Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Acem Lalesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

0 766

8774_acem_lalesi_nedirDünya çiçekler olmadan yaşanılası bir yer olur muydu? Çiçek ve bitkileri sevenler, yetiştirenler, balkonunda, penceresinin önünde görmekten mutlu olanlar bu soruya hayır diyecektir. Küçük ya da büyük bir bahçeye sahip olanlar olmayanlara göre daha şanslıdır. Mevsimine göre sevilen bitkilerin ve çiçeklerin dikilip yetiştirilmesi büyük bir keyiftir. Pencerenizden şöyle bir baktığınızda karşınızda Acem Lalelerini görmeniz hoş olmaz mıydı? Acem laleleri turuncu, krem, sarı ve tonlarıyla muhteşem görünümleriyle yetiştirilmesi fazlar zorluk gerektirmeyen bir çiçektir. Peki, Acem lalesi nedir özellikleri nelerdir diyen çiçek meraklıları ve bahçe sahipleri için açılmalara devam edelim. Kaliforniya Lalesi olarak da tanınan Acem Lalesi gelincikler familyasına dâhil bir bitkidir.

Sadece Bahçede mi Yetişir?

Kültür bahçeciliğinde çok tanınan ve kullanılan bu bitkinin birçok türü olup bir yıllık olanları da çok yıllık türleri bulunmaktadır. Bu bitkiyle park ve bahçelerde güzel bir peyzaj oluşturulur. Saksıda da yetiştirilmeye uygun olan bu bitkilerin çiçekleri gündüzleri açılıp akşamüstü saatlerinde kapanmaya başlamaktadır. Bitkinin bazı türleri kesme çiçekçilikte kullanmak amacıyla yetiştirilmeye uygundur. Güneşli, sıcak ve açık alanları severler. Yetiştirilmesi tohumlar aracılığıyla olmaktadır. Açan ve bir süre sonra solan çiçekler kesilirse yeniden çiçek açabilirler. Bazı Acem Lalesi türlerinde etrafa kendiliğinden saçılan tohumlardan kendi kendine yeni Acem Laleleri üreyebilmektedir. Acem Lalesi nedir özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını genellikle sıcağı sevseler de kış aylarının dondurucu soğuklarına bile dayanabilen türleri olduğunu söyleyerek tamamlayabiliriz.
Kaynakça:
bitkivecicek.com/

kadimdostlar.com/

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku