Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm : Sıcak Yumuşak Besinler

0 311

Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm : Sıcak Yumuşak BesinlerKış aylarında insanların soğuktan hemen hasta olması oldukça yaygın gözlemlenen bir durumdur. Bunu ilk başta boğaz ağrısı çekerek anlarlar ve grip öncesi ben hastalanacağım derler. Bu kesin ve net sözlerin tek nedeni şiddetle ağrı yapan boğaz ağrısı ve baş ağrısıdır.Yaygın olarak her kış ve mevsimsel değişimlerde bu tür rahatsızlıkların çoğalır. Özellikle boğaz ağrısı durumlarında,yemek yeme problemleri artar. Yutkunamama,yutamama olgusu bu durumlarda gelişir. Kısacası boğaz ağrısı çok ağrı yapan ve hastalığı tetikleyen ilk belirtiler arasında yer alır.

Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm : Sıcak Yumuşak Besinler Boğaz ağrısının nedenleri bu faktörlere dayanır. Larenjite bağlı durumlarda,Akut larengotrakeit bağlı durumların gelişmesinde, Reflü, Akciğer enfeksiyonlarının nüksetmesi durumlarında,A grubu beta hemolitik streptokok adı ile bilinen bakterilerin oluşumunda,sinüzit durumlarının ortaya çıkması durumlarında ve her türlü bakteriye zemin hazırlayan virüslü durumlarda boğaz ağrısı ortaya çıkabilir. Bu saydığımız hastalıklar boğaz ağrısı için geçerli nedenler arasında yer almaktadır.

Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm : Sıcak Yumuşak BesinlerBoğaz ağrısı belirtilerinde ilk ortaya çıkan sinüs durumlarıdır. Sinüs kanallarında yüksek oranda tıkanmalar meydana gelir. Bu tıkanmalardan sonra gelişen yetersiz solunum olgusu,nefes darlığı şikayetlerini arttırır. Boğazda kuruluk hissiyatı çoğalır. Tıkanma sırasında nefes alıp verirken hırıltılı sesler meydana gelebilir. Bakteriyel durumların fazla olduğu dönemlerde ise en çok şikayet ettiğimiz durumlar arasında boğaz ağrısı ve yakınmalar gelir. Baş ağrısı artar.

Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm : Sıcak Yumuşak BesinlerMigrene bağlı durumlar daha fazla ortaya çıkar. Tükürme ihtiyacı çoğalır. Balgamda koyu ve kıvamlı bir durum söz konusudur. Kuru öksürük daha fazla olur. Lenf bezlerinde şişmeler meydana gelir. Reflü ve baş dönmeleri sonrası mide bulantısı çoğalır. Yediklerini daha çabuk çıkartma, iştahsızlık ve halsizlik bu dönemlerde yoğun bir şekilde gelişir.

 

Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm : Sıcak Yumuşak BesinlerKısacası boğaz ağrısının yaşanması kişinin neredeyse bağışıklığını çökertir. Kişi sürekli yorgun ve mutsuzdur. O an yemek istediği bir şey varsa yiyemez,içemez. Bunun için zor süreçler yaşar. Boğaz ağrısı sürecini en iyi şekilde atlatmanın tek alternatif çözümü yumuşak ve sıcak besinler almaktır. Katı ve sert gıdalar boğazda ağrı yapar hatta istenmeyen yaraların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm : Sıcak Yumuşak BesinlerBoğaz Ağrısına iyi gelecek ilk ana yemek çorba olmalıdır. Çorbaların zeytin yağlı olması boğazın daha çabuk yumuşamasına neden olur. Ballı süt boğaz ağrısı için idealdir.

Boğazı ağrıyan birinin daha sağlıklı ve bilinçli içecekler tüketmesi lazım. Örneğin siyah çay yerine ,limonlu çay,şekerli süt yerine ballı ve ya pekmezli süt içmelidir. Özellikle boğaz ağrısında bir tatlı kaşığı sabah akşam olmak üzere alınan pekmezin faydasını da saymakla bitiremeyiz. Ekmek seçimde sert olmamalı hatta o dönemlerde ekmeğin kabuklu kısmından yenilmemelidir. Ekmek için yumuşak olduğundan yutması daha kolay olacaktır.

Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm : Sıcak Yumuşak BesinlerYoğurt tüketiminde ise soğuk olmaması gerekir. Meyveli veya sade yoğurt öncesi soğukluk azaltılmalı,yoğurt bir saat önceden buzdolabının dışında bekletilmelidir. Fazla bekletmeniz yoğurdun erken ekşimesine hatta bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle 1 saat yeterlidir.

Hoşaf suyu boğaz ağrısına iyi gelecek besinler arasındadır. Özellikle kayısı hoşafı bağışıklık bakımından zengin bir besindir. Çok yağlı ve sert gıdalar almayın. İlaçlarınızı düzenli ve doktor kontrolü altında sağlayınız. Hiç bir zaman rastgele antibiyotik ve ağrı kesicilere yeltenmeyin. Bu size zarar verebilir. Eğer boğaz ağrınız şiddetli ise ve ateşiniz çıkıyorsa mutlaka uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
yenişafak.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.