Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Abakan Şehri Nedir, Nerededir, Özellikleri Nelerdir?

0 454

Rusya Federasyonu’na bağlı olarak bir özerk cumhuriyeti Hakasya’nın başkenti olan Abakan şehri, toplam 569.000 nüfusu ve 61.900 km2’ye sahip yüzölçümü ile Yenisev Irmağı ile Abakan Suyu’nun birleştiği noktada kurulmuştur. Türk kavimlerinden bir grubun da yaşadığı bu şehir, demir madenleri ve kereste sanayisine sahiptir.

Altay Türkleri İle Benzerlik Gösteriyor

Başkent Abakan’da ayrıca Abakanlar adıyla eski bir kavim de yaşamaktadır. Tarımla uğraşan bu kavim, 10 boya kadar ayrılmıştır. Yaşayışları ya da gelenekleri bakımından Altay Türklerine de benzeyen Abakanlar, Şaman dinine göre yaşarlar. Dilleri ise doğu kısmında konuşulan Türk lehçelerine benzer.

Geçmişiyle Abakan Şehri

8680_8Abakan şehrinde ilk olarak Çinli sürgünlerin yaşadığı tahmin ediliyor. 1940 yılında Rus inşaat işçilerinin bit otoyol inşaatı sırasında antik kalıntıları bulması üzerine çıkan araştırma sonucunda Çin tarzına ( Han Hanedanı dönemi) benzeyen bir bina da ortaya çıktı. Lüks hayat yaşayan ve üst düzey bir şahsiyetin yaşadığı tahmin edilen bu kalıntıların ortaya çıkması sonucunda Abakan’ın geçmişi hakkında daha fazla bilgi bulunmaya başlandı.

Geçmişte Rus yönetimine karşı olan Litvanya’lı katılımcıların da Abakan’a sürüldüğü ileri sürülüyor. Sürülen bu gurubun kömür madenlerinde çalışmaya zorlandığı da verilen bilgiler arasında.

Abakan İle İlgili Bilinmeyenler

– Abakan şehrinde oldukça önemli sanayi işletmeleri, nehir limanı, bir eyalet üniversitesi ve tiyatrosu bulunuyor. Ayrıca metal ürünleri, ayakkabı ve gıda maddelerini üreten bir de ticaret merkezi yer alıyor.
– Abakan-Taishet demiryolu, Abakan şehrine önemli bir değer katıyor. Bu demiryolu önemli bir kavşak noktası olarak biliniyor.
Kaynakça:
dersimiz.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku