Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Monte Carlo Nasıl Bir Yerdir?

0 308

Monte Carlo, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden Fransa‘ya bağlı Monako’nun en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Monako, içişlerinde serbest olsa da dışişlerinde Fransa’ya bağlı bir krallıktır. Dünyanın en popüler yerleşim yerleri arasında yer alan Monako’da bulunan Monte Carlo, sahip olduğu dünyaca ünlü kumarhaneleri ile meşhurdur. Monako’nun en popüler yerleşim yeri olan Monte Carlo, Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkenin yaklaşık olarak üçte birini kapsamaktadır. Monte Carlo adı, ”Mount Charles”dan türetilmiştir. Charles Dağı anlamına gelen Monte Carlo, Alp Dağları’nın güney doğu Fransa’da uzandığı en son nokta olarak da göze çarpmaktadır. Bu bölgeye Fransız Rivierası da denilmektedir. Monako sahip olduğu coğrafi özellikleri itibariyle, dünyanın en dağlık ülkeleri arasında yer almaktadır. Öyle ki ülkenin neredeyse tamamı dağların üzerine kurulmuştur. Bu anlamda Monte Carlo bölgesi ise, tam anlamıyla dağların üzerinde yer alır. Bu bölge dünyanın birçok noktasından zengine çeşitli hizmetler sunmasıyla da meşhurdur. Bölge de çok sayıda beş yıldızlı otele rastlamak mümkündür.

MMonte Carlo Nasıl Bir Yerdir?onako’nun Fransa’nın en güney doğu bölgesinde yer alması, ülkenin aynı zamanda da İtalya’ya ciddi anlamda yakın olması sonucuna doğurmuştur. Öyle ki, Monako’da bulunan Monte Carlo, İtalya sınırına sadece ama sadece 8km’lik bir mesafede bulunmaktadır. Avrupa Birliği üyesi olmayan Monako, Fransa’ya bağlı özerk bir yapıya sahip olması sebebiyle, ülkeye girişte İtalyanlar ya da Fransızlar Avrupa Birliği yasaları uyarınca herhangi bir sorun ile karşılaşmamaktadır. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli mesele, İtalyan vatandaşlarının Monako’da girişleri sonrasında en fazla 3 ay süreyle kalabilme hakkına sahip olması hadisesidir. Burada Avrupa Birliği müktesebatı Monako’da geçerli değildir. Avrupa’nın en popüler turistik destinasyonları arasında yer alan Monte Carlo, çok pahalı bir şehir olarak da göze çarpmaktadır. Bölgede şans oyunu oynayabileceğiniz çok sayıda merkez ve otel bulunmaktadır. Bu oyunlar tamamıyla yasaldır.

Monte Carlo, her ne kadar turizm ile yaşayan bir şehir olsa da bölge uzun yıllar boyunca Dünya Rally Şampiyonası’na da ev sahipliği yapmaktadır. Dünya Rally Şampiyonası ayaklarından birisi burada gerçekleşmektedir. Pist olarak özel bir parkur bulunmamaktadır. Burada günlük yaşamda kullanılan ve dağlardan geçen yollar, yarış zamanı pist olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bölgede Formula 1 yarışları da düzenlenmektedir. Dünyanın en iyi turistik mekanları arasında kabul edilen Monte Carlo, yaz ve kış aylarında çok farklı iki hava şartına sahiptir. Yazları oldukça sıcak bir iklime sahip olan Monte Carlo, kış aylarında ise çoğu zaman kar yağışı altında kalabilmektedir. Bunda şehrin Alp Dağları’nın uzantısı üzerine kurulmuş olması ciddi anlamda önemli bir rol oynamaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.