Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

AC Sparta Prag Nasıl Bir Kulüptür?

1 396

1024px-Sparta_Prague_logo.svgAC Sparta Prag, Çek Cumhuriyeti’nin 1. Futbol Ligi’nde mücadele eden ve Prag şehrini temsil eden bir futbol kulübüdür. Sparta Prag, 16 Kasım 1893 tarihinde, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’da kurulmuştur. Prag şehrinin en önemli iki takımından biri olarak kabul edilen Sparta Prag, maçlarını 19,416 koltuk kapasiteli Generali Arena’da oynamaktadır. Stat tamamıyla Sparta Prag’ın mülkiyetindedir ve işletme hakkı dolayısıyla Sparta Prag’a aittir. Kulübün başkanı, Daniel Kretinsky iken menajeri ise, Zdenek Scasny’dir. Uzun yıllardır Çek 1. Ligi’nde mücadele eden Prag temsilcisi Sparta, bu organizasyonun en başarılı takımlarından biri olarak kabul edilmektedir. 121 yıl önce kurulmuş olan Sparta Prag, elde edilen başarılar nazara alınacak olursa, Slavia Prag ile beraber Çeklerin en önemli futbol kulübü olarak kabul edilmektedir. Çek Cumhuriyeti sınırları dışında da oldukça başarılı sonuçları bulunan Sparta Prag, Mitropa Kupası’nı kazanma başarısı gösteren Orta Avrupa takımları arasında yer almaktadır.

Elde edilen ulusal başarılar Sparta Prag’ı Çek Cumhuriyeti’nin en başarılı takımı kılsa da aynı zamanda Avrupa kupalarında elde edilen zaferlerin de bu söylemde rolü büyüktür. Sparta Prag, Çek Cumhuriyeti 1. Futbol Ligi’nde, 36 kez sezonu zirvede tamamlama başarısı göstererek şampiyon olurken bu alanda da Slavia Prag’a ciddi anlamda üstünlük kurmayı da başarmıştır. Elde edilen 36 Çek Ligi zaferinin yanı sıra Prag temsilcisi, 27 kez de Çek Kupası’nda mutlu sona ulaşmış ve toplamda 63 adet ulusal kupa şampiyonluğu ile Avrupa kulüpleri arasında ciddi bir konuma kavuşmuştur. Son zamanlarda ise Çek Süper Kupası düzenleyen Çek Federasyonu, bu sayede Lig ve Kupa şampiyonluğu yaşayan takımları karşı karşıya getirebilmiştir. Burada da mücadele vermiş olan Sparta Prag, 2 kez mutlu sona ulaşmayı başarmıştır. Ulusal anlamda müzesini birçok kupa ile donatan Sparta Prag, UEFA organizasyonlarında yıllarca yer alsa da herhangi bir kupa kaldırma şerefine nail olamamıştır. Çeklerin UEFA organizasyonlarında en iyi temsilcisi olarak kabul edilen Sparta Prag, özellikle 1970’ler ve 1990’lar başarılı sonuçların altına imza atmıştırlar.

1601973’te UEFA Şampiyonlar Ligi’nde rakiplerini devirerek yarıfinale kadar yükselen Sparta Prag, yarıfinalde elenerek kupaya veda etmiştir. UEFA Şampiyonlar Ligi tarihi açısından bu başarı hem Sparta Prag hem de Çeklerin açısından ulaşılmış en üst nokta olarak kayıtlara geçmiştir. 1992’de ise Sparta Prag, UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda mücadele etmiş ve bu kupada da yarıfinale kadar çıksa da final göremeden kupadan elenmekten kurtulamamıştır. Bu başarı da bu organizasyon bakımından Çeklerin ve Sparta Praglıların en başarılı sonucu olarak tescillenmiştir. Sparta Prag, Avrupa kupalarında uzun yıllar mücadele vermiş ve aynı zamanda da ulusal milli takımları olan Çek milli takımına birçok futbolcuyu kazandırmıştır. Bunlardan en önemlilerinin başında, Manchester United ve Lazio gibi takımlarında formasını giymiş olan Karel Poborsky’dir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Ertan Artan diyor

    Karel Poborsky’den ziyade Pavel Nedved daha kariyerli, daha kaliteli bir futbolcu idi. Düzeltme yaparsanız sanırım daha iyi olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.