Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ceyhun Atuf Kansu Kimdir?

0 148

6672_ceyhun_atuf_kansuHayatı

Müfdale Hanım ve Nafi Atuf Bey’in oğlu olarak 7 Aralık 1919 tarihinde İstanbul’da doğan Ceyhun Atuf Kansu, annesinin ölümünün ardından savaşa katılan babasının yanına Ankara’ya gönderildi. İlkokulu 1932 yılında Ankara Necatibey İlkokulu’nda tamamladı. Ortaöğrenimini ise Ankara Gazi Lisesi’nde aldı. 1938 yılında liseden mezun olan Kansu’nun aynı sene lisesinin dergisi olan ‘Filiz’de ilk şiiri yayımlandı. Liseden sonra lisans eğitimi için İstanbul’a gitti ve burada İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumaya başladı. Tıp okurken Bir Çocuk Bahçesi’nde ve Bağbozumu Sofrası isimli kitapları çıktı. Bunun yanında pek çok dergide şiirleri ve yazıları yayımlandı. 1944 yılında tıp fakültesinden mezun oldu ve uzmanlık alanını çocuk hastalıkları üzerine yapmaya karar verdi. Kendi rızasıyla Turhal’a giderek doktorluk yapan yazar, bu dönem içinde halkın sorunlarına eğilerek; bu yurdun insanları hakkında pek çok şiir yazdı. 1959’da Ankara’ya dönerek doktorluk ve yazarlık mesleğine devam etti. 1960’lı yıllarla beraber yazı ve şiirleri, toplumsal sorunlar ile Atatürk’ün öğretisi üzerine yoğunlaştı. 17 Mart 1978 tarihinde kalp yetmezliği sonucunda hayatını kaybetti. Cumhuriyet Ağacı, Güneş Salkımı, Bir Kasabadan Resimler, Halk Albümü gibi eserleri ölümünden yıllar sonra yayımlandı.

6672_ceyhun_atuf_kansu_kimdirEdebi Kişiliği ve Sanat Anlayışı

Şair ve yazar Ceyhun Atuf Kansu, bağımsızlığın, Cumhuriyetin, devrimlerin büyük bir takipçisidir. Şiirlerinde coşkunluk, başkaldırı, Anadolu tutkusu, Kuvay-i Milliyecilik, Atatürkçülük, aydınlanma ve sürekli devrim düşünceleri vardır. Süslü anlatımın dışında, samimi ve akıcı bir dille yazılmıştır eserleri. Abartıdan daima uzak durdu. Yazılarında nasıl halk adamı olduysa, doktorluk mesleğini de yaparken halkın yanında olmaya gayret etti. Şiirlerinin konusunu; insanlık sevgisi, hoşgörü, doğa ve bağımsızlık oluşturdu. Bütün eserlerinde halkın ve toplumun sorunlarına inmeye çalıştı. Başarısının kaynağı insanlara olan sevgisi oldu.

6672_ceyhun_atuf_kansu_eserleriEserleri

Bağımsızlık Gülü (şiir),

Buğday, Kadın, Gül ve Gökyüzü (şiir),

Sakarya Meydan Savaşı (şiir),

Devrimcinin Takvimi (düzyazı),

Ya Bağımsızlık Ya Ölüm (düzyazı),

Köy Öğretmenine Mektuplar (düzyazı),

Doktorluk mesleği ile ilgili çıkardığı kitapları:

Anneler Soruyorlar,

Kasabalar ve Köylerde Çocuk Bakımı,

Turhal Dolaylarında Çocuk Bakımı

İyi İnsan Mehmet Ali (çocuk kitabı),

Üvey Ana (çocuk kitabı).

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ceyhun_Atuf_Kansu

http://www.xn--edebiyatgretmeni-twb.net/ceyhun_atif_kansu.htm

http://www.ceyhunatufkansu.com/site/hakkinda-yazilanlar/

http://www.ceyhunatufkansu.com/ceyhun-atuf-kansu-surekli-devrimin-bilgesi/

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku