Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kereviz Zayıflatıyor mu ?

0 380

Kereviz Zayıflatıyor mu ?Kalorisi yok  diyecek kadar az olan gıdalar arasında , ilk akla gelen sebze kereviz olmuştur. Kerevizin zayıflamaya etkisi gerçekten fazlası ile çoktur. Sağlıklı kilo kaybı sağlar. Bunun temel nedeni ise negatif kalori ihtiva etmesidir. Yani diğer sebzelere oranla kerevizin zayıflığa kattığı olumlu değer fazlası ile mevcuttur. Bir insan sadece kerevizi tüketerek bile rahatlıkla istenmeyen kilolarından kurtulabilir.Kerevizin %92′ e yakın kısmı sudur. Tıpkı salatalıkta olduğu gibi. Aynı zamanda salatalıkta da kalori azdır ve zayıflamada gücü oldukça fazladır. Kerevizde bu kadar yoğun suya sahip olması kalorinin az olmasını gösterir. Bu tür sebzelerin zaten yüksek kaloriye sahip olması mümkün beklenemez.Kereviz ,yüksek oranda zengin lif ve enzimler içeren bir sebze çeşididir. Selülöz sindirilirken sindirim sistemimiz çok fazla enerji harcar.

Kereviz Zayıflatıyor mu ?Kerevizin bir güzel özelliği de sindirim esnasında bu kaloriyi yakmanıza yardımcı olmasıdır.Kereviz ,sindirim sistemini çok iyi bir şekilde çalıştırmaktadır. Mide ve bağırsaklardan oluşan sindirim sistemine ekstra kalori yakımı uygular. Ve harcana kalori ile zayıflama yetisi o an için sindirim kanalında ,besinlerin emilimini sağlayarak gerçekleşir. Sindirimin fazla çalışması bazal metabolizmada sindirim sisteminin hızında ani yükselmelere neden olur.

Kereviz Zayıflatıyor mu ?Kerevizin 1 kökünde 10-13 sayı değerinde kalori bulunur. bu kadar düşük kalorinin olması demek zayıflamak için alternatif yol demektir. Bu nedenle kereviz tüketen biri için zayıflamak asla hayal olmamalıdır. Kereviz hayalinizdeki kiloya kısa sürede kavuşmanıza yardımcı olan sağlıklı bir sebzedir. Üstelik maliyeti oldukça ucuzdur. Herkesin rahatlıkla evinde bulunduracağı bütçeye sahiptir.Peki,tam olarak kereviz nasıl tüketilir?zayıflamada ki rolü ve önemi nedir? birde sizlere bu konuda doğru bilgileri aktaralım.

Kereviz Zayıflatıyor mu ?Kerevizin yemeğini yaparak yemek hem doyurucu olur hem de size istenilen besin değerini en iyi şekilde sağlar. Eğer hiç pişirmeden tüketmeyi yeğliyorsanız salatasını yapmanız yeterli olacaktır.Öncelikle kereviz nasıl tüketilirse tüketilsin unutmamanız gereken tek şey her şekilde etki sağlayacaktır.Kerevizin lifli yapısına zarar vermeden tüketmek çok önemlidir.Çiğ ya da pişirilmiş olarak tüketebilirsiniz. Hiç bir sorun teşkil etmez. Her iki türlüde fayda sağlayacağından emin olmalısınız.

Kereviz Zayıflatıyor mu ?Ayrıca bu önemli zengin lif barındıran sebzelerde zayıflamak için son derece faydalı besinlerdir. Bunlar tam olarak nelerdir ?greyfurt, marul, lahana, turp, pırasa, ve soğan gibi lifli ve kalorisi oldukça düşük sağlıklı sebzelerdir. Özellikle marul her salatada muhakkak olmalıdır.Kereviz yemeği portakallı veya limonlu bir şekilde kış aylarında özellikle soğuk algınlığı ve gribe karşı korunur, bağışıklık sisteminizi güçlendirirsiniz.. Diğer önerilerimiz ise,zayıflığa etkisi güçlü olan besinlerin alımıdır. Başta,kereviz salatası cevizli veya sade, havuçlu yoğurtlu kereviz salatası,bol limonlu kereviz salatası ve diğer çeşitleri,tarifleri ile sağlıklı ve bilinçli tüketimler yapabilir,kısa sürede ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Kereviz kesinlikle zayıflatan bir sebzedir ve kalorisi neredeyse hiç yoktur. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
sağlıklıdiyet.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku