyona dahil edilebilip edilemeyeceğini kontrol etmemiz gerekir. Bu özelliklerin olmasına ya da olmamasına göre TV’ye bir değer biçip ona göre satın almak gereklidir.

İkincil Etkiler

4466_3d_aktif-pasif_gozluk

Son araştırmalara göre, 3D televizyon izleyen insanların yüzde 10’luk bir kısmı gerçekte 3D şekilleri tam olarak görmemektedir. Diğer bir kısmı da izlerken mide bulantısı, baş ağrısı, göz kaşınması vs. gibi huzursuzluk veren şeyler yaşamaktadır. Bunun sebebi ise yüksek hızlı ve aşırı titreşim yapan 3D şekillerdir. Bu yüzden 3D TV Seti satın almadan önce bu gözlükleri takarak bir süre izlemeniz ve bu sırada konfor hissinizi test etmeniz gerekir. Son kararı vermeden, 25-30 dakika boyunca izleyip ikincil etki yaşayıp yaşamayacağınızı kontrol etmeniz tavsiye edilir.

LCD veya Plazma?

Sonunda alacağınız 3D TV’nin özelliklerini belirlediniz! Artık sırada bu 3D TV’nin LCD mi Plazma mı olacağına karar vermeniz kaldı. Genel olarak bunlardan birinin diğerinden çok fazla üstünlüğü yoktur. Bu ikisini birbirinden ayıran küçük şeylerden birisi parazitlenme oranıdır. Plazma sistemleri LCD’lere nazaran çok daha az parazitlenme yaparlar. Fakat şu da çok bilinen bir gerçektir ki plazma setleri çok daha hantaldır ve çok fazla elektrik enerjisi harcarlar.

İçerik

Açık konuşmak gerekirse piyasada şu anda çok fazla 3D içerik bulunmamaktadır. 3D görüntü veren kanalların çok fazla olmaması da zamanla canınızı sıkabilir. Bunu aklınızda bulundurun ve ona göre bu TV setini alın. “Simülasyon 3D” adında bir teknoloji şu ara yaygın olarak bulunmaktadır. Bu teknoloji 2D içeriği 3D gibi göstermektedir. Bunların orjinal olmayan ve kalitesiz olanlarından ayrıca sakının. Aksi taktirde izleme keyfiniz berbat olabilir.

Bütçe

Düşünmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de bütçenizdir. 3D TV’ler cüzdan yakabilir. Bununla birlikte finansal gücünüz 3D setinin maliyetini rahatlıkla karşılayacak kadar yerindeyse alabilirsiniz. Aksi takdirde, ileride piyasaya sürülecek daha ucuz setleri beklemeniz faydalı olur.

Tüm bu anlatılanlar, 3D TV almanız ve elinizde bulunan 3D içerikleri izlemeniz için yeterli bir rehberlik yapar. Şu an piyasada, 3D açısından içerik kıtlığı mevcut olduğundan yeterli içerik geliştirilene kadar beklemeniz tavsiye edilir. Bu kararı vermeden önce iyice düşünmenizi ve reklamların cazibeli tuzağına düşmeksizin her zaman ihtiyaçlarınızın derecesini ölçmenizi tavsiye ederiz.

Yazar:Serkan Taşkın

1 yorum
  1. Canlı TV izle diyor

    tv alırken dikkat etmek gereken birçok nokta var. Bu konuda çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.