Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Acem Borusu Nedir, Özellikleri Nelerdir?

0 1.977

8816_acem_borusu_nedirBahçelerin turuncu güzelliği Acem Borusu bitkisinin çiçekleri gerçekten boru şeklinde uzanmaktadır. Hoş çiçekli Acem borusu nedir, özellikleri nelerdir, öğrenmek isterseniz tam yerindesiniz. Turuncu ve tonlarındaki çiçekleri olan bu sarılıcı ve tırmanıcı ağaçsı bitki kış aylarında yapraklarını dökmektedir. Bol güneşli bahçeler için çok uygun olan Acem Borusu aynı zamanda bir hayli arsızdır. 10-12 metreye varıncaya kadar büyüyebilmektedir.

Güzel Peyzajlar Oluşturun

Sarılıcı özelliği nedeniyle bir duvara, kurumuş veya gövdesi çıplak olan bir ağaç gövdesine sardırılarak bahçeler dizayn edilebilmektedir. Ana vatanı Güney Amerika olsa da Türkiye’ye İran’dan getirilmiştir, Bu nedenle Acem borusu olarak adlandırılmıştır. Halk arasında Trompet çiçeği ya da Borazan çiçeği olarak tanınır.

Acem Borusu Çeşitleri ve İstekleri

Acem borusu nedir, özellikleri nelerdir, deyince çeşitlerine de yer vermek gerekir. Çalı ve sarmaşık tipindeki bitki Bignociaceae familyasındandır. Güney Amerika kökenli Campsis radicans denilen bir türüyle, Çin kökenli olan Campsis grandiflora türü çok tanınmaktadır. En fazla tercih edilen türü Güney Amerika kökenli olanıdır. Bu türün çiçekleri daha çok turuncu ile kırmızı arasıdır. Çin kökenli olan diğer tür biraz daha kısadır ve daha küçük bahçeler için uygundur. Üstelik çiçekleri daha kızıl ve büyük, dolayısıyla göze daha çok hitap etmektedir. Daha ılık ortamları seven bu tür çok tercih edilmemektedir. Her iki tür de gübreli topraklarda yetiştirilmeli ve sulanmalıdır. Sıcak ya da ılık bir ortamda olduklarında yapraklarını dökmeyecek, her zaman yeşil kalacaklardır. Kuşları da bulunduğu ortama çeken bir bitkidir.
Kaynakça:
nezamandikilir.com/acem-borusu-bitkisi-hakkinda-genel-bilgi/

agaclar.net/forum/sarilicilar/697.htm

ellezlerpeyzaj.tr.gg/Acem-Borusu.htm

bahcenet.com/acem-borulari-bignonia-campisis-turleri.html

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku