Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Akvaryum Dünyasının Efsane Balıkları: Cichlid’ler

0 460

Akvaryum Dünyasının Efsane Balıkları: Cichlid'lerCichlid’ler akvaryum’da balık beslemeye başlayan her hobicinin dikkatini çekmeyi başarmış bir türdür. Canlı renkleri ve sosyal zekaları ile akvaryuma neşe katan bu balıklar çoğunlukla Afrika kıtasında bulunan Malawi gölü, Viktorya ve Tanganyika göllerinde yaşarlar. Bazı türleri ise Amerika kıtasında bulunan nehir ve göllerde yaşamaktadır. Boyları 2.5 santimetre ile 1 metre arasında değişen varyetelere sahiptir.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda 1300 kadar alt türü olduğu tespit edilmiştir. Dış döllenmeyle üreyen bu balık, yumurtalarını ağzında kuluçkaya yapar. Ortalama 20-22 gün boyunca yumurtalarını ağzında tutan balık, yumurtadan çıkıp yüzebilecek duruma geldiğinde yavrularını bırakır. Ağzında kuluçkaya yapmasıyla ilginç bir yaratılış harikasıdır.

Akvaryum Dünyasının Efsane Balıkları: Cichlid'lerAkvaryumlarda ve havuzlarda üretimi yapılabildiğinden ticari olarak önemi fazladır. Ülkemizde akvaristler tarafından en çok ilgi gören Malawi ve Tanganyika göllerinde yaşayan cichlidlerdir. Dip ve orta suları seven Cichlid’ler kayalık alanlarda yuva yaparlar. Bu sebepten dolayı akvaryumlarda aslına uygun olarak kayalık dekor kullanılmalıdır. Alt türlerine göre farklılık göstersede minumum 120 litre hacimli akvaryumlarda beslenmelidir. Malawi gölü türlerinden olan ülkemizde ”sarı prenses” adıyla ün yapan Lobidochromis caeruleus cinsi, akvaryumlarda en çok beslenen cichlid türüdür. En fazla 13 santimetre boya ulaşan bu balık sarı rengi ve siyah hatlarıyla göz alıcı bir balıktır.

Akvaryum Dünyasının Efsane Balıkları: Cichlid'lerDoğal ortamından alınarak akvaryumlarda beslenen türler ”f0” olarak adlandırılır. f0 balıkların bakımı zordur ve hassas balıklardır. Doğal ortamlarındaki şartlar akvaryumda oluşturulamazsa strese girerek hastalanırlar. Üretimi akvaryumlarda yapılmış balıkları beslemek, f0 cinslere nazaran daha kolaydır. Suyun ph değeri, nitrat ve nitrit değeri beslenen cichlid türünün özelliğine göre ayarlanmalıdır. Havalandırma ve filtreleme de her cinsin özelliğine göre değişir. Ancak genel olarak su sirkülasyonu fazla olmayan, az dalgalı akvaryumlar daha elverişli olacaktır.

Cichlid balıkları hem bitkisel hem hayvansal besinlerle beslenir. Malawi gölü cichlidleri hayvansal besin ağırlıklı besinleri tercih ederken, Tanganyika gölü cichlidleri bitkisel ağırlıklı besinleri tercih eder. Akvaryumlarda ise balıklara verilecek yemler bu özellikler göz önüne alınarak dikkatle seçilmelidir.

Doğal ortamlarında su bitkilerini pek sevmeyen cichlidler, akvaryumlarda da aynı özelliği taşırlar. Her ne kadar sert yapraklı su bitkilerini akvaryuma eklemek istesenizde, bu bitkiler cichlidler tarafından tahrip edilecektir. Sağlıklı ve mutlu bir cichlid akvaryumu kurmak istiyorsanız; beslemek istediğiniz cichlid türünün minumum yaşam şartlarını sağlamalısınız.

Yazar: Orhan Emre

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.