Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rosenborg BK Nasıl Bir Kulüptür?

0 302

Rosenborg-BK-LogoRosenborg Ballklub, ya da kısaca Rosenborg, Norveç 1. Futbol Ligi’nde mücadele eden ve aynı zamanda da UEFA Lisansı sahibi bir profesyonel futbol kulübüdür. Rosenborg, 1917 yılında Norveç’in Trondheim şehrinde kurulmuştur. Kulüp, geçmişi itibariyle, Norveç’in en güzide kulüplerinden biri olarak kabul edilmektedir. Rosenborg BK, maçlarını 21,166 koltuk kapasiteli Lerkendal Stadyumu’nda oynamaktadır. Stadın malvarlığı tamamıyla Rosenborg kulübüne aittir. Kulübün başkanı Ivar Koteng iken menajerlik ya da başka bir ifadeyle teknik adamlık görevini ise Kare Ingebrigtsen yapmaktadır. Kulüp, Norveç 1. Futbol Ligi olan Tippeligaen’de en başarılı sonuçları elde etmiş birkaç takım arasında yer almaktadır. Trondheim şehrinin temsilcisi olan Rosenborg, Avrupa kupalarında da uzun yıllar mücadele etmiş ve bu alanda ülkesini en iyi temsil etmiş bir kulüp olarak kayıtlardaki yerini almayı başarmıştır.

Rosenborg, elde edilen ulusal kupalar nazara alınacak olursa, Norveç futbolunun gelmiş geçmiş en iyi takımı olarak kabul edilmektedir. Trodheim şehrinin temsilcisi olan Rosenborg BK, Norveç 1. Futbol Ligi olan Tippeligaen’de mücadele ettiği yıllar sonucunda, 22 kez sezonu ilk sırada bitirerek bu alan diğer bütün rakiplerini geride bırakacak bir sonuca imza atmış ve bu sayede Norveç’in en çok ulusal lig şampiyonluğu elde etmiş takımı haline gelmeyi başarmıştır. Elde edilen 22 Tippeligaen şampiyonluğunun yanı sıra, Rosenborg ayrıca, 9 kez de Norveç Kupası’nı kazanmayı başararak bu alanda da rakipleri arasında en çok kupa kaldıran takım olmuştur. Avrupa kupaları ya da başka bir ifadeyle UEFA organizasyonları bakımından Rosenborg herhangi bir kupa kaldırma başarısı gösteremese de Norveç’in diğer hiçbir futbol kulübün bunu başaramadığı da göz önüne alınacak olursa Rosenborg, Norveç adına UEFA’da en çok maç yapan kulüp olması sebebiyle, en başarılı Norveç kulübü olarak kabul edilmektedir.

293Kazanılan 22 lig ve 9 da kupa şampiyonluğunun dışında uluslararası bir kupası bulunmayan Rosenborg, Avrupa kupalarında özellikle 1990’larda neredeyse her yıl mücadele etme fırsatı yakalamıştır. Rosenborg, 1998/99 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmiş ve B Gurubu’nda Juventus, Galatasaray ve Atletico Bilbao ile karşılaşmıştır. Bu gurupta ciddi maçlar çıkaran Rosenborg, çeyrek finale kalamasa da Galatasaray, Juventus ve Atletic Bilbao’dan puanlar alarak bu takımlara zor anlar yaşatmayı başarmıştır. 1990’larda UEFA Şampiyonlar Ligi’nin gediklileri arasına girmeyi başaran Rosenborg, 1999/00 sezonunda ilk gurup aşamasından bir üst guruba yükselmeyi başarmış ve ikinci guruplarda da çeyrek final şansını son maça kadar taşımıştır. Özellikle bu ilk gurup aşamasında Borussia Dortmund’u deplasmanda 3-0 gibi flaş bir skorla yenmeyi başaran Rosenborg BK adından uzun süre bahsedilmesine sebep olmuştur. 1997’de ise, Milan’a son maçta 3-1 yenilerek UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükselme şansını kaçıran Rosenborg, bu anlamda Norveç takımları arasında en başarılı olanı olarak kabul edilmektedir. Rosenborg, Avrupa kupalarında Real Madrid, Borussia Dortmund, Olimpiacos, Valencia ve Milan gibi takımları 1990’lı yıllarda yenmeyi başaran nadir Avrupa takımları arasında gösterilmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.